Buradasınız :    Articles (Makaleler)    

Adem Özbay ile İngilizce Öğrenimi Üzerine Bir Söyleşi

ingilizce öğrenimi

Son zamanlarda kişisel gelişim üzerine çalışmalarını sürdürmekte olan Adem Özbay yabancı dil öğrenme sistemimizin değişmesi gerektiğini vurguluyor. Özbay, İngilizce öğrenimi konusunda edindiği tecrübeleri siz ziyaretçilerimizle paylaşıyor.

Öncelikle sizi yakından tanımak istiyoruz. Biraz kendinizden bahseder misiniz? “Adem Özbay” kimdir?

Uzun zamandır yazıyor ve yayıncılık çalışmalarının içinde yer alıyorum. Tarih, Edebiyat ve Felsefe alanında çeşitli çalışmalarım mevcut. Bir süredir kişisel gelişim üzerine çalışıyorum. Bu alanda çeşitli kitap ve dergilere editörlük, danışmanlık yapıyorum. Bilgi teknolojileri de dahil olmak üzere çeşitli alanlarda yayınlanmış 20den fazla kitabım var.

İngilizce öğrenme süreciniz ne zaman başladı? Sizi dürten neydi? Dil öğrenmek sizin için neden bu kadar önemli?

Ortaokul ve lisede Almanca öğrendim. Ama öğretmenim sağolsun bir dilden nefret etmemiz için elinden geleni yaptı. Sonra ODTÜ ve Hacettepe’de İngilizce olan bölümler kazandım. Lakin hiç ısınamadığım için bıraktım. Sonra uzun süre İngilizcenin adını anmadım.

2000li yıllarda başladığım kişisel gelişim yayıncılığı ve Genç Gelişim dergisinin yayın yönetmenliği çalışmalarında yabancı dil öğrenmenin aslında bu kadar zor olmadığını gösteren bir sürü örnekle karşılaştım. Kendi adıma da böylesine bir engele takılıp kalmış olmaktan dolayı utandım. Kararımı verdim ve İngilizce öğrenmek için Amerika’ya gittim. Halen bu öğrenme sürecim İstanbul – New York hattında devam ediyor.

Dil öğrenmenin önemi benim gibi bir yazar için çok önemli. Zira yazdıklarımız İngilizceye çevrilirken gerçek anlamını ve içtenliğini yitiriyor. O yüzden kendim İngilizce yazmak istiyorum. Şiirlerimi kendim çevirmek istiyorum.

Ayrıca bir yazar ve yayıncı olarak dünyayı iyi bilmemiz gerekiyor. Örneğin benim New Yorkta’ki sınıfımda 14 ayrı milletten insan var. Ben dil geliştirirken bir yandan 14 milletin kültürünü, inanışlarını, yaşayışlarını öğreniyorum. Bir yazar için insanların hikayeleri en büyük zenginliktir. Dil sayesinde yüzlerce, binlerce insanın hikayesini direk onlarla konuşabiliyorum. Şu an yazılmayı bekleyen bir sürü Çinli, Meksikalı, İspanyol, Vietnamlı, Sudanlı, Japon arkadaşlarımın hikayeleri hafızamda bekliyor.

Benim için ve inanıyorum ki çoğumuz için en büyük zevk bilgilenmek ve bilgiyi paylaşmak. Kendi dilimizde sadece kendi ülkemizin insanları ile sınırlı kalırken İngilizce ile dünyanın 3te 2si ile bunu yapabiliyoruz. Bu inanılmaz keyif verici bir durum. Dünyanın bütün bilgisi İngilizce ile elimizin altında oluyor.Hasılı daha çok bilgi, daha çok arkadaş, daha çok iş, daha çok macera için İngilizce kesinlikle gerekli.

Yabancı dil öğrenimine yönelik çeşitli metotlar öne sürülür. Kendi uyguladığınız yöntemden biraz bahseder misiniz?

Evet bir çok yöntem var. Çok fazla yöntemin olması da güzel aslında. Çünkü İngilizce öğrenirken herkesin içinde bulunduğu şartları dikkate alarak bir öğrenme metodu seçmesinde fayda var.

Benim kendi öğrenme sürecimi anlattığım geniş bir makale var. ( bkz: Yabancı Dil Öğrenmenin 10 Temel Adımı ) Burada öğrendiklerimi 10 maddede toplamıştım. Bunları; kesin karar vermek, zaman takvimli program yapmak, programa uymak, düzenli öğrenmemek, ezber yapmamak, sesli tekrar etmek, arkadaş edinmek, altyazısız film seyretmek, günlük tutmak ve cesur olup yanlış yapmak şeklinde maddeleştirmiştim orada. Makalede hepsinin geniş açıkması mevcut.

REKLAM

Tabiki bunlar benim öğrenme sürecimde çok işime yaradı. Herkes yeni bir dil öğrenirken kendini motive eden bu tür uygulamalar geliştirip onları takip ederse çok daha başarılı olur.

Sizce mevcut eğitim sistemimiz yabancı dil öğrenimi konusunda nasıl bir rol üstlenmektedir?

Mevcut eğitim sistemimize kesinlikle bir ödül verilmeli. 6-8 sene ortaöğretim okuduğumuz halde 5 kelime yabancı dil konuşamamadığımız için büyük bir ödülü hakediyor. Dünyada böyle bir sistem yok. Bizden çok daha geride olan ülkelere gittiğimizde insanların 2-3 dili rahatlıkla konuştuğunu görüyoruz. Geçenlerde Fas’a gitmiştim. Halkın %90’ı Fransızcayı, %60’ı Fransızca ve İngilizce’yi ana dillerinin yanında çok iyi şekilde konuşuyorlar.

Eğitim programımızı yapan insanların biraz bunlardan ders alması gerekiyor. Bu gün 2023’ler, 2073’ler konuşuluyor. Ama bir toplumu geleceğe taşıyacak olan en önemli ayak olan iletişim dolayısıyla dil adına birşey yapılmıyor. Çok genç ve akıllı bir nufüsumuz var. Eğer yıllardan beri yabancı dil sorunu olmasaydı dünyanın her yerinde ki en büyük şirketleri bizim kurduğumuzu ve yönettiğimizi görebilirdik. Ama şimdi güç bela dünyaya dağılan vatandaşlarımız bulaşıkcılıktan başlayarak iş hayatlarında ilerlemeye çalışıyor. Bunun vebali kesinlikle eğitim sistemini dizayn edenlerin boynunadır.

Acilen yabancı dil öğrenme sistemimiz değişmeli. Konuşmaya, anlamaya yönelik bir sistem getirilmeli. Konuşan insan zaten dile hakim oluyor, ihtiyaç hissederse gramerini de öğrenir.

Şimdi genelleme yapalım! Söz konusu yabancı dil öğrenmek olduğunda “doğru bilinen yanlışlar” nelerdir?

Bence en büyük yanlış gramerle işe başlamak. İngilizce öğrenmeye başlarken her yöntem işe gramerden başlıyor. Oysaki hiç bir çocuk konuşmayı öğrenirken grameri bilmez. Konuşur sonra grameri öğrenir. Gramere göre konuşmak yeni dil öğrenenlerini telaşlandırıyor. Oysaki yurtdışında hiç kimse gramerine göre konuşmuyor. Kısaltıyor, deyim kullanıyor, yes, no deyip cevaplıyor.

Bir sonraki yanlışımız çevirerek öğrenmeye çalışmak. Derslerde cümleleri çevirerek öğreniyoruz. Oysaki çeviriyi bırakıp dili beynimizin çevirmesine izin vermemiz lazım. Beyin ve bilinçaltı zaten bir süre sonra bunu otomatik olarak yapıyor. Çevirerek öğrendiğimiz ise bir kelimenin bir anlamına takılıp kalıyoruz. Oysaki tüm dillerde olduğu gibi İngilizcede çok geniş anlama sahip bir dil, kelimelerin onlarca anlama geldiği olabiliyor.

Bir de dil öğrenirken çok aceleci oluyoruz. 3 aylık kursta İngilizce öğrenmeliyim, diye başlıyoruz. Dil öğrenimi hayat boyu süren bir öğrenme biçimi. Zaman programımızı düzenlerken bu konuda da hata yapmamız gerekiyor. Çünkü daha sonra programımız tutmadığımızda şevkimiz ve enerjimiz kayboluyor.

Bir de dil illa yurtdışında öğrenilir, diye bir genellememiz var. İletişimin bu noktaya geldiği bir zamanda bunu iddia etmek doğru değil. Elbetteki pratik yapma açısından faydası çok ama kesinlikle dil öğrenmekte çok önemli bir unsur değil.

Bu söyleşiyi okuyan; İngilizce öğrenmek isteyen ziyaretçilerimize vereceğiniz en önemli tavsiye ne olurdu?

Kesin kararlarını verip işe öyle başlasınlar. Acele etmesinler ve zamana yayarak öğrensinler. Bol bol dinleme yapsınlar ve tekrar etmekten yorulmasınlar. Tecrübelerden, deneyimlerden maksimum şekilde faydalansınlar.

Ben ve arkadaşlarım Genç Gelişim, Süper Beyin, Beyin Gücü dergilerimizde bu tecrübelerimizi paylaşıyoruz. Tüm bayilerden ve marketlerden bulabilecekleri bu dergiler ile dil öğrenimi konusunda her türlü bilgiye sahip olabilirler.

Ayrıca yabancı dil öğretimi konusunda anlattığım bu yöntemi kullanan ve çok başarılı sonuçlar alan Feriz Yakak ile bir ingilizce eğitim seti üzerinde çalışıyoruz. Sisimo English adıyla yayınlayanacak bu setimiz de İngilizce öğrenmek isteyenlere çok faydalı olacaktır.

Ayrıca başta siteniz VIP İngilizce olmak üzere ulaşabildikleri her kaynaktan faydalanmalarını, bıkmadan kaynaklardan dinleme yapmalarını tavsiye ederim. Her zaman derim; dil öğrenmek oldukça basittir. Yeterki aceleci olmasınlar ve pes etmesinler.

Size ve okuyan tüm dostlara teşekkürlerimi sunuyorum. Bir başka dilde buluşmak, sohbet etmek üzere diyerek, sevgilerimi sunuyorum.

Takipçileriniz ademozbaya@gmail.com adresinden bana istedikleri soruları ulaştırabilirler; yanıtlamaktan, yardımcı olmaktan mutluluk duyarım.

Adem Özbay’ın web sitesi : ademozbay.com

Eğitimi

İngilizce Konuşmak İçin

konuşmak için basit ama etkili kuralları bir makale şeklinde hazırladım. Makaleyi okumayı bitirdiğinizde bu işin göründüğü kadar zor olmadığını öğreneceksiniz. İşte o kurallar: Çok fazla

Şarkılar ile İngilizce

Yurt dışında öğrenmiyorsanız, telaffuz ve anlama sorunu yaşıyorsunuz demektir. Mükemmel bir dilbilgisine sahip olsanız bile pratik imkanınız olmaması sebebiyle iletişim kurma sorunu ile karşı karşıya

VOSCREEN Nedir? Nasıl Çalışır? – Röportaj

Voscreen Nedir? Nasıl çalışır? Kurucusu Deniz Dündar kimdir? Voscreen kullanıcılarını ne gibi yenilikler bekliyor? Bu ve buna benzer bir çok soruyu sizler için sorduk. Vocsreen hakkında merak ettiğiniz her şey bu röportajda...

İngilizce Kelime Öğrenmek için WordTaboo

Tesadüfen ziyaret ettiğim bir site – kelime öğrenme sistemi– hakkında faydalı bir röportaj hazırladık sizler için. WordTaboo adlı bu siteyi inceleyenleriniz, hatta siteye üye olanlarınız mutlaka

Yabancı Dil Dersi Müfredatı Değişiyor!

Milli Eğitim Bakanlığı yabancı dil dersi müfredatını değiştirmeye hazırlanıyor. Yeni modelde öğrenciler 5’inci sınıftan itibaren yabancı dil eğitimi almaya başlayacak. Her yıl bir üst kura geçecek
Daha Fazla Sonuç
İletişim Bilgileri

VIP ile Ücretsiz Eğitimi

dil eğitimine yönelik dersler ve materyallerin yanı sıra 4. sınıf , 5. sınıf , 6. sınıf , 7. sınıf , 8. sınıf , 9. sınıf ve 10. sınıf öğrencileri için hazırlanmış konu anlatımları yer almaktadır.

Bizi Takip Edin!
facebook twitter rss katalog
Copyright © 2021 vip.com All rights reserved Privacy Policy Powered by WordPress Site Map