Buradasınız :    Articles (Makaleler)    

Ana Dilimiz Türkçe ve İngilizce Öğrenmek Üzerindeki Etkileri

Ana Dilimiz Türkçe’nin ne kadar zengin bir dil olduğunu anlatmaya gerek olduğunu hiç sanmıyorum. Gerek zengin kelime dağarcığıyla gerekse aynı cümlede birçok anlam taşıyabilmesi yönüyle bu zenginliği bir nebze anlayabiliriz. Ancak ne yazık ki günümüzde sadece anadilimizi bilerek bir yerlere gelmek pek mümkün değil. Bu sadece Türkiye için geçerli olan bir durum değil, daha çok globalleşen dünyanın getirdiği bir düzendir ve olması gereken de budur. Başka türlü ulusal boyutta nasıl iletişim kurup ülke aşırı bir düzen kurmak söz konusu olabilir ki? Burada bizlere düşen görev, ana dilimizi en iyi ve en doğru şekilde kullanmaya devam edebilip başka dil veya diller öğrenerek bilgi birikimimizi geliştirmektir.

Türkçe, cümle yapısının çok çeşitli ve kapsamlı olmasından dolayı dünyadaki en zor diller arasında yer alır. Bu açıdan İngilizce ile kıyaslandığında öğrenmesi oldukça zordur. Bizlerin ana dili olduğu için konuya bu açıdan bakmak biraz zor olabilir ancak her iki dili de dilbilgisi açısından değerlendirdiğimiz zaman durumu daha iyi kavrayabiliriz. İşte bu nedenle İngilizce öğrenirken yaptığımız en büyük hatalardan biri, kendi dilimizle kıyaslamaktır.

REKLAM

Her iki dil Latin kökenli olsa da aslında birbirlerinden oldukça farklıdır. Elbette İngilizce öğrenirken ana dilimizin yol göstericiliğiyle ilerlememiz gerekmektedir; ancak öğrendiğimiz her şeyi kendi dilimize uyarlayarak anlamaya çalışırsak bu bizi yanıltır ve öğrenme sürecimizi uzatır. Yapılması gereken şey öncelikle iki dilin de birbirinden bağımsız olduğunu kavramaktır. Mesela, İngilizce cümle ya da paragraf okurken bir yandan Türkçe’ye çevirmemeliyiz. Okuduğumuz metni kendi dilinde anlamaya çalışmak, bizim o dile karşı daha yatkın olmamıza olanak sağlar. Başlangıçta anlaması zor olacaktır. Türkçe’ye çevirirken daha rahat ve hızlı anlamak varken, İngilizce okuyup İngilizce anlamaya çalışmak sizi bir müddet yavaşlatır. Ancak bu durumu kavradıktan sonra anlayacağınız üzere bu yöntem, diğerine göre İngilizce’yi daha temelden öğrenmenize olanak sağlar ve ilerlemeniz daha rahat olur.

“Anadilimiz, İngilizce öğrenmemize kolaylık sağlar mı?” sorusuna alfabe açısından değerlendirme yaparsak kesinlikle “evet” diyebiliriz. Her iki dilin de Latin kökenli olması, aynı alfabeye sahip olması bize kolaylık sağlar. Çince, Rusça vs. gibi farklı alfabelere sahip diller öğrenmek yerine Latin alfabesine sahip İngilizce’yi öğrenmek elbette ki çok daha kolay ve hızlı olacaktır.

İki dilin de birbirine benzer ve farklı özelliklerinin olmasına rağmen ortak nokta şudur ki; bir veya birden fazla yabancı dil öğrenmeye çalıştıkça bu konudaki yeteneğimizi ve pratikliğimizi artıracağımızdır. Birbirine hem uzak hem de yakın olan Türkçe ve İngilizce’yi en iyi ve en doğru şekilde kullanıp kendimizi geliştirmemiz işin püf noktasıdır.

Özge Kömürlüoğlu tarafından yazılan bir başka makale;
Bir Dili Öğrendikten Sonra Unutmamak için Neler Yapmalıyız?

Eğitimi

İngilizce Konuşmak İçin

konuşmak için basit ama etkili kuralları bir makale şeklinde hazırladım. Makaleyi okumayı bitirdiğinizde bu işin göründüğü kadar zor olmadığını öğreneceksiniz. İşte o kurallar: Çok fazla

Şarkılar ile İngilizce

Yurt dışında öğrenmiyorsanız, telaffuz ve anlama sorunu yaşıyorsunuz demektir. Mükemmel bir dilbilgisine sahip olsanız bile pratik imkanınız olmaması sebebiyle iletişim kurma sorunu ile karşı karşıya

VOSCREEN Nedir? Nasıl Çalışır? – Röportaj

Voscreen Nedir? Nasıl çalışır? Kurucusu Deniz Dündar kimdir? Voscreen kullanıcılarını ne gibi yenilikler bekliyor? Bu ve buna benzer bir çok soruyu sizler için sorduk. Vocsreen hakkında merak ettiğiniz her şey bu röportajda...

Adem Özbay ile İngilizce Öğrenimi Üzerine Bir Söyleşi

Son zamanlarda kişisel gelişim üzerine çalışmalarını sürdürmekte olan Adem Özbay yabancı dil öğrenme sistemimizin değişmesi gerektiğini vurguluyor.

İngilizce Kelime Öğrenmek için WordTaboo

Tesadüfen ziyaret ettiğim bir site – kelime öğrenme sistemi– hakkında faydalı bir röportaj hazırladık sizler için. WordTaboo adlı bu siteyi inceleyenleriniz, hatta siteye üye olanlarınız mutlaka
Daha Fazla Sonuç
İletişim Bilgileri

VIP ile Ücretsiz Eğitimi

dil eğitimine yönelik dersler ve materyallerin yanı sıra 4. sınıf , 5. sınıf , 6. sınıf , 7. sınıf , 8. sınıf , 9. sınıf ve 10. sınıf öğrencileri için hazırlanmış konu anlatımları yer almaktadır.

Bizi Takip Edin!
facebook twitter rss katalog
Copyright © 2020 vip.com All rights reserved Privacy Policy Powered by WordPress Site Map