Buradasınız :    Genel İngilizce   Reading (Okuma)    

Atatürk’ün Hayatı İngilizce / Türkçe (Ataturk’s Life)

Mustafa Kemal Atatürk

Mustafa Kemal Atatürk‘ün hayatını kısacık bir yazıda anlatmak neredeyse imkansızdır. Bununla birlikte internet üzerinde ya da reel ortamda Atatürk’ün hayatını anlatan bir çok yazıya rahatlıkla ulaşabilir, detaylı bilgi alabilirsiniz. Aşağıda, Atatürk’ün hayatını İngilizce olarak okumak istyenler için kısa bir biyografi hazırladık. İngilizce biyografinin Türkçe çevirisine ulaşmak isterseniz, sayfa sonundaki linki takip edebilirsiniz..

 Atatürk’ün Hayatı İngilizce / Türkçe 

ATATURK’S LIFE

Atatürk was born in 1881 in Salonika. His mother’s name was Zübeyde Hanım, his father’ name was Ali Rıza Efendi. Firstly he went to the religious school reluctantly for a short time and then he registered to Şemsi Efendi School. Without telling his parents, Atatürk attended to the military exam and he went on his school life in military schools. In 1893, his mathematics teacher gave him a second name, Kemal (meaning perfection and maturity). After graduated from military school, he began to his job carrier in Damascus.

In the times of Ottoman Empire, he attended to the Tripoli War, Balkan Wars and First World War. After defeated in First World War, Ottoman Empire signed Armistice of Mudros. As a result of this armistice, national territory was begun to occupy, thus in 19 May 1919, Mustafa Kemal began to his journey to Samsun to start national resistance.

REKLAM

After issuing Hamza and Amasya Circulars, he gathered Erzurum and Sivas Congress. In Sivas Congress, he gathered together all national associations in one union and assembled Defense of Rights for Anatolia and Roumelia. After Sivas Congress, he had a conference with Istanbul Government about Amasya Negotiation. Thus, Istanbul Government recognized formally the name of Representation Committee.

Mustafa Kemal was selected as a president of the assembly and government on 23 April 1920 with establishing of the Grand National Assembly. On 5 August 1921, Mustafa Kemal was promoted to Commander in chief of the forces by the Grand National Assembly. After Battle of Sakarya victory, on 19 September 1921, Mustafa Kemal Pasha was graced by the Grand National Assembly the rank of “Marshal” and the title of “Ghazi”. Ghazi Mustafa Kemal who rescued the country from the enemies began the first president of the Republic of Turkey with the establishment of republic on 29 October 1923.

In 1934, the surname of “Atatürk” was given to Ghazi Mustafa Kemal by the assembly. Atatürk made the Republic of Turkey to reach the status of civilized countries with his revolutions. Ghazi Mustafa Kemal, the founder of the Republic of Turkey, died on 10 November 1938 in Dolmabahçe Palace.

Atatürk’ün hayatını anlatan İngilizce yazımızın Türkçe çevirisine aşağıdaki link aracılığı ile ulaşabilirsiniz. Doküman PDF formatındadır. PDF dokümanı açabilmek için bilgisayarınızda Adobe Reader yazılımı yüklü olmalıdır.

PDF Doküman : Atatürk’ün Hayatı (Türkçe)

#1Anonim08 Haziran 2011, 19:45

Atatürk’ün hayatını İngilizce hazırlamak güzel bir fikir olmuş. Hem böylelikle ingilizce olarak Atatürk’ü bir yabancıya anlatabiliriz

#2haslim12 Haziran 2011, 21:07

Atatürk’ün hayatı güzel bir biçimde ingilizce olarak anlatılmış elinize kolunuza sağlık

#3Ahmet15 Haziran 2011, 19:25

Teşekkürler.Sizin sayenizde yabancılarda atatürk ‘ ü tanımış olacak.Böyle güzel birşey yazdığınız için tekrar teşekkürler.

#4tuncer06 Temmuz 2011, 01:42

atatürkün hayatını ingilizce olarak yazmanıza çok sevindim

#5Turgay26 Temmuz 2011, 16:00

Ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürkün hayatı kitaplara sığmaz. Yinede güzel bir konuyu ele almışsınız. İngilizce olarak okumak bir başka keyifli. Ne mutlu bize..

#6ayşe01 Ağustos 2011, 19:30

Atatürk’ün hayatını İngilizce veya Türkçe öğrenin, iyi bilin. Ataturk’ Life iyi bir yazı olmuş.

#7Serdar22 Ekim 2011, 12:22

Atatürkün hayatı hakkında yazmış olduğunuz bu yazı için teşekkür ederim. İngilizce öğrenmek bu şekilde çok daha keyifli. Ve latin harflerine geçtiğimiz için İngilizce öğrenmek daha da kolay. Bunu yine MUSTAFA KEMAL ATATÜRK e borçluyuz. Böyle bir lider bir daha dünyaya gelmez, gelmeyecektir..

#8derya27 Kasım 2011, 21:05

mustafa kemal atatürkün ingilizce olarak basit bir şekilde hayatını anlatan bir yazı arıyorum. yani daha basit cümlelerle kurulmuş olan bir döküman olsa

#9mert28 Aralık 2012, 22:36

çok teşekkürler

#10mary kendi30 Ekim 2013, 17:07

Atatürk’ü çoook seviyorum.

#11zeynep16 Aralık 2013, 16:31

hepınızın elıne saglık

#12zülal30 Aralık 2013, 20:55

gerçekten güzel olmuş eliniz dert görmesin :D

#13emirhan08 Kasım 2016, 15:57

elinize sağlık

"Atatürk’ün Hayatı İngilizce / Türkçe (Ataturk’s Life)" için 13 yorum yapılmış.

Lütfen Adınız
İletiniz

*

Eğitimi

Yeni Yıl Kutlama Mesajları 2015

Yeni yıla sayılı günler kala, sevdiklerinizle paylaşabileceğiniz kutlama mesajlarını Türkçe çevirileriyle birlikte yayınlıyoruz. Dilerseniz sayfanın devamında yer alan bağlantıyı kullanarak bu mesajları PDF formatında görüntüleyebilirsiniz.

Tanışma (İngilizce Günlük Konuşmalar)

günlük konuşma konseptine dayalı güncel tanışma diyaloğunu sizler için hazırladık. Aslı ve Cem aynı bölüme yeni kayıt yaptırmış iki üniversite öğrencisidir. Şimdi Aslı ve Cem

Atlanta GEORGIA (İngilizce – Türkçe Çeviri)

Erin Stevens Ennesser tarafından gönderilen ve yaşadığı şehri, yani Atlanta‘yı anlatan bir yazıyı Türkçe çevirisi ile birlikte sayfanın devamında bulabilirsiniz. Atlanta – Georgia (English) My

İngilizce Telefon Konuşmaları

Aşağıda karakterler arasında karşılıklı geçen telefon konuşmaları yer almaktadır. Telefon konuşmaları; resmi (in formal type) telefon konuşması ve resmi olmayan (in informal type) telefon konuşması

14 Şubat Sevgililer Günü Kutlama Mesajları

14 Şubat Sevgililer Günü için derlediğimiz kutlama mesajlarını sizlerle paylaşıyoruz. Türkçe kutlama mesajlarının hemen altında karşılıkları yer almaktadır. Herkesin iyi bir gün geçirmesi dileğiyle :)
Daha Fazla Sonuç
İletişim Bilgileri

VIP ile Ücretsiz Eğitimi

dil eğitimine yönelik dersler ve materyallerin yanı sıra 4. sınıf , 5. sınıf , 6. sınıf , 7. sınıf , 8. sınıf , 9. sınıf ve 10. sınıf öğrencileri için hazırlanmış konu anlatımları yer almaktadır.

Bizi Takip Edin!
facebook twitter rss katalog
Önerilen Bağlantılar
Copyright © 2019 vip.com All rights reserved Privacy Policy Powered by WordPress Site Map