Buradasınız :    Articles (Makaleler)    

Bir Dili Öğrendikten Sonra Unutmamak için Neler Yapmalıyız?

Sitemizin ana teması İngilizce olmasına rağmen bu makalede sizlere aktarılan teknikler bilumum yabancı dil için geçerlidir. Bu sebeple makaleyi okurken kendinizi İngilizce ile kısıtlamamanız öngörülür.

ingilizce

Bir Dili Öğrendikten Sonra Unutmamak için Neler Yapmalıyız?

Çevremizden çok duymuşuzdur, “Dil dediğin şey çok nankördür, hemencecik unutuverirsin” diye. Çok doğrudur! Hangi yabancı dili seçmiş olursak olalım, öğrenme aşamasında harcadığımız emeği göz ardı edemeyiz. O halde neden bu kadar çabuk unutulmasına izin verelim ki? Haydi, biraz gayret..

Bir dili öğrendikten sonra unutmamak için yapmamız gereken en temel şey; o dilden asla kopmamaktır. Gerek konuşarak gerek yazarak gerekse duyarak; hangi metodu tercih edersek edelim ama o dilden asla uzaklaşmayalım. Hangi yöntem daha faydalıdır diye sorarsanız aslında bu tamamen size bağlıdır. Benim tavsiyem, hobilerinizi ve kendi tercihlerinizi göz önünde bulundurarak kendinize bir yol çizmeniz.

Kitap okumayı çok mu seviyorsunuz? O halde hemen o dilde bir kitap edinin ve bunu devam ettirmeyi alışkanlık haline getirin. Başlangıçta elbette kendi dilinizde kitap okurken yakaladığınız okuma hızını yakalayamazsınız ancak bunu zamana yayar ve sürekli bildiğiniz yabancı dilde kitap okursanız bir süre sonra yakaladığınız hıza siz bile inanamayabilirsiniz. Yabancı dilde kitap okurken size tavsiyem, asla Türkçe düşünmeyin, Türkçe’ye çevirmeyin. Sesli de okusanız, içinizden de okusanız hep okuduğunuz dili seslendirin. Bu da başta yavaş ilerlemenize sebep olacaktır ama bu yöntemi kavradığınızda yabancı dilinizi geliştirmek için de epey yol kat etmiş olacaksınız.

REKLAM

İngilizce kitap önerisi : Oxford – Bookworms Club

Video, film, dizi vs. izlemeyi mi daha çok seviyorsunuz? Artık hepimizin elimizde internet denen büyük bir hazine var. İstediğiniz türde, istediğiniz konuda ve en güzeli istediğiniz dilde yayın izlemek sizin elinizde. Eğer tercihiniz izlemekten yanaysa benim tavsiyem, altyazı kullanmamanınızdır. Ufak bir kaçamak yapıp belki başlangıçta izlediğiniz dilin altyazısını kullanabilirsiniz (asla Türkçe olmamalı) ancak bunu alışkanlık haline getirmeden altyazısız izlemeniz, sizin dilinizi unutmak bir yana geliştirmenize yardımcı olacaktır. Başlangıçta birçok sahneyi kaçırabilirsiniz ancak kulak aşinalığı olmaya başladıkça geçen her sahneyi anlarken yaşayacağınız hazzı görmelisiniz derim.

Video izleyebileceğiniz bir site : http://www.englishcentral.com/videos

Tüm bunları severim ama benim vazgeçilmezim müzik mi diyorsunuz? O zaman o dildeki bütün şarkılar emrinize amade… Üstelik diğer yöntemlere göre en büyük avantajınız zaman ve mekân kısıtlamanızın olmamasıdır. İstediğiniz yere giderken, istediğiniz işi yaparken kısacası canınızın istediği her an öğrendiğiniz dili unutmamak, dahası geliştirmek için sadece müzik dinlemeniz yeterli. Tabi ki bu, “kulaklığımı takayım gerisi kendiliğinden gelir” mantığıyla olmamalı. Dinlediğiniz müziği gerçek anlamda duymalısınız. Sözlerini anlamaya çalışmalı, yapabiliyorsanız eşlik etmelisiniz. Diğerleri gibi başlangıçta bu da zor olacaktır, bir müddet sadece sesler duyarsınız ancak bu sesler sonradan sizin için kelimelere, cümlelere dönüşecektir.

Online müzik dinleyebileceğiniz bir site : http://fizy.com/

Ben hepsini çok severim, hem okurum hem izlerim hem de dinlerim mi diyorsunuz? O halde kim tutar sizi! Yine de arada grammer kitabını açıp birkaç konu tekrar etmeyi, ufak testler çözmeyi ihmal etmeyin olur mu? Malum günlük dil ile dilbilgisi arasında farklılıklar olmakta, siz yine de işi sıkı tutun ve harcadığınız onca emeğin uçup gitmesine izin vermeden öğrendiğiniz yabancı dili unutmayın.

Yazarın Bir Başka Makalesi : Yabancı Dil Eğitimi Kaç Yaşında Başlamalı?

Eğitimi

İngilizce Konuşmak İçin

konuşmak için basit ama etkili kuralları bir makale şeklinde hazırladım. Makaleyi okumayı bitirdiğinizde bu işin göründüğü kadar zor olmadığını öğreneceksiniz. İşte o kurallar: Çok fazla

Şarkılar ile İngilizce

Yurt dışında öğrenmiyorsanız, telaffuz ve anlama sorunu yaşıyorsunuz demektir. Mükemmel bir dilbilgisine sahip olsanız bile pratik imkanınız olmaması sebebiyle iletişim kurma sorunu ile karşı karşıya

VOSCREEN Nedir? Nasıl Çalışır? – Röportaj

Voscreen Nedir? Nasıl çalışır? Kurucusu Deniz Dündar kimdir? Voscreen kullanıcılarını ne gibi yenilikler bekliyor? Bu ve buna benzer bir çok soruyu sizler için sorduk. Vocsreen hakkında merak ettiğiniz her şey bu röportajda...

Adem Özbay ile İngilizce Öğrenimi Üzerine Bir Söyleşi

Son zamanlarda kişisel gelişim üzerine çalışmalarını sürdürmekte olan Adem Özbay yabancı dil öğrenme sistemimizin değişmesi gerektiğini vurguluyor.

İngilizce Kelime Öğrenmek için WordTaboo

Tesadüfen ziyaret ettiğim bir site – kelime öğrenme sistemi– hakkında faydalı bir röportaj hazırladık sizler için. WordTaboo adlı bu siteyi inceleyenleriniz, hatta siteye üye olanlarınız mutlaka
Daha Fazla Sonuç
İletişim Bilgileri

VIP ile Ücretsiz Eğitimi

dil eğitimine yönelik dersler ve materyallerin yanı sıra 4. sınıf , 5. sınıf , 6. sınıf , 7. sınıf , 8. sınıf , 9. sınıf ve 10. sınıf öğrencileri için hazırlanmış konu anlatımları yer almaktadır.

Bizi Takip Edin!
facebook twitter rss katalog
Copyright © 2020 vip.com All rights reserved Privacy Policy Powered by WordPress Site Map