Buradasınız :    Sınavlara Hazırlık   TOEFL    

CBT (The Computer – Based TOEFL Test) Nedir?

CBT (The Computer - Based TOEFL Test) Nedir?

İlk olarak TOEFL Test’inin amacı nedir, buyrun ilk olarak burdan başlayalım;

TOEFL Testi, anadili İngilizce olmayan kişilerin İngilizce’deki yeterliliğini ölçmek amacıyla kullanılan ve güvenirliliği tüm dünya ülkeleri tarafından kabul gören sınavdır.

Üstelik tüm uluslararsı şirketler, devlet organları, burs programları ve iş bulma kurumları,  ingilizce’de ne derece yeterliliğe sahip olduğunuzu görmek için, sizden TOEFL sınavını almanızı şart koşarlar ve TOEFL puanınıza gore İngilizce’deki yeterliliğiniz konusunda genel anlamda bir fikre sahip olurlar.

CBT: Bilgisayar-bazlı yani, bilgisayar üzerinde yapılan TOEFL testidir. Hem yazılı sınavlarda sıkça karşılaştığımız tipik veya klasik diye tasvir edilen soruları, hem de sadece bilgisayar formatında sunulabilecek yeni, modern tarz soru tiplerini içerir.

CBT (The Computer-Based Toefl) sınavı 4 bölümden oluşur :

 • Bölüm 1: Listening
 • Bölüm 2: Structure (Grammar)
 • Bölüm 3: Reading
 • Bölüm 4: Writing

1. Listening Comprehension (Dinlediğini anlama) : Öğrencinin duyduğu metni, diyaloğu vb. anlayabilme yetisini ölçer.

2. Structure & Written Expression (Dilbiligisi & Yazılı ifade): Öğrencinin standart yazılı İngilizce’yi doğru kavrayıp kavramadığını, ve kendini uygun şekilde ifade edip edemediğini ölçer.

REKLAM

3. Vocabulary & Reading Comprehension (Kelime bilgisi & Okuduğunu anlama): Öğrencinin teknik olmayan okuma metaryellerini anlama yetisini ölçer.

4. Essay Writing (Deneme yazma) : Öğrencinin İngilizce’yi standart ve en düzgün şekilde yazıya dökebilme yetisini ölçer.

Değerlendirme:

CBT TOEFL testinde puan aralığı: 0-300’dür. Alınabilecek en yüksek puan 300 olarak belirlemiştir.

Her bir bölüm için puan aralığı:

 • Listening: 0-30
 • Structure/Writing: 0-30
 • Reading Comprehension: 0-30

TOTAL PUAN ARALIĞI: 0-300

Önemli not: Writing kısmında yazacağınız denemenin puanı, Grammar puanına dahildir. Yazacağınız deneme 0-6 puan araığında değerlendirilir. Writing kısmından alacağınız en yüksek puan 6 puandır. Unutmayın; essay writing puanınız, total sınav puanının 6/1’ini oluşturur!

Sınavdaki total soru sayısı ve her bir bölüm için öngörülen süre:

 • Listening: 30-49 soru için cevaplama süresi15-25 dakikadır, 40-60 dakika bölümün tümünü tamamlamanız için verilen süre zarfıdır. Diyalog veya konuşmaları dinlerken değil ama, sorulara yanıt verme sürecinde bilgisayar ekranında geri sayım çalışıyor olacaktır.
 • Structure:  20-25 soru için cevaplama süresi 15-20 dakikadır.
 • Reading: 44-55 soruyu yanıtlamak ve  bölümü tamamlamak için verilen süre 70-90 dakikadır.

Not: Paragrafları okuma ve sorulara yanıt vermeniz için size tanınan süre yukarıda verilen zamana dahildir.

 • Writing: Belirlenmiş essay konusunu yazmanız için ise , verilen süre 30 dakikadır.
Eğitimi

İngilizce Konuşmak İçin

konuşmak için basit ama etkili kuralları bir makale şeklinde hazırladım. Makaleyi okumayı bitirdiğinizde bu işin göründüğü kadar zor olmadığını öğreneceksiniz. İşte o kurallar: Çok fazla

Şarkılar ile İngilizce

Yurt dışında öğrenmiyorsanız, telaffuz ve anlama sorunu yaşıyorsunuz demektir. Mükemmel bir dilbilgisine sahip olsanız bile pratik imkanınız olmaması sebebiyle iletişim kurma sorunu ile karşı karşıya

VOSCREEN Nedir? Nasıl Çalışır? – Röportaj

Voscreen Nedir? Nasıl çalışır? Kurucusu Deniz Dündar kimdir? Voscreen kullanıcılarını ne gibi yenilikler bekliyor? Bu ve buna benzer bir çok soruyu sizler için sorduk. Vocsreen hakkında merak ettiğiniz her şey bu röportajda...

Adem Özbay ile İngilizce Öğrenimi Üzerine Bir Söyleşi

Son zamanlarda kişisel gelişim üzerine çalışmalarını sürdürmekte olan Adem Özbay yabancı dil öğrenme sistemimizin değişmesi gerektiğini vurguluyor.

İngilizce Kelime Öğrenmek için WordTaboo

Tesadüfen ziyaret ettiğim bir site – kelime öğrenme sistemi– hakkında faydalı bir röportaj hazırladık sizler için. WordTaboo adlı bu siteyi inceleyenleriniz, hatta siteye üye olanlarınız mutlaka
Daha Fazla Sonuç
İletişim Bilgileri

VIP ile Ücretsiz Eğitimi

dil eğitimine yönelik dersler ve materyallerin yanı sıra 4. sınıf , 5. sınıf , 6. sınıf , 7. sınıf , 8. sınıf , 9. sınıf ve 10. sınıf öğrencileri için hazırlanmış konu anlatımları yer almaktadır.

Bizi Takip Edin!
facebook twitter rss katalog
Copyright © 2020 vip.com All rights reserved Privacy Policy Powered by WordPress Site Map