Buradasınız :    Articles (Makaleler)    

English Spoken Cafe – Beyazıt / İstanbul

English Spoken Cafe

Beyazıt’taki ‘English Spoken’ adlı kafede, İngilizce öğrenmek için dil kursuna ya da yurt dışına gidemeyenlere bir çay parası fazlasına İngilizcelerini geliştirme fırsatı sunuluyor.

Kafenin işletmecisi İngilizce öğretmeni Altan Çarıkçıoğlu, İngilizce öğrenen insanların pratik yapma imkanlarının olmadığını gözlemlediklerini belirterek, bu durumdan hareketle bir sene önce kafelerini hizmete sunduklarını söyledi.

Çarıkçıoğlu, Türkiye’de bu şekilde bir başka uygulamanın olmadığını iddia ederek, ”Buraya gelmek, yurt dışında dil pratiği yapmak gibi bir şey. Her gün 2-4 saatliğine yurt dışına çıkmış gibi oluyor insanlar burada. Bir sene boyunca yurt dışına gidip para harcamaktansa Türkiye’de iş çıkışlarında hayatlarını dondurmadan, zamanlarından feragat etmeden bu şekilde İngilizcelerini geliştirebiliyorlar. Sosyal bir ortama gelerek dil pratiği yapıyorlar” diye konuştu.

Konuşmalarda akıcılık sağlamak için yabancı bir moderatör eşliğinde her gün belirlenen bir konu üzerinde konuşulduğunu anlatan Çarıkçıoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

”Kafeye her kesimden insanlar geliyor. Biz kafeyi iki gruba ayırdık, 17.00-19.00 ve 19.00-21.30 olmak üzere. Birinci gruba üniversite öğrencileri ikinci gruba ise genelde çalışan insanlar geliyor. Bunların arasında polisler, savcılar, avukatlar iş adamları da var. Bu insanların şikayeti genelde dil kurslarında ya da yurt dışında İngilizce dil bilgisini öğrenmelerine rağmen pratik yapma imkanı bulamamak. Kafeye gelenlerde ilk başlarda bir kulak dolgunluğu oluşuyor, kulakları alışıyor. Yani yurt dışında yaşamak gibi bir şey aslında. 2-3 hafta sonra da pratik olarak konuşmaya başlıyorlar. Bir ayda bile çok akıcı İngilizce konuşabilen insanlar olabiliyor. ”

REKLAM

Çarıkçıoğlu, Türkiye’deki yabancı dil eğitiminde eksiklikler olduğunu savunarak, ”Biz dili kağıt üzerinde görüyoruz. Ancak dil kağıt üzerinde olan bir şey değildir. Kağıt üzerinde öğrenilenler kağıt üzerinde kalır. Dil bir iletişim aracı olduğu için dinleyerek ve konuşarak gelişir. Bu imkanı da biz sunuyoruz” dedi.

Altan Çarıkçıoğlu, bütün masaların üzerinde Türkçe-İngilizce sözlüklerin bulunduğunu belirterek, şunları kaydetti:

”Bunlar konuşmanın akışını bozmamak için bilinmeyen kelimelerin İngilizce karşılığını öğrenmeleri için. Yoksa bir şeyler öğrenirken ben Türkçe-İngilizce sözlüğü tavsiye etmiyorum. Çünkü bu bizim karşı olduğumuz ezbere dayalı eğitimin bir parçasıdır aslında. İngilizce kelimelerin İngilizce karşılıklarının görülmesi lazım ki konuşurken araya Türkçe düşünceler karışmasın. Çünkü insanlar Türkçe düşündükçe kendi önlerine bir bariyer koyarak İngilizce konuşmalarını engeller. Sürekli Türkçe konuşan biri akıcı İngilizce konuşamaz. Ancak sürekli İngilizce dinleyen, İngilizce konuşulan ortamda bulunan ve İngilizce-İngilizce sözlük kullanan biri akıcı bir şekilde bu dili konuşabilir ve araya Türkçe bariyeri girmez.”

Kafedeki sohbet ortamlarının dışında gruplarla İngilizce alt yazılı İngilizce filmler de izlediklerini dile getiren Çarıkçıoğlu, ayrıca İngilizce oyunlar oynandığını ve isteyenlerin de İngilizce kitap okuduğunu söyledi.

English Spoken Cafe Nerede?

Adres: Beyazıt Vezneciler 16 Mart Şehitleri Cad. No:11

Bu yazının bir kısmı ya da tamamı, aşağıdaki kaynaktan aktarılmıştır
İlgili link: http://www.aa.com.tr/
#1Kitap Kurdu23 Mayıs 2011, 19:21

Ben bu kafeye gitmiştim ama umduğum gibi değildi. ingilizce öğrenmek için kursa gitmek daha iyi

#2destionalmy25 Mayıs 2011, 20:15

spoken cafe güzel bir proje olmuş ama bence bu diğer şehirlerde de yaygınlaşmalı fakat güzel bir fikir ve güzel proje + puan aldı benden

#3ertuğrul02 Temmuz 2011, 17:30

oldukça güzel bir cafe konstepti olmuş. Ama ingilizceyi burda öğrenemeyiz ama geliştirebiliriz. English spoken cafeye en kısa zamanda gideceğim, hem istanbulda oturuyorum hemde beyazıta yakınım

#4ümit04 Eylül 2011, 21:24

spoken cafe istanbulda keşke muğlada da böyle bir cafe olsa da biz de gibip ingilizce konuşsak. neden herşey sadece istanbulda oluyor anlamıyorum :(

#5necmi07 Şubat 2012, 16:13

hi I’m necmi olgunsoy I ‘m 30 I want learn engılısh leange but I cant because I m very workıng and I m know leatle engılısh can you help me?

#6Ali01 Ağustos 2014, 11:04

Hi Necmi! You should study yourself about english gramer.

#7Arda23 Ekim 2016, 21:26

Bakırköy le ilgili projeniz olurda çok sevinirim…

"English Spoken Cafe – Beyazıt / İstanbul" için 7 yorum yapılmış.

Lütfen Adınız
İletiniz

*

Eğitimi

İngilizce Konuşmak İçin

konuşmak için basit ama etkili kuralları bir makale şeklinde hazırladım. Makaleyi okumayı bitirdiğinizde bu işin göründüğü kadar zor olmadığını öğreneceksiniz. İşte o kurallar: Çok fazla

Şarkılar ile İngilizce

Yurt dışında öğrenmiyorsanız, telaffuz ve anlama sorunu yaşıyorsunuz demektir. Mükemmel bir dilbilgisine sahip olsanız bile pratik imkanınız olmaması sebebiyle iletişim kurma sorunu ile karşı karşıya

VOSCREEN Nedir? Nasıl Çalışır? – Röportaj

Voscreen Nedir? Nasıl çalışır? Kurucusu Deniz Dündar kimdir? Voscreen kullanıcılarını ne gibi yenilikler bekliyor? Bu ve buna benzer bir çok soruyu sizler için sorduk. Vocsreen hakkında merak ettiğiniz her şey bu röportajda...

Adem Özbay ile İngilizce Öğrenimi Üzerine Bir Söyleşi

Son zamanlarda kişisel gelişim üzerine çalışmalarını sürdürmekte olan Adem Özbay yabancı dil öğrenme sistemimizin değişmesi gerektiğini vurguluyor.

İngilizce Kelime Öğrenmek için WordTaboo

Tesadüfen ziyaret ettiğim bir site – kelime öğrenme sistemi– hakkında faydalı bir röportaj hazırladık sizler için. WordTaboo adlı bu siteyi inceleyenleriniz, hatta siteye üye olanlarınız mutlaka
Daha Fazla Sonuç
İletişim Bilgileri

VIP ile Ücretsiz Eğitimi

dil eğitimine yönelik dersler ve materyallerin yanı sıra 4. sınıf , 5. sınıf , 6. sınıf , 7. sınıf , 8. sınıf , 9. sınıf ve 10. sınıf öğrencileri için hazırlanmış konu anlatımları yer almaktadır.

Bizi Takip Edin!
facebook twitter rss katalog
Önerilen Bağlantılar
Copyright © 2020 vip.com All rights reserved Privacy Policy Powered by WordPress Site Map