Buradasınız :    Genel İngilizce   Grammar (Dil Bilgisi)    

Future Tenses (will – be going to)

Gelecek zamanlar  ile,  geleceğe ait duygu, düşünce, tahmin vb. bir durumu anlatabiliriz.

Temelde  future tense‘in yardımcı fiili her bir  özne  için  ‘ will ‘ dir.  Simple Future Tense diye adlandırılan zamanda  will yardımcı fiili kullanılır ve fiil yalındır , birinci haldedir. Bu zaman  ‘ – ecek, -acak ‘  şeklinde çevrilir.

Bkz : Future Tense (Will) Tablo

  • I will always love youuu … :)
  • Tomorrow  the weather  will be sunny.

Be   Going  To

REKLAM

Be  going  to ‘da   will gibi  gelecek   zamanı  anlatırken  kullanacağımız   bir yapıdır.  Ancak  will ile   be  going to arasında  önemli  bir ayırım  vardır.   Will gelecekte   planlamadığımız, tasarlamadığımız olayları  anlatırken kullanabileceğimiz  bir  yapı iken,  be  going to ise  gelecekte  tasarladığımız, planladığımız  olayları anlatırken  kullanırız.

Mesela ;

  • I have  two tickets  for cinema.  I am going to go to theatre  tonight with my friends.

Bu cümleyi tasarlayıp söylediğimiz bellidir. Önceden yaptığımız bilet alım işlemi sinemaya gitme işini  tasarladığımızın kanıtıdır.

  • I  will drink coffee .

Bu cümlede herhangi bir plan, program yoktur.  Canın çeker gider bir fincan kahve alır , içersin .   Olay budur.   :)

İyi çalışmalar… Görüşmek üzere  …

Eğitimi

Simple Past Tense – Geçmiş Zaman ile İlgili Örnek Cümleler

Simple Past Tense yani Geçmiş Zaman ile ilgili – Türkçe cümle örnekleri sayfanın devamında mevcuttur. Aynı zamanda ödevleriniz için yardımcı olabilecek bu cümleleri çalışırken

Say / Tell / Speak / Talk

’de say, tell, speak ve talk çoğu zaman birbirleriyle karıştırılırlar. Genellikle de sınavlarda bu kelimeler ayırt edici sorular olarak karşımıza çıkarlar. Şimdi gelin birlikte bu kelimelerin anlamlarına

Transitive and Intransitive Verbs (Geçişli ve Geçişsiz Fiiller)

‘de geçişli ve geçişsiz fiiller son derece önemlidir ve dikkatle öğrenilmesi gerekmektedir. Geçişli fiiller kendilerinden sonra nesne almaktadırlar. Peki, nedir nesne?  Öznenin yaptığı işten etkilenen her şey nesne

Just Already Yet Kullanımı / Konu Anlatımı

Bu dersimizde just kullanımı, already kullanımı ve yet kullanımı ile ilgili konu anlatımına değineceğiz. Konunun devamında just already yet ile ilgili örnekler yer almaktadır.

İngilizce Soru Kalıpları (Wh Questions)

'de Wh Questions olarak bilinen soru kalıpları (what, when, where, why, which, who, whose, how) hakkında - Türkçe örnekler ile birlikte hazırlanmış konu anlatımı.
Daha Fazla Sonuç
İletişim Bilgileri

VIP ile Ücretsiz Eğitimi

dil eğitimine yönelik dersler ve materyallerin yanı sıra 4. sınıf , 5. sınıf , 6. sınıf , 7. sınıf , 8. sınıf , 9. sınıf ve 10. sınıf öğrencileri için hazırlanmış konu anlatımları yer almaktadır.

Bizi Takip Edin!
facebook twitter rss katalog
Copyright © 2020 vip.com All rights reserved Privacy Policy Powered by WordPress Site Map