Buradasınız :    Articles (Makaleler)    

Hipnoz ile İngilizce Öğrenmek Mümkün mü?

hipnoz“Hipnozla İngilizce öğrenebilir miyim?” Bu soruyu mail ve telefon aracılığı ile sıkça almaya başladım. Daha önce böyle bir deneyimim olmamasına rağmen sizlerin bu konu hakkında yönelttiği soruları cevaplayabilmek adına biraz araştırma yaptım. Elde ettiğim sonuçları sizlerle paylaşmadan önce belirtmek istediğim bir kaç şey var. Öncelikle bu soruya verilebilecek olumlu ve tatmin edici bir cevap bulamadığımı itiraf etmeliyim. Yani bu makalemi okuduğunuzda “evet” ya da “hayır” cevabıyla karşılaşmayacaksınız. Burada yalnızca araştırmamda elde ettiğim sonuçları sizlerle paylaşacağım.

Sonuçlara geçmeden önce bu konu hakkında kısaca kendi görüşlerime yer vermek istiyorum. Öncelikle yabancı dil öğrenimi sizin isteğiniz ile gerçekleşen bir süreç. Yani siz dil öğrenmeyi istemiyorsanız, uzun süre yurt dışında -o dilin konuşulduğu bölgede- dahi kalsanız muhtemelen öğrenemeyeceksiniz. Öncelikle gerçekten öğrenmek isteyip istemediğinizi sorgulamanızı öneririm. Bir işe girmek amacıyla MECBUREN dil öğrenmek durumu ile karşı karşıyaysanız, bence hipnoz kesinlikle faydalı olmayacaktır.

Öğrenmek istediğiniz dile aşık olmalısınız! Onu hayatınızın bir parçası haline getirmelisiniz. Onunla ilgilenmezseniz size fayda sağlamayacaktır. Bir çocuk gibi devamlı ilgi isteyecektir. Siz bu ilgiyi gösterirseniz karşılığını bir gün size geri ödemeye başlayacaktır. Kabul edelim, bu bir çıkar ilişkisi :)

REKLAM

Hipnoz terapisi sırasında size aktarılanların ne kadar faydalı olacağını bilemiyorum. Ancak müzik kulağının bu aşamada büyük bir etkisi olduğunu savunuyorum. Yani iyi bir müzik kulağınız varsa bu çok daha kolay olacaktır. Bunlar benim görüşlerimdi. Şimdi gelin hipnozla İngilizce öğrenmek hakkında kim ne demiş bir bakalım.

Betül Çalatlı (İngilizce öğretmeni) : Hipnozla İngilizce eğitiminin başarılı olduğunu duydum. Fiyatları 5000 TL’den başlıyor ve oldukça dikkatli uygulanması gereken bir yöntem. Kesinlikle güvenilecek bir yerde yapılması gerekiyor.

Gözde Aygün (İngilizce öğretmeni) : Hipnozla ingilizce öğretme, NLP yapmakta olduğunu ısrar tmekte bu işi. NLP de çalışmış olan bazı arkadaşlarım mevcut. Kendilerinin de dediği, bu yöntem sadece kelime üzerine yönelik olabilmekte ve sıfır İngilizce bilen bir öğrenciye uygulanamamakta. Yani ben sıfırım; hipnozla bana İngilizce öğret dediğinizde ilk başta size 2 haftalık mı ne bi eğitim;  genel İngilizce sunuyolar. Bu da maliyeti  katlıyor zaten. Birde kısa bellekle uzun bellek işi devreye girdiğinden size hipnozla verilmiş misal 500 kelime  5 ayın sonrasında zihninizde kalmayabilir.

Öğretim Görevlisi Dt. Ali Eşref Müezzinoğlu : Sözü geçen lisan öğretimi 60 yıllarda Bulgaristan’da Lazanovun uyguladığı bir yönetemdir. Ülkemizde hipnozla Lisan öğretiyoruz konusu istismara açık olup bir haftada bir kaç günde öğretiyoruz anlayışı tartışmaya açıktır. Kanımızca Hipnoterapi emin ve ehil kişilerce yapılırsa ve uygun psişik ortamda ingilizce öğretenin kalitesine göre, konsantrasyon, özgüven ve  dikkatle daha kısa zamanda öğrenilip konuşma, bağlamında cesaret verilebilir. Lisan öğrenimi bakımından bilgiyi bilinclihipnoz.com veya NPİStanbul Nöropsikiyatri hastanesi sitesinde Tıbbi Hipnoz Biriminde bulabilirsiniz.

Araştırmama yaptığı katkılarından dolayı; Betül Hanım, Gözde Hanım ve Ali Bey’e teşekkürlerimi iletiyorum.

#1hacergül13 Nisan 2011, 19:30

Ben hipnozla ingilizce öğrenmenin mümkün olduğuna katılmıyorum.

#2halil kırmızı18 Nisan 2011, 01:46

gercekten hipnoz ile ingilizce ögrenebilirmiyiz bununla ilgili yazılarınızı takip ediyorum

#3gülsah direk10 Mayıs 2011, 10:14

bence katılmıyorum ingilizce hipnozla yapıllamaz

#4feridun17 Mayıs 2011, 01:06

hipnoz ile ingilizce öğrenmek mümkün mü kosunu ilginç ama ben buna katılmıyorum öyle olsaydı herkez bu teknikle öğrenirdi

#5Gülşen18 Mayıs 2011, 17:36

Eğer hipnoz ile ingilizce öğreniliyorsa çok iyi bir şey.

#6Sevim22 Mayıs 2011, 22:52

hipnozla ingilizce öğrenmek mümkün yeterki paranız olsun :)

#7farklıyız08 Haziran 2011, 00:20

yazıda da belirtildiği gibi yabancı dil öğrenimi bize bağlı ve isteğimize bağlı bence hipnozla ingilizce öğretilemez

#8Simyacı28 Haziran 2011, 19:24

hipnozla ingilizce öğrenmek kulağa çok komik geliyor. ben şimdiye kadar hiç duymadım hipnozla ingilizce öğrenen birini. gerçekten öğrenen varsa söylesin bilelim değil mi?

#9Ersin29 Haziran 2011, 19:27

hipnoz ile ingilizce öğrenme tamamen saçmalık bana göre. Bir ingilizce kursuna gitmeden öğrenemezsiniz.

#10kutsi05 Temmuz 2011, 03:26

hipnozla ingilizce mi :D sanmıyorum

#11Sami07 Temmuz 2011, 00:42

Hipnozla ingilizce öğrenebilirsiniz bence. Sadece hipnozla olacak iş değil tabiki bu. Ama zaten yazıda bahsetmiş hipnozla ingilizce öğrenmek arasındaki işişkiyi.

#12Bertan27 Temmuz 2011, 17:56

hipnoz ile ingilizce öğrenmek mi? Kolay gözüküyor. Ama birazda tehlikeli hipnoz, mipnoz karışık işler bunlar. Ama araştırmakta fayda var.

#13Serpilim05 Eylül 2011, 18:15

Kesinlikle saçma! hipnozla ingilizce öğrenmek diye bir şey söz konusu olamaz. Diyelim ki yanılıyorum, peki neden etrafımda hipnozla ingilizce öğrenen bir kişi bile yok? Yoksa sizin var mı?

#14tülin23 Eylül 2011, 16:49

hipnozla ingilizce öğrenilmez diyen saçma bulan arkadaşlara acaba hiç hayatlarında denemişler mi merka ediyorum!!!

#15Soner24 Eylül 2011, 09:57

bir ara kurs duymuştum hipnozla ingilizce öğrettiğini iddaa ediyordu çok gülmüştüm ama galiba doğruluk payı var.

#16Huseyin18 Ekim 2011, 22:39

Hipnozla ingilizce öğrenmek istiyorum. Önerebileceğiniz bir yer var mı?

#17ilkay18 Ekim 2011, 22:53

@Huseyin, ne yazık ki bu tür önerilerde bulunamıyoruz. Biz yalnızca hipnoz ve İngilizce hakkında fikriniz olması açısından bu konuyu açma ihtiyacı duyduk. Anlayışınız için teşekkür ederiz.

#18Nalan GÜREL31 Ekim 2011, 17:02

Hipnozla ingilizce öğrenen kimse yok mu? Ben bu konu hakkında bilgi sahibi olmak istiyorum.

#19ahmet05 Mart 2012, 20:45

çok saçma bişey hipnoz. Böyle birşey varsa bile çok profosyonel kişiler tarafından yapılmalı. Heryere güvenilmez.

#20şafak16 Temmuz 2012, 21:56

hipnozla ingilizce öğrenceğinize hipnoz yapma kursuna gidin daha karda çıkarsınız :D hem sonra parada kazanırsınız

#21sevim27 Temmuz 2012, 17:22

gerçekten yöntem başarılıysa ben bunun için para yatırmayı planlıyorum. ama bişeyi çözemedim. birisi çıkıp ben bu eğitmi hipnozla aldım ve çok başarılı, şöyle yapılıyor, böyle yapılıyor diye anlatsın ki kafamızdaki sorulara yanıt bulalım

"Hipnoz ile İngilizce Öğrenmek Mümkün mü?" için 21 yorum yapılmış.

Lütfen Adınız
İletiniz

*

Eğitimi

İngilizce Konuşmak İçin

konuşmak için basit ama etkili kuralları bir makale şeklinde hazırladım. Makaleyi okumayı bitirdiğinizde bu işin göründüğü kadar zor olmadığını öğreneceksiniz. İşte o kurallar: Çok fazla

Şarkılar ile İngilizce

Yurt dışında öğrenmiyorsanız, telaffuz ve anlama sorunu yaşıyorsunuz demektir. Mükemmel bir dilbilgisine sahip olsanız bile pratik imkanınız olmaması sebebiyle iletişim kurma sorunu ile karşı karşıya

VOSCREEN Nedir? Nasıl Çalışır? – Röportaj

Voscreen Nedir? Nasıl çalışır? Kurucusu Deniz Dündar kimdir? Voscreen kullanıcılarını ne gibi yenilikler bekliyor? Bu ve buna benzer bir çok soruyu sizler için sorduk. Vocsreen hakkında merak ettiğiniz her şey bu röportajda...

Adem Özbay ile İngilizce Öğrenimi Üzerine Bir Söyleşi

Son zamanlarda kişisel gelişim üzerine çalışmalarını sürdürmekte olan Adem Özbay yabancı dil öğrenme sistemimizin değişmesi gerektiğini vurguluyor.

İngilizce Kelime Öğrenmek için WordTaboo

Tesadüfen ziyaret ettiğim bir site – kelime öğrenme sistemi– hakkında faydalı bir röportaj hazırladık sizler için. WordTaboo adlı bu siteyi inceleyenleriniz, hatta siteye üye olanlarınız mutlaka
Daha Fazla Sonuç
İletişim Bilgileri

VIP ile Ücretsiz Eğitimi

dil eğitimine yönelik dersler ve materyallerin yanı sıra 4. sınıf , 5. sınıf , 6. sınıf , 7. sınıf , 8. sınıf , 9. sınıf ve 10. sınıf öğrencileri için hazırlanmış konu anlatımları yer almaktadır.

Bizi Takip Edin!
facebook twitter rss katalog
Önerilen Bağlantılar
Copyright © 2020 vip.com All rights reserved Privacy Policy Powered by WordPress Site Map