Buradasınız :    Articles (Makaleler)    

İngilizce Kelime Ezberleme Teknikleri

İngilizce kelime ezberleme ya da öğrenme, İngilizce öğrenmek isteyenler için çoğu zaman zahmetli bir iştir. Bununla birlikte bir çok kelime ezberleme yöntemi mevcuttur. Mevcut olan bu yöntemlerin faydaları kişiden kişiye değişkenlik gösterir. Bu yazımızda bu yöntemlerden en sık kullanılanları sırasıyla ele alacağız. Sizlerin eklemek istediği, faydalı bulduğunuz kelime öğrenme teknikleri varsa burada bizlerle paylaşabilirsiniz.

 

İngilizce Kelime Kartları

 

Bu tip materyallerde, genellikle bir yüzünde İngilizce kelimeler ve okunuşları, diğer yüzünde (ya da kartta) türkçe anlamları yer almaktadır. Kelimeler hastalıklar, burçlar, sıfatlar ve fiiller gibi çeşitli kategoriler altında toplanır. Okurlara alfabetik olarak sunulur. Bunun yanında bazı kelime kartları kısaca gramer bilgisine yer verir. Ayrıca hazır cümle kalıpları barındırabilir. Bu tip kelime kartlarına örnek olarak “Koridor” yayıncılık tarafından hazırlanan ve içerisinde en sık kullanılan 1500 kelimeye yer verilen “İngilizce Kelime Kartları” nı örnek verebiliriz. Bu kartları piyasada D&R, İnkılap Kitabevi gibi bir çok yerden temin edebiliriz. Ayrıca kitapyurdu.com gibi internet siteleri aracılığı ile temin etmenizde mümkün.

 

Post-it Kullanımı

Bazılarımız evin her köşesine post-it yapıştırmayı çok sever. Bu yöntemle İngilizce kelime öğrenmek isteyenlerin sayısı az değildir. Genellikle rengarenk post-it ler kelime gruplarına ya da önem sırasına göre duvara, panoya, buzdolabına, görebileceğiniz her hangi bir alana asılabilir. Üzerine, öğrenmek istediğiniz kelimeler tarafınızdan yazılır.

 

Arkalı Önlü Kağıt Parçaları

 

Bu yöntem üsteki diğer yönteme benzerlik gösterir. Küçük kağıt parçalarının bir yüzüne İngilizce kelimeler, diğer yüzüne Türkçe karşılıkları yazılır. Bu kağıt parçaları bir poşet ya da küçük bir kutu (kasede olabilir) içerisinde toplanır. Arasından rastgele bir kağıt çekilir ve gördüğünüz yüzünde yazılı olan kelimenin diğer yüzünde yer alan karşılığı (İngilizce ya da Türkçe) tahmin edilir. Bu yöntemi uygulayanlara tavsiyemiz, bu kağıt parçalarının içinde bulunduğu poşet vs. her ne ise devamlı ulaşabilecekleri bir yerde bulundurmaları. Mesela çalışma masası ya da bilgisayar masası oldukça uygun olabilir. Bu kağıtları excel ya da word gibi yazılımları kullanarak hazırlamanız daha pratik olabilir. Sayfanın her iki yüzüne yüzüne aynı hizada tablo yapılır. İçlerine kelimeler yazılır, akabinde makasla çerçevelerin hizasında kesilir.

 

İngilizce Hikaye Kitapları

REKLAM

 

Hikaye kitapları okumak en sağlıklı kelime öğrenme tekniklerinden biridir. Hatta bazı yayınevleri bu kitaplarda yer alan hikayelerin telaffuzlarını içeren bir CD hediye ederler. Böylece hem okuyarak hem de dinleyerek, kelimeleri telaffuzları ile birlikte öğrenebilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken seviyenize uygun kitaplar seçmenizdir. Seviyenizin üstünde bir kitabı alıp okumaya başladığınızda çok sık sözlüğe bakma ihtiyacı duyabilirsiniz. Bu da bir süre sonra aldığınız kitabı henüz bitirmeden rafa kaldırmanıza yol açabilir. Diğer bir nokta ise karşınıza çıkan bilmediğiniz her kelimede hemen sözlüğe bakmayın. Evinizde yoksa kırtasiyelerden rahatlıkla bulabileceğiniz “highlighter” olarak tabir edilen (fosforlu) işaret kalemleri bu konuda yardımınıza koşacaktır. Bilmediğiniz kelimelerin üstünü bu kalemle işaretleyip, periyodik aralıklar ile (mesela okunan sayfa bittiğinde) sözlüğü açıp öğrenebilirsiniz. Bir kitabı -belki bu size sıkıcı gelebilir- tekrar okumanızın daha fazla faydası olacaktır. Son olarak şunu hatırlatmak istiyorum; okuyacağınız her yeni kitapta daha önce öğrendiğiniz bir kelime ile karşılaşma ihtimaliniz artacaktır. Bu nedenle kitap okumayı alışkanlık haline getirmenizi öneriyorum.

 

Excel Tabloları

 

Excel kullanmayı biraz olsun biliyorsanız İngilizce öğrenmek için esnek tablolar yaratabilirsiniz. Bu bir bakıma sizin hayal gücünüz ile ilgili bir durum. Bu konuda bir kaç fikir vermek istiyorum. Excel kullanarak bir sütuna (mesela A) İngilizce kelimeler bir başka sütuna (mesela B) türkçe karşılıklarını yazabilirsiniz. Listeyi dilediğiniz kadar uzun tutabilirsiniz. Excel kullanmanın nimetlerini tam olarak bu aşamada değerlendirebiliriz. Tabloya girdiğiniz kelimeleri alfabetik olarak (a dan z ye ya da tam tersi) olarak sıralayabilirsiniz. Farklı kombinasyonları denediğinizde daha etkili sonuçlar alacağınızı göreceksiniz.

Diğer bir yöntem ek bir sütun ekleyerek kelimeleri puanlandırmanız. Örnek vermek gerekirse öğrendiğinize kanaat getirdiğiniz bir kelimeyi “3” olarak puanlarken, zorlandığınız bir kelimeyi “2” yada “1” gibi puanlar vererek derecelendirebilirsiniz. Puan sütununu yine Excel ile 1’den 3’e ya da tam tersi şekilde sıralayabilir ve hangi kelimeleri öğrendiğinizi ve hangilerinde zorlandığınızı net bir şekilde görebilirsiniz.

Daha detaylı bir çalışma yapmak isterseniz farklı sütunlarda kelimenin okunuşunu, yazılışını ve anlamını ayrı ayrı derecelendirebilirsiniz. Daha iyi anlamak için yukarıda sizler için hazırladığımız örnek resmi inceleyebilirsiniz.

Son olarak kelimelere resim ve açıklama eklemekten bahsedeceğim. Excel hücresi içine bir kelime yazdığınızı varsayalım. Kelimenin (hücrenin) üzerine gelince beliren bir açıklama kutucuğu ekleyebilirsiniz. Bu açıklama kısmına ilgili kelimenin kullanıldığı örnek bir cümle yazılabilir. Resim eklemekten bahsetmiştik; Excel kullanarak her hangi bir kelimeye tıkladığınızda açılan bir resim ekleyebilirsiniz. Mesela Egypt (Mısır) kelimesine tıkladığınızda Mısır Pramitleri’ni gösteren bir resim açılabilir. Bu şekilde kelimeyi görsel olarak hafızaya alacağınız için daha faydalı olacaktır.

Excel kullanarak bu ve buna benzer bir çok yöntem uygulanabilir. Tekrar altını çizmek gerekirse, özellikle son yazdıklarımı yapabilmeniz için Biraz Excel biliyor olmanız gerekir. Buna rağmen takıldığınız her hangi bir nokta olursa bu konu altında sorularınızı yöneltebilirsiniz. Elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.

Eğitimi

İngilizce Konuşmak İçin

konuşmak için basit ama etkili kuralları bir makale şeklinde hazırladım. Makaleyi okumayı bitirdiğinizde bu işin göründüğü kadar zor olmadığını öğreneceksiniz. İşte o kurallar: Çok fazla

Şarkılar ile İngilizce

Yurt dışında öğrenmiyorsanız, telaffuz ve anlama sorunu yaşıyorsunuz demektir. Mükemmel bir dilbilgisine sahip olsanız bile pratik imkanınız olmaması sebebiyle iletişim kurma sorunu ile karşı karşıya

VOSCREEN Nedir? Nasıl Çalışır? – Röportaj

Voscreen Nedir? Nasıl çalışır? Kurucusu Deniz Dündar kimdir? Voscreen kullanıcılarını ne gibi yenilikler bekliyor? Bu ve buna benzer bir çok soruyu sizler için sorduk. Vocsreen hakkında merak ettiğiniz her şey bu röportajda...

Adem Özbay ile İngilizce Öğrenimi Üzerine Bir Söyleşi

Son zamanlarda kişisel gelişim üzerine çalışmalarını sürdürmekte olan Adem Özbay yabancı dil öğrenme sistemimizin değişmesi gerektiğini vurguluyor.

İngilizce Kelime Öğrenmek için WordTaboo

Tesadüfen ziyaret ettiğim bir site – kelime öğrenme sistemi– hakkında faydalı bir röportaj hazırladık sizler için. WordTaboo adlı bu siteyi inceleyenleriniz, hatta siteye üye olanlarınız mutlaka
Daha Fazla Sonuç
İletişim Bilgileri

VIP ile Ücretsiz Eğitimi

dil eğitimine yönelik dersler ve materyallerin yanı sıra 4. sınıf , 5. sınıf , 6. sınıf , 7. sınıf , 8. sınıf , 9. sınıf ve 10. sınıf öğrencileri için hazırlanmış konu anlatımları yer almaktadır.

Bizi Takip Edin!
facebook twitter rss katalog
Copyright © 2021 vip.com All rights reserved Privacy Policy Powered by WordPress Site Map