Buradasınız :    Articles (Makaleler)    

İngilizce Kitap Okuma Teknikleri

ingilizce kitap okuma

Hangi dil olursa olsun yabancı bir dilde kitap okumak anlamlandırma – göz atma – özetleme – yoğun okuma gibi beynimizi aktif şekilde kullanmamızı gerektiren süreçler içerir. Okumak başlı başına aktif bir zihinsel süreçtir. Yazarın sarf ettiği emek kadar okuyucunun da sarf ettiği bir çaba vardır. İngilizce kitap okurken de bu böyledir. Mesela bir İngilizce metin okurken şunları kesinlikle yapıyorsunuz:

Zihninizde sahneleri canlandırmak, yazarın aktarmaya çalıştığını anlamaya çalışmak, cümlelerin İngilizce’de başka manaya gelebileceğini düşünmek, yazarın fikirlerini kabul etmek ya da reddetmek, İngilizce’nin cümle yapısını decode yapmaya çalışmak..

Bunlar sadece birkaç örnek ama bunlar bizim İngilizce kitap okurken farkında olmadan yaptığımız şeylerdendir. İngilizce’yi öğrenirken öncelikle dinleme daha sonra okuma yeteneği gelişmektedir. İngilizce okuma yeteneğinin birçok avantajı bulunmaktadır. Öncelikle Onlardan birkaçını sıralayalım.

Kelimeyi Bir Durum İçerisinde Öğrenmek

İngilizce kitap okurken genellikle yeni kelimelerle karşılaşırız. Şayet karşınıza birçok bilmediğiniz kelime çıkarsa okuduğunuz İngilizce kitabın seviyesi sizin için yüksek demektir. Önerimiz biraz da basit seviyede bir şeyler okumanızdır. Örnek vermek gerekirse bir sayfada 3 ile 5 arasında bilmediğiniz kelime mevcutsa bu kelimeleri o sayfada anlatılan durum içinde kolayca öğrenebilirsiniz. İngilizce kitap okurken dikkat etmeniz gereken birinci püf nokta kelimeyi Bir sözlüğe bakmadan kendinizin çıkartmaya çalışmasıdır. Sayfada anlatılan konudan o kelimeyi çıkartabilmek İngilizce kitap okurken hem yeni kelimeler ezberlemenizi hem de o kelimelerin doğal kullanım yerlerini görmenize yardımcı olur.

İngilizce Yazı Yazmayı Geliştirmek

İngilizce kitap okumak aslında sizin İngilizce yazı yazmanızı da olumlu yönde etkiler. Düzgün oluşturulmuş İngilizce cümle yapıları görmek sizin yazı yazma becerinizi artıracak ve size bir model oluşturacaktır. İngilizce kitap okurken gördüğünüz yapılar ve ifadeler size yardımcı olacaktır. Düzgün kurulmuş cümleleri okumak gramer açısından doğru bir İngilizce edinmenizi sağlayacaktır.

Bir İngilizce Kitabı Ne Kadar Hızda Okumalıyım?

İngilizce kitap okurken hızlı okumak ya da yavaş okumak sizin durumunuza ve isteğinize bağlıdır. 30 dakika içerisinde 10 sayfa ilerleyebileceğiniz gibi bir sayfa edebi bir İngilizce metin üzerinde bir saat de durabilirsiniz. Seçim size aittir ve bir zevk meselesidir. Okuma eyleminin en büyük avantajı eylemin tamamen size ait olmasıdır. Anadilinde bir kitabı okurken herkes seviye ve amacına göre okuduğu gibi İngilizce kitap okurken de herkes seviyesine ve amacına göre okumalıdır.

REKLAM

Kişisel İlgilerimiz

İngilizce kitap okurken dikkat edeceğiniz diğer bir husus kişisel ilgilerinizdir. İngilizce kitap seçerken ilginç bulduğunuz ve zevk alacağınız bir kitap seçmelisiniz. Örneğin, macera romanlarına bayılan bir kişiyseniz, neden İngilizce kitap seçerken macera türünü seçmeyesiniz ki? Hem eğlendiğiniz şeyi okuyun hem İngilizcenizi geliştirin.

Kitabı okumadan önce şu aşamaları gerçekleştir:

  • Başlığı oku ve zihnini konuya hazırlıklı hale getir.
  • Giriş kısmını ya da arkasındaki özet kısmını oku ve bu kitabın yazarının amacını anlamaya çalış.
  • Kalın harfle yazılmış ana başlık ve alt başlıkları hızlıca oku ve zihnini hazırla, gelecek detaylar için bir kurgu yarat.
  • İngilizce kitap okurken kitabın içindeki grafik ,harita ve çizimlere dikkat et, bu detaylar kitap okurken önemlidir.
  • İngilizce kitap okurken italik yazılmış kelimelere dikkat et, onları kaçırma.
  • İngilizce kitap okurken aklındaki sorulara cevap bulmaya çalış ve bunları bir yere not et. Yeri geldiğinde bu notlar çıkart ve oku. Kitabı okurken kendi kendinle konuşabilirsin bile.
  • Her bölümün sonunda dur ve okudukların hakkında düşün ve ne öğrendiğinde birkaç cümle ile İngilizce anlatmaya çalış.

İngilizce Kitap Okuma Teknikleri

Püf Nokta 1

İngilizce kitap okuma teknikleri içerisinde ilki ve en önemlisi şudur; seviyenizi belirleyin! İşe hangi seviyede olduğunuzu belirlemekle başlayın. Anlayabileceğiniz bir şey okumak en önemli püf noktadır. Her sayfada on kez sözlüğe bakıyorsanız bu felakettir ve kısa bir zaman sonra tüm isteğiniz sönecektir.

Püf Nokta 2

İngilizce kitap okuma tekniklerinden ikinci püf nokta kelimelerdir. Yeni kelimeler için bir yönteminiz olsun. Not kutusu yapın. Her sayfadan çıkarttığınız 4 ya da 5 kelimeyi bu not kutusuna yapıştırın. Dikkat edin, önce kelimeleri verilen durumdan çıkartmaya çalışın. Sözlüğe bakıp kolaya kaçmayın, aklınızı çalıştırın!

Püf Nokta 3

İngilizce kitap okuma tekniklerinden üçüncüsü düzenli bir şekilde okumaktır. Örneğin, her gün bir kez az da olsa kitap okuyun. Günde 15 dakika okumak her Pazar 5 saat okumaktan iyidir. Kendinize İngilizce kitabı okuma zamanı ayarlayın ve buna ısrarla devam edin.

Püf Nokta 4

Diğer bir püf nokta ise organize olmaktır. Her şeyinizi hazır halde bulundurun.
İngilizce kitabınız hazır halde bulunsun. Bilinmeyen kelimeler için bir marker bulundurun. Bir adet sözlük ve not kutusu. Bu liste tamamen size aittir ve görmeyi istediğiniz her şey hazır halde bulunsun.

Püf Nokta 5

İngilizce kitap seçiminize dikkat edin. Kişisel ilgileriniz ve beklentileriniz doğrultusunda İngilizce kitap seçerseniz bu okumanızı artıracaktır. Alakasız olduğunuz konuda bir İngilizce kitap okumak sizi sıkacağı gibi kitap okuma hedefinizden de uzaklaştıracaktır.

Yazarın bir başka makalesi : Neden İngilizce Öğreniyoruz, Öğrenmeliyiz?

Eğitimi

İngilizce Konuşmak İçin

konuşmak için basit ama etkili kuralları bir makale şeklinde hazırladım. Makaleyi okumayı bitirdiğinizde bu işin göründüğü kadar zor olmadığını öğreneceksiniz. İşte o kurallar: Çok fazla

Şarkılar ile İngilizce

Yurt dışında öğrenmiyorsanız, telaffuz ve anlama sorunu yaşıyorsunuz demektir. Mükemmel bir dilbilgisine sahip olsanız bile pratik imkanınız olmaması sebebiyle iletişim kurma sorunu ile karşı karşıya

VOSCREEN Nedir? Nasıl Çalışır? – Röportaj

Voscreen Nedir? Nasıl çalışır? Kurucusu Deniz Dündar kimdir? Voscreen kullanıcılarını ne gibi yenilikler bekliyor? Bu ve buna benzer bir çok soruyu sizler için sorduk. Vocsreen hakkında merak ettiğiniz her şey bu röportajda...

Adem Özbay ile İngilizce Öğrenimi Üzerine Bir Söyleşi

Son zamanlarda kişisel gelişim üzerine çalışmalarını sürdürmekte olan Adem Özbay yabancı dil öğrenme sistemimizin değişmesi gerektiğini vurguluyor.

İngilizce Kelime Öğrenmek için WordTaboo

Tesadüfen ziyaret ettiğim bir site – kelime öğrenme sistemi– hakkında faydalı bir röportaj hazırladık sizler için. WordTaboo adlı bu siteyi inceleyenleriniz, hatta siteye üye olanlarınız mutlaka
Daha Fazla Sonuç
İletişim Bilgileri

VIP ile Ücretsiz Eğitimi

dil eğitimine yönelik dersler ve materyallerin yanı sıra 4. sınıf , 5. sınıf , 6. sınıf , 7. sınıf , 8. sınıf , 9. sınıf ve 10. sınıf öğrencileri için hazırlanmış konu anlatımları yer almaktadır.

Bizi Takip Edin!
facebook twitter rss katalog
Copyright © 2020 vip.com All rights reserved Privacy Policy Powered by WordPress Site Map