Buradasınız :    Articles (Makaleler)    

İngilizce Öğrenmenin Faydaları

ingilizce

İngilizce öğrenmenin faydalarını ele almadan önce İngilizce dilinin dünya üzerindeki halihazırdaki durumuna bir göz atalım. Wikipedia ansiklopedisinin verdiği bilgilere göre dünya üzerinde 53 ülkenin resmi dili İngilizce’dir. Anadili İngilizce olan insan sayısı 400 milyon iken, ikinci dil olarak İngilizce bilen insanların sayısı 1.400 milyon’dur. Bu yaklaşık 2 milyar insanın “Oh my darling, you are very important to me.” cümlesinin  ne demek olduğunu biliyor olması demektir. İngilizce öğrenmenin faydalarını sıralamaya başlayalım.

1- İngilizce öğrenmenin en büyük faydası bilgiye ulaşım dilinin İngilizce olmasıdır.

Bilgiye ulaşım dili diyerek dünyadaki medya ağının dilini kastediyorum. Örneğin, google arama motorunda İngilizce öğrenmenin faydalarına bakmak isterseniz, çoğu web sayfasının İngilizce dilinde olduğunu göreceksiniz. İnternet büyük bir okyanus gibi bilgi kaynağı olarak önümüzde duruyor, ne yazık ki sadece İngilizce olarak yazılmış pek çok web sayfası bulunmaktadır.  İngilizce öğrenmenizin faydası online olarak 2 milyar insanla chat yapabilmeniz, mailleşebilmeniz ve bilgi kaynaklarını okuyabilmeniz anlamına geliyor. Ayrıca dünya üzerinde olan olayları gelişmiş ağları sebebiyle CNN, NBC gibi medya kuruluşları  herkesten önce haber yapmaktadırlar ve bu kanalların dilleri İngilizce’dir. Düşünün, Amerika başkanlık seçimlerini takip etmek istiyorsunuz. İlla ki o haberlerin Türkçe’ye çevrilmesini beklemenize gerek yok. İngilizce öğrenmenin faydası olarak CNN kanalını internetten izleyip anlayabilirsiniz. Hem bilim dünyasının dili de İngilizce’dir. İlk yayımlanan tıp makaleleri, yapılan araştırmalar ve sonuçları ilk elden İngilizce olarak yayımlanmaktadır. Şayet 2 milyar insandan biriyseniz bu makalelerin tercüme edilmesini beklemezsiniz. İşinizle alakalı  dünya çapında gerçekleştirilen konferansları takip etmek istiyorsanız İngilizce öğrenmeye başlayabilirsiniz. Ayrıca İngilizce öğrenmek sizi altyazı arama derdinden de kurtaracaktır. Hollywood gibi dev bir sektörün filmlerini orijinal sesleriyle dinlemek bambaşkadır. İngilizce öğrenmenin faydası Johnny Deep’i kendi sesiyle duyabilmektir.

2- İngilizce öğrenmenin diğer bir faydası kariyerdir.

Bugün her yerde “İngilizce bilen üst düzey yönetici aranıyor” ilanı görüyoruz. Bunu bir kenara bırakalım ayakkabı satan bir işyerinin” İngilizce bilen tezgâhtar aranıyor” ilanını görmek pekâlâ mümkün artık. Gelen turistlere satış yapabilmek için İngilizce bilen balıkçılar görmek pekâlâ mümkün. Bunlar bile sıradanlaştı artık. Herhangi bir işte ilerlemek ve kariyer yapabilmek için İngilizce bilmek bile yeterli olmayacak. İngilizce öğrenmenin faydası özellikle seyahat, uluslararası ticari ilişkiler, habercilik ve tercüme alanlarında çalışıyorsanız kariyer yapabilmektir.

3-  İngilizce öğrenmenin faydası seyahat olanaklarıdır.

Dünyada İngilizce konuşan iki milyar insanla karşılaşmamak imkânsızdır. İletişim dilinin tek bir dil olması insanın dünya üzerinde her yerde seyahat edebilmesi için cesaretlendirici bir faktördür. Dünya üzerinde pek çok otel, restoran, müze ve ticari işletmeler mutlaka İngilizce bilen elemanlar çalıştırmaktadır. Bu da uluslarası seyahat eden turistler için çok büyük kolaylık demektir.

4- İngilizce öğrenmenin faydası çağı elektronik ortamda takip edebilmektir; çünkü bilgisayar çağındayız ve bilgisayarın anadili İngilizce’dir.

Çoğu yazılım programları İngilizce dilinde yazılır. Bilgisayar bilgisini artırmak isteyen bir yazılımcının İngilizce bilmesi şahane bir şeydir. “download” kelimesini “upload” kelimesini bilmek bile sıradan bir bilgisayar kullanıcısına çok fayda sağlıyorken tüm programları anadilinde okumak ve çeviriye gerek kalmadan anlayabilmek İngilizce öğrenmenin çok büyük faydasıdır. Zaten çevirilerin ne kadar kötü yapıldığını söylemeye bile gerek yok.

5-İngilizce bilmenin faydası başka dilleri öğrenmenin kapısını açar.

Yeni bir dil öğrenmiş kişi dil öğrenmenin keyfini aldıktan sonra başka diller de öğrenmek için cesaretlenir. İngilizce’ye çok benzeyen Almanca hedef dil olarak önümüzde durur. Şahsen benim üçüncü dilim Almanca’dır. İngilizce’yi öğrendikten sonra neden daha fazla dil öğrenmeyeyim dedim kendime ve diğer gün önümde Almanca sözlüğü ve gramer kitabı duruyordu. İngilizce öğrenmenin faydası olacağı diller şöyle sıralanabilir:

Germen dillerinden olan Almanca, İsveççe, Norveççe, Felemenkçe, Dana zaten İngilizce’ye çok benzerliği vardır. Ayrıca kelime ve gramer açısından Slav dilleri de İngilizce’ye yakınlık gösterir. Örneğin; İspanyolca, Fransızca…

Peki siz İngilizce öğrenmenin faydasını hiç yaşadınız mı? Fikirlerinizi bizimle paylaşın.

#1kenan27 Şubat 2012, 21:18

merhaba sayın okuyucu ben 25 yaşında ingilizce öğrenmeye karar verdim çok iyi özelikle çevremde çok fark yarattı herkesin bana olan bakış açısı daha deyişti 7-8 ay eğitimden sonra kendime olan güvenim dahada arttı ingilizce öğrenmek dünyada en zevkli uğraştır bence hala devam etmekteyim yayınlamış olduğun (ingilizce faydaları) beni dahada aydınlattı teşkürler.

#2Kamil05 Mart 2012, 21:41

Ben Kamil, 3 yaşımdan beri ingilizce öğrenmeye çalışıyorum. Robert kolejini bitirdim amerikaya eğitime gönderildim ama hala ingilizceyi öğrenemedim. Sayın gürol beyin bana özel ders vermesini istirham ediyorum. Saatine ne isterse kabulümdür. Lütfen beni kırmasın. Öğrenememiyorum!

#3Nafiz Yalçın18 Mart 2012, 23:18

Başlangıçta “mektup ile” üç ayda öğrendiğim İngilizcem ile, Lisede sınıf birincisi oldum. Hukuk ve İktisat fakülteleri eğitimimde İngilizce’den muaf tutuldum; meslek hayatımda bütün dünya ülkelerine hem ihracat yaptım, hem de ithalat. Bu İngilizcem ile üç şirket kurdum, beş kıtaya iş seyehatleri yaptım. Ayrıca öğrencilik yıllarımda da “özel İngilizce öğretmeni” olarak pek çok öğrenci ve yetişkine İngilizce öğretip, kazandığım paralarla hem kalabalık ailemi geçindirdim, hem de kendi üniversite eğitimimi yaptım. Dünyanın birçok önemli insanları ile de tanıştım, görüştüm, iş yaptım.

"İngilizce Öğrenmenin Faydaları" için 3 yorum yapılmış.

Lütfen Adınız
İletiniz

*

Eğitimi

İngilizce Konuşmak İçin

konuşmak için basit ama etkili kuralları bir makale şeklinde hazırladım. Makaleyi okumayı bitirdiğinizde bu işin göründüğü kadar zor olmadığını öğreneceksiniz. İşte o kurallar: Çok fazla

Şarkılar ile İngilizce

Yurt dışında öğrenmiyorsanız, telaffuz ve anlama sorunu yaşıyorsunuz demektir. Mükemmel bir dilbilgisine sahip olsanız bile pratik imkanınız olmaması sebebiyle iletişim kurma sorunu ile karşı karşıya

VOSCREEN Nedir? Nasıl Çalışır? – Röportaj

Voscreen Nedir? Nasıl çalışır? Kurucusu Deniz Dündar kimdir? Voscreen kullanıcılarını ne gibi yenilikler bekliyor? Bu ve buna benzer bir çok soruyu sizler için sorduk. Vocsreen hakkında merak ettiğiniz her şey bu röportajda...

Adem Özbay ile İngilizce Öğrenimi Üzerine Bir Söyleşi

Son zamanlarda kişisel gelişim üzerine çalışmalarını sürdürmekte olan Adem Özbay yabancı dil öğrenme sistemimizin değişmesi gerektiğini vurguluyor.

İngilizce Kelime Öğrenmek için WordTaboo

Tesadüfen ziyaret ettiğim bir site – kelime öğrenme sistemi– hakkında faydalı bir röportaj hazırladık sizler için. WordTaboo adlı bu siteyi inceleyenleriniz, hatta siteye üye olanlarınız mutlaka
Daha Fazla Sonuç
İletişim Bilgileri

VIP ile Ücretsiz Eğitimi

dil eğitimine yönelik dersler ve materyallerin yanı sıra 4. sınıf , 5. sınıf , 6. sınıf , 7. sınıf , 8. sınıf , 9. sınıf ve 10. sınıf öğrencileri için hazırlanmış konu anlatımları yer almaktadır.

Bizi Takip Edin!
facebook twitter rss katalog
Önerilen Bağlantılar
Copyright © 2018 vip.com All rights reserved Privacy Policy Powered by WordPress Site Map