Buradasınız :    Genel İngilizce   Grammar (Dil Bilgisi)    

İngilizce Örnek Cümleler ve Türkçe Açıklamaları – Bölüm 1

Bu dersimizde İngilizce basit cümle örneklerini Türkçe açıklamalarıyla birlikte inceleyeceğiz. Bu cümle örnekleri çeşitli konulardan derlenmiştir. Yani belirli bir konu üzerinde durmayacağız, birbirinden farklı örnekleri ele alacağız. Hazırsanız başlayalım :)

İngilizce Örnek Cümleler ve Türkçe Açıklamaları – Bölüm 1

  • English’s importance is international.
  • İngilizce’nin önemi uluslararasıdır.

Yukarıdaki cümlede altı çizili kelime grubu öznedir. English kelimesinin sonuna gelen s bize, “İngilizce’nin” (-nın, -nün) anlamını vermektedir. Cümlemiz geniş zamanda kurulduğu için ve öznemiz tekil olduğu için, özneden sonra “is” yardımcı fillini getirdik.

  • Uneducated people are a serious problem for a society every time.
  • Eğitimsiz insanlar her zaman toplum için ciddi bir problemdir.

Öznemiz (uneducated people) çoğul olduğu için ve aynı zamanda cümle geniş zamanda kullanıldığı için “are” yardımcı fiilini getirdik. Türkçe’de “ciddi bir problem” olarak kullansakta İngilizce’de “a serious problem” olarak kullanıyoruz, yani “bir” ifadesini başa alıyoruz. Burada bahsi geçen a (bir) sayılabilir isimlerin önüne geliyor. Hatırlayın ..  a car (bir araba), .. a computer (bir bilgisayar) gibi.  Yine “toplum için” derken türkçede belirtme ihtiyacı duymasak bile İngilizce’de “a society” diyerek araya mutlaka a (bir) i sıkıştırıyoruz. Cümle sonunda zaman ifadesine (every time) yer vererek noktamızı koyabiliriz.

  • Our country’s people’s incomes are quite changeable.
  • Ülkemizin insanlarının gelirleri oldukça değişkendir.

Yukarıda Özne’nin altını çizmedim. Hadi biraz kafa yoralım! Lütfen cümleye geri dönüp bakalım ve öznemizi bulmaya çalışalım :)

REKLAM

Our country’s people’s incomes” cümlenin öznesi, biraz uzun oldu değil mi? Burada ilk önce “Our counrty’s” nedir bi bakalım; sırasıyla “Bizim ülkemiz’in” olarak çevirebiliriz! Tabi “ülkemiz” ifadesinden sonra kesme kullanmıyoruz, bunu size daha net açıklamak için gösterdim. Daha önce de bahsettiğim gibi İngilizce’de kesme işareti ile ayırdığımız bu “s” Türkçe’de -nın, -nün anlamını veriyor. Dikkat edin devamında aynı kuralı yineliyoruz: Our country’s people’s <— Buradaki “s” yine bize -nın, nün ifadesini verdi. Sonrasındaki income (gelir / kazanç)s” takısı alarak çoğul olmuş. Yani burada -nın, nün ifadesi anlamında kullanmadık.  Toparlarsak “Our country’s people’s incomes” / “(Bizim) ülkemizin insanlarının gelirleri” bölümü öznemizi oluşturuyor. “Ülkemiz” diyoruz, o halde öznemiz tekil ve “is” gelmeli! Hey hey hey :) dikkatle takip ediyor musunuz diye özellikle hatalı yazdım. Dikkat edin öznemiz “ülkemiz” değil, “ülkemizin insanlarının gelirleri”. Yani çoğul bir öznemiz var. Cümlemiz geniş zamanda kullanıldığına göre yardımcı fiilimiz kesinlikle “are” olmalı. “Oldukça değişkendir” demek için “quite changeable” ekledikten sonra cümlemizi noktalayabiliriz.

  • Beauty and intelligence combination is very rare.
  • Güzellik ve zaka birleşimi çok nadirdir.

Burada öznemiz “Beauty and intelligence combination” tekil olarak kullanılıyor. Biraz dikkat; güzellik ve zeka demiyor! Güzellik ve zeka birleşimi diyor. Yani ortada söz konusu bir birleşim var. Bu nedenle yardımcı fiilimiz sizin de çok iyi bildiğiniz üzere “is” olacaktır. Is yardımcı fiilinden sonra “very rare” kullanıyoruz; yani “çok nadir” diyoruz.

  • Our home’s rent is very high this year.
  • Bu sene evimizin kirası çok yüksek.

Son cümlemizi açıklamıyorum! Bu size ödev olsun :) Hadi bakalım, cümledeki öznemizi bulun. Sonrasında bu sayfada yorum kısmına girin ve cevabınızı benle paylaşın. Size güveniyorum :)

Bölüm 2 de görüşmek üzere..

Eğitimi

Simple Past Tense – Geçmiş Zaman ile İlgili Örnek Cümleler

Simple Past Tense yani Geçmiş Zaman ile ilgili – Türkçe cümle örnekleri sayfanın devamında mevcuttur. Aynı zamanda ödevleriniz için yardımcı olabilecek bu cümleleri çalışırken

Say / Tell / Speak / Talk

’de say, tell, speak ve talk çoğu zaman birbirleriyle karıştırılırlar. Genellikle de sınavlarda bu kelimeler ayırt edici sorular olarak karşımıza çıkarlar. Şimdi gelin birlikte bu kelimelerin anlamlarına

Transitive and Intransitive Verbs (Geçişli ve Geçişsiz Fiiller)

‘de geçişli ve geçişsiz fiiller son derece önemlidir ve dikkatle öğrenilmesi gerekmektedir. Geçişli fiiller kendilerinden sonra nesne almaktadırlar. Peki, nedir nesne?  Öznenin yaptığı işten etkilenen her şey nesne

Just Already Yet Kullanımı / Konu Anlatımı

Bu dersimizde just kullanımı, already kullanımı ve yet kullanımı ile ilgili konu anlatımına değineceğiz. Konunun devamında just already yet ile ilgili örnekler yer almaktadır.

İngilizce Soru Kalıpları (Wh Questions)

'de Wh Questions olarak bilinen soru kalıpları (what, when, where, why, which, who, whose, how) hakkında - Türkçe örnekler ile birlikte hazırlanmış konu anlatımı.
Daha Fazla Sonuç
İletişim Bilgileri

VIP ile Ücretsiz Eğitimi

dil eğitimine yönelik dersler ve materyallerin yanı sıra 4. sınıf , 5. sınıf , 6. sınıf , 7. sınıf , 8. sınıf , 9. sınıf ve 10. sınıf öğrencileri için hazırlanmış konu anlatımları yer almaktadır.

Bizi Takip Edin!
facebook twitter rss katalog
Copyright © 2020 vip.com All rights reserved Privacy Policy Powered by WordPress Site Map