Buradasınız :    Genel İngilizce   Grammar (Dil Bilgisi)    

İngilizce Sayılabilen ve Sayılamayan İsimler

Count” (saymak) fiilinden türeyen Countables ve Uncountables konusu direk sayılabilen ve sayılamayan isimlere verilen İngilizce karşılıktır. İngilizcede nesneler ya sayılabilir ya da sayılamaz. Örneğin: parmaklarımızı bir parmak, iki parmak, üç parmak olarak sayabiliriz. Böyle nesnelere countables (Sayılabilenler) denir.

Örnek Grafik

Not: Sayılabilen isimler (countables) birden fazla olduğunda çoğul eki s/es alırlar. örn: five stars

Sayılamayan isimler (uncountables) bir tane, iki tane diye sayılamazlar. Örn: sugar (toz şeker) bir, iki, üç diye sayılamaz. Water (Su) bir su, iki su, üç su diye sayılamaz. Genellikle soyut nesnelerdir.(uncountables)

REKLAM

Uyarı: Uncountables ancak şu şekilde çoğul olabilir; başına bir tamlama getirildiğinde. Üç şişe su. (three bottles of water), beş kutu şeker (five boxes of sugar).

Aşagıda bulunan uncountables listesini inceleyebilirsiniz:

A list of uncountables.


Hemen aşağıda Countable & Uncountable Nouns adlı (ingilizce) sunum yer almaktadır. Dilerseniz bu sunumu inceleyip konuyu pekiştirebilirsiniz.

#1okuldayımmmm27 Mayıs 2011, 01:46

bu sayılamayan ve sayılabilen isimler biraz karışık yani ingilicede örneğin türkçede ekmek sayılabiliyor (1 ekmek, 5 ekmek) ama ingilizcede bu sayılamıyor bu konunun üstünde durmam lazım kafam karıştı :S

#2clothes (elbiseler)27 Mayıs 2011, 22:44

sayılamayan örnekler orada mevcut. kategori şeklinde oraya yazdım. Bulamadıgın, aklını karıstıran kelıme olursa sorabılırsın.
bread uncountable (sayılamayan)
Ancak şu şekilde söyleyebilirsin: two slices of bread (iki dilim ekmek)
Çünkü yurt dışında ekmek genellikle dilimler halinde satılır. Buradaki gibi bir-iki-üç ekmek tabiri orada geçersizdir.
I want two breads diyemeyiz. Ya sayı belirtmeden : I want some bread demeliyiz; ya da sayı belirteceksek I want two slices of bread demeliyiz

#3soner06 Temmuz 2011, 17:18

İngilizcede sayılabilen ve sayılamayan isimler oldukça karışık. Ne garip parayı sayılamıyor olarak sayıyorlar. Aslında mantıken bakılırsa sayılamaz. Sayılır ama sayılamaz. Aman sonuçta güzel içerik teşekkür ederiz.

#4fırat17 Ocak 2013, 12:34

teşekkürler ödevime yardımcı oldu.

"İngilizce Sayılabilen ve Sayılamayan İsimler" için 4 yorum yapılmış.

Lütfen Adınız
İletiniz

*

Eğitimi

Simple Past Tense – Geçmiş Zaman ile İlgili Örnek Cümleler

Simple Past Tense yani Geçmiş Zaman ile ilgili – Türkçe cümle örnekleri sayfanın devamında mevcuttur. Aynı zamanda ödevleriniz için yardımcı olabilecek bu cümleleri çalışırken

Say / Tell / Speak / Talk

’de say, tell, speak ve talk çoğu zaman birbirleriyle karıştırılırlar. Genellikle de sınavlarda bu kelimeler ayırt edici sorular olarak karşımıza çıkarlar. Şimdi gelin birlikte bu kelimelerin anlamlarına

Transitive and Intransitive Verbs (Geçişli ve Geçişsiz Fiiller)

‘de geçişli ve geçişsiz fiiller son derece önemlidir ve dikkatle öğrenilmesi gerekmektedir. Geçişli fiiller kendilerinden sonra nesne almaktadırlar. Peki, nedir nesne?  Öznenin yaptığı işten etkilenen her şey nesne

Just Already Yet Kullanımı / Konu Anlatımı

Bu dersimizde just kullanımı, already kullanımı ve yet kullanımı ile ilgili konu anlatımına değineceğiz. Konunun devamında just already yet ile ilgili örnekler yer almaktadır.

İngilizce Soru Kalıpları (Wh Questions)

'de Wh Questions olarak bilinen soru kalıpları (what, when, where, why, which, who, whose, how) hakkında - Türkçe örnekler ile birlikte hazırlanmış konu anlatımı.
Daha Fazla Sonuç
İletişim Bilgileri

VIP ile Ücretsiz Eğitimi

dil eğitimine yönelik dersler ve materyallerin yanı sıra 4. sınıf , 5. sınıf , 6. sınıf , 7. sınıf , 8. sınıf , 9. sınıf ve 10. sınıf öğrencileri için hazırlanmış konu anlatımları yer almaktadır.

Bizi Takip Edin!
facebook twitter rss katalog
Önerilen Bağlantılar
Copyright © 2020 vip.com All rights reserved Privacy Policy Powered by WordPress Site Map