Buradasınız :    Articles (Makaleler)    

İnternette Kullanabileceğiniz İngilizce – Türkçe Sözlükler

Sesli Sözlük (seslisozluk.com) kullanıcı tarafından düzenlenen İngilizce-Türkçe bir Web 2.0 “wiktionary” yani wikisözlük’tür. Bu harika çünkü Türkçe-İngilizce binlerce sözcüğün anlamını bulmakla kalmıyorsunuz aynı zamanda mini kayıtları dinleyerek kelimelerin nasıl telaffuz edildiğini de dinleyebiliyorsunuz.

Bazı yeni özellikler de mevcut. Örneğin, eğer sesli sözlükte yer almayan bir kelimenin anlamını öğrenmek istiyorsanız, sözlüğe yerleştirilmesini talep edebiliyorsunuz. Birkaç gün içerisinde ya da daha kısa bir süre içinde yeni kelimeniz sözlüğe ekleniyor.

Diğer bir yeni özellik ise metin çevirebilme kabiliyeti. Tabiki hatalar olabiliyor (Örneğin Türkçe’den İngilizce’ye çeviri yaparken gerekli durumlarda sık sık “the” eklemeyi hatırlamanız gerekiyor) Ancak, bu özellik eğer bir metni çabuk bir şekilde çevirmeniz gerekiyorsa son derece faydalı olabiliyor.

Doğruluk Düzeyi

REKLAM

Sesli sözlüğün en iyi tarafı kullanıcı tarafından oluşturulmuş bir site olması. Peki kullanıcı tarafından oluşturulmuş ne anlama geliyor? Bu (siz de dahil olmak üzere) herhangi biri sözlükte düzeltme, ekleme veya yeni bir giriş yapabilir anlamına geliyor. Bu da Sesli sözlüğün her zaman büyüdüğü, değiştiği ve daha iyiye gittiği anlamına geliyor.

Sesli sözlüğün büyük bir kısmı kullanıcı tarafından oluşturulmuş olduğundan doğru olmayan bir takım tanımlamalarla karşılaşma olasılığınız mevcut. Bu sitenin yöneticileri vakitlerinin büyük bir kısmını kullanıcılar tarafından yapılan girişleri düzeltmek ve hataları aramakla geçiriyorlar. Kullanıcıların bizzat kendileri de hatalı olduğuna inandıkları girişleri değiştirebiliyorlar. Ancak buna rağmen ara sıra bazı hatalar çıkabiliyor ve bir sözcük ararken bunlara dikkat etmek gerekiyor.

Bir sözcüğü ararken kullanılabilecek iyi bir teknik ise sözcüğün bütün tanımlarına bakmak ve kendi muhakemenizi kullanarak en doğrusunu seçmek (Bu tekniği aynı zamanda normal sözlük içinde kullanmalısınız.) Eğer sözcüğün anlamı ile ilgili bir endişeniz varsa sözcüğün anlamını başka sözlükten de kontrol edin. Aşağıdaki sitelerde iyi sözlükler bulabilirsiniz:

Zargan.com – Türkçe-İngilizce Sözlük
Dictionary.com – Bir kaç İngilizce sözlük bir arada

#1ulaş29 Mayıs 2011, 01:14

her tarafımız ingilizce oldu. hiç ingilizce bilmiyorum diyen insan bile internetle uğraşsın internetle uğraşa uğraşa ingilizce sözcüklerle karşılaşacaktır :)

#2Berksan11 Temmuz 2011, 21:36

bende bu ingilizce-Türkçe sözcükleri internette kullanıyorum. Sizinde kullanabileceğiniz türden kelimeler.

"İnternette Kullanabileceğiniz İngilizce – Türkçe Sözlükler" için 2 yorum yapılmış.

Lütfen Adınız
İletiniz

*

Eğitimi

İngilizce Konuşmak İçin

konuşmak için basit ama etkili kuralları bir makale şeklinde hazırladım. Makaleyi okumayı bitirdiğinizde bu işin göründüğü kadar zor olmadığını öğreneceksiniz. İşte o kurallar: Çok fazla

Şarkılar ile İngilizce

Yurt dışında öğrenmiyorsanız, telaffuz ve anlama sorunu yaşıyorsunuz demektir. Mükemmel bir dilbilgisine sahip olsanız bile pratik imkanınız olmaması sebebiyle iletişim kurma sorunu ile karşı karşıya

VOSCREEN Nedir? Nasıl Çalışır? – Röportaj

Voscreen Nedir? Nasıl çalışır? Kurucusu Deniz Dündar kimdir? Voscreen kullanıcılarını ne gibi yenilikler bekliyor? Bu ve buna benzer bir çok soruyu sizler için sorduk. Vocsreen hakkında merak ettiğiniz her şey bu röportajda...

Adem Özbay ile İngilizce Öğrenimi Üzerine Bir Söyleşi

Son zamanlarda kişisel gelişim üzerine çalışmalarını sürdürmekte olan Adem Özbay yabancı dil öğrenme sistemimizin değişmesi gerektiğini vurguluyor.

İngilizce Kelime Öğrenmek için WordTaboo

Tesadüfen ziyaret ettiğim bir site – kelime öğrenme sistemi– hakkında faydalı bir röportaj hazırladık sizler için. WordTaboo adlı bu siteyi inceleyenleriniz, hatta siteye üye olanlarınız mutlaka
Daha Fazla Sonuç
İletişim Bilgileri

VIP ile Ücretsiz Eğitimi

dil eğitimine yönelik dersler ve materyallerin yanı sıra 4. sınıf , 5. sınıf , 6. sınıf , 7. sınıf , 8. sınıf , 9. sınıf ve 10. sınıf öğrencileri için hazırlanmış konu anlatımları yer almaktadır.

Bizi Takip Edin!
facebook twitter rss katalog
Önerilen Bağlantılar
Copyright © 2019 vip.com All rights reserved Privacy Policy Powered by WordPress Site Map