Buradasınız :    Genel İngilizce   Grammar (Dil Bilgisi)    

İyelik Sıfatları (Possessive Adjectives)

Possessive adjectives yani iyelik sıfatları ile birlikta mutlaka bir isim kullanılmalıdır. Tek başlarına bir anlam ifade etmezler. İyelik sıfatlarını aşağıda tekil ve çoğul olarak 2 ayrı bölümde listeledik :

Tekil – Singular

  • I (Ben) » My (Benim)
  • You (Sen) » Your (Senin)
  • He (O) » His (Onun)
  • She (O) » Her (Onun)
  • It (O) » Its (Onun)

Çoğul – Plural

  • We (Biz) » Our (Bizim)
  • You (Siz) » Your (Sizin)
  • They (Onlar) » Their (Onların)

Şimdi yukarıda gördüğünüz iyelik sıfatları (possessive adjectives) ile örnek cümleler kuralım. Aşağıdaki örnek cümlelerde iyelik sıfatlarının ardından mutlaka bir isim geldiğine dikkat ediniz. Ayrıca her cümlenin içerisinde geçen isim, (parantez içerisinde) cümle sonunda verilmiştir. Bu isimlere tıkladığınızda Google görsellerde karşınıza illgili resimler çıkacak. Bu şekilde görerek öğrendiklerinizi hafızanızda daha uzun süre tutabilirsiniz.

REKLAM

This is my jacket. (jacket)

This is your cat. (cat)

Its name is Dolly. (Dolly)

Our house is very beautiful. (house)

Your dog is noisy. (dog)

It is their car. (car)

Eğitimi

Simple Past Tense – Geçmiş Zaman ile İlgili Örnek Cümleler

Simple Past Tense yani Geçmiş Zaman ile ilgili – Türkçe cümle örnekleri sayfanın devamında mevcuttur. Aynı zamanda ödevleriniz için yardımcı olabilecek bu cümleleri çalışırken

Say / Tell / Speak / Talk

’de say, tell, speak ve talk çoğu zaman birbirleriyle karıştırılırlar. Genellikle de sınavlarda bu kelimeler ayırt edici sorular olarak karşımıza çıkarlar. Şimdi gelin birlikte bu kelimelerin anlamlarına

Transitive and Intransitive Verbs (Geçişli ve Geçişsiz Fiiller)

‘de geçişli ve geçişsiz fiiller son derece önemlidir ve dikkatle öğrenilmesi gerekmektedir. Geçişli fiiller kendilerinden sonra nesne almaktadırlar. Peki, nedir nesne?  Öznenin yaptığı işten etkilenen her şey nesne

Just Already Yet Kullanımı / Konu Anlatımı

Bu dersimizde just kullanımı, already kullanımı ve yet kullanımı ile ilgili konu anlatımına değineceğiz. Konunun devamında just already yet ile ilgili örnekler yer almaktadır.

İngilizce Soru Kalıpları (Wh Questions)

'de Wh Questions olarak bilinen soru kalıpları (what, when, where, why, which, who, whose, how) hakkında - Türkçe örnekler ile birlikte hazırlanmış konu anlatımı.
Daha Fazla Sonuç
İletişim Bilgileri

VIP ile Ücretsiz Eğitimi

dil eğitimine yönelik dersler ve materyallerin yanı sıra 4. sınıf , 5. sınıf , 6. sınıf , 7. sınıf , 8. sınıf , 9. sınıf ve 10. sınıf öğrencileri için hazırlanmış konu anlatımları yer almaktadır.

Bizi Takip Edin!
facebook twitter rss katalog
Copyright © 2020 vip.com All rights reserved Privacy Policy Powered by WordPress Site Map