Buradasınız :    Sınavlara Hazırlık   KPDS    

KPDS ve ÜDS Arasındaki Farklar

kpds uds farki

İngilizce bilgimize dair yeterliliğimizi kanıtlamak için girebileceğimiz sınavlar artık çok fazladır. Ancak bu sınavlara hangi amaçla girdiğimizi ve hangi alan için İngilizce yeterliliğimizi kanıtlamamız gerektiğini bilerek, gireceğimiz sınavı buna göre seçersek ileride hedeflediğimiz yerlere gelmemiz çok daha kolay olur. ÜDS ve KPDS bahsettiğim bu sınavlardan sadece ikisidir ancak her ikisi de farklı amaç için girilen ve farklı içerikleri olan sınavlardır. KPDS ile ÜDS arasındaki farkları sayfanın devamında bulabilirsiniz.

KPDS (Kamu Personeli Dil Sınavı) :

KPDS Nedir? : Devlet kurumlarında çalışmak isteyen kişiler için hazırlanmış bir sınavdır.

KPDS sınavında, karşınıza her alandan soru çıkabilir (‘Duruma Uygun Söz Bulma’ ve ‘Cümleyi Farklı Şekilde İfade Etme’ dâhil) bu nedenle de kelime bilginizin iyi olması gerekir.

Bu sınavda 100 soru bulunmaktadır ve sınav 3 saat sürmektedir.

Kamuda çalışan personel, bu sınava girip belirli düzeyde bir puan aldığında maaşına zam yapılır (aylık maaşına ek olarak). Zam, sınavda alınan puana göre yapılmaktadır;

REKLAM

  • 90 – 100 arasındaki puanlar (A) seviyesi
  • 80 – 89 arasındaki puanlar (B) seviyesi
  • 70 – 79 arasındaki puanlar (C) seviyesi
  • 60 – 69 arasındaki puanlar (D) seviyesi
  • 50 – 59 arasındaki puanlar (E) seviyesi

A seviyesinde bir puan aldığınızda A seviyesindeki zammı alırsınız (en fazla zam).

ÜDS (Üniversiteler Arası Dil Sınavı) :

ÜDS Nedir? : Herhangi bir üniversitede yüksek lisans, doktora, araştırma görevlisi, doçentlik vb. yapmak istiyorsanız ÜDS sınavına girmeniz gerekir.

ÜDS sınavında konular; sosyal bilimler, fen bilimleri ve sağlık bilimleri olmak üzere üç farklı alandan oluşur. Sorular, sizin bilgi sahibi olabileceğiniz konulardan seçildiği için yanıtlamanız daha kolay olacaktır. Ancak bu sorularda ayrıntılar çok olduğu için alanınızla ilgili terim bilginizin çok iyi olması gerekmektedir. (Unutmamalısınız ki bu sınav da, KPDS gibi sizin İngilizce yeterliliğinizi ölçme amaçlıdır, alanınızdaki bilgi yeterliliğinizi değil.)

ÜDS Sınavı’nda toplam 80 soru bulunmaktadır ve bu sınav da 3 saat sürmektedir. Soru sayısının daha az olması nedeniyle ÜDS, zaman bakımından KPDS’ye göre daha avantajlıdır.

Araştırma görevlisi olmak için bu sınavdan en az 50 almak gerekmektedir ancak bu durum üniversiteye göre değişiklik gösterebilmektedir. Ayrıca akademik kariyeriniz için ÜDS’ye girmeye karar verdiğinizde başvuracağınız üniversiteleri iyi araştırmalısınız. Bazı üniversiteler ÜDS’yi yeterli görmeyip TOEFL veya kendi dil sınavlarını gerekli görebilmektedir. (Bknz. Boğaziçi Üni. vb.)

Konu (KPDS ile ÜDS Arasındaki Farklar) ile ilgili sorularınızı yorum bölümünü kullanarak bizlere iletebilirsiniz.

Eğitimi

KPDS 2012 Sınav ve Başvuru Tarihleri

KPDS 2012 Sınav Tarihi ve KPDS 2012 Başvuru Tarihleri, İlkbahar Dönemi ve Sonbahar Dönemi ayrı ayrı olmak üzere sayfamızda yerini almaktadır. Ayrıca KPDS 2012 sınav ücreti ve başvuru yerleri ek bilgi olarak sunulmuştur.

Kpds için Kaynak Kitap Önerileri

Kpds sınavına hazırlananlar için kaynak kitap önerileri yer almaktadır. KPDS için en iyi kaynaklar sizler için özenle seçilmiştir. KPDS sınavına hazırlananlara önerilere yer verilmiştir.

KPDS Cevap Anahtarı (2011 – İlkbahar Dönemi)

Pazar günü (22 Mayıs 2011) yapılan Kamu Personeli Yabancı Dil Seviye Tespit Sınavı (İlkbahar Dönemi) soru kitapçığı ve cevap anahtarı ÖSYM’nin sitesinde yayınlandı. Aşağıda cevap anahtarının

KPDS İngilizce Soru Örnekleri ve Kelimeler

Aşağıda, ÖSYM tarafından hazırlanmış KPDS soru örnekleri, remzihoca.com tarafından hazırlanmış KPDS anahtar kelimeleri ve 2010 KPDS kelimeleri yer almaktadır. KPDS Soru Örnekleri PDF Doküman

KPDS Nedir? Kimler Girebilir? Başvuru Nasıl Yapılır?

Yazıda; KPDS nedir, kimler girebilir? KPDS hangi dillerde yapılır? KPDS hangi illerde yapılır? Sınava nasıl başvurulur? Sınav merkezleri neresidir? Sınav sonucumu nasıl öğrenebilirim? Şifremi unuttum, ne
Daha Fazla Sonuç
İletişim Bilgileri

VIP ile Ücretsiz Eğitimi

dil eğitimine yönelik dersler ve materyallerin yanı sıra 4. sınıf , 5. sınıf , 6. sınıf , 7. sınıf , 8. sınıf , 9. sınıf ve 10. sınıf öğrencileri için hazırlanmış konu anlatımları yer almaktadır.

Bizi Takip Edin!
facebook twitter rss katalog
Copyright © 2021 vip.com All rights reserved Privacy Policy Powered by WordPress Site Map