Buradasınız :    Sınavlara Hazırlık   KPDS    

KPDS Nedir? Kimler Girebilir? Başvuru Nasıl Yapılır?

Yazıda; KPDS nedir, kimler girebilir? KPDS hangi dillerde yapılır? KPDS hangi illerde yapılır? Sınava nasıl başvurulur? Sınav merkezleri neresidir? Sınav sonucumu nasıl öğrenebilirim? Şifremi unuttum, ne yapmayılım? gibi sorulara yanıt bulacaksınız.

KPDS sınavı ile alakalı akılları karıştıran birçok soruya burada cevap vermeye çalışacağım. Aslında KPDS ile alakalı bilinmeyen, ulaşılması zor bilgiler mevcut değildir, ama konuların dağınık halde verilmesi bazı vatandaşların aklını karıştırabilir. O yüzden tüm bilgilerin bir arada olduğu bir yazı kaleme almak istedim. Soru-cevap şeklinde yazıyı devam ettireceğim.

KPDS NEDİR?

KPDS kelimesinin açılımı tam olarak şudur:

“KAMU PERSONELİ YABANCI DİL BİLGİSİ SEVİYE TESPİT  SINAVI”.

Ölçme,  Seçme  ve  Yerleştirme  Merkezi  Başkanlığı/Ankara (bizim bildiğimiz adı ile ÖSYM) tarafından yapılır ve değerlendirilir.

KPDS SINAVINA KİMLER GİREBİLİR?

 • 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu (aylıklarını bu  kanunun ek  geçici  maddelerine göre alanlar dahil),
 • 926 sayılı Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanunu,
 • 2914 sayılı Yükseköğretim Personel Kanunu
 • 3466 sayılı Uzman Jandarma Kanununa göre çalışmakta olanlar,
 • kadrolar karşılık gösterilmek suretiyle sözleşmeli olarak çalışan personel
 • 399 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin 3/c maddesine tabi  sözleşmeli personel katılabilir.

Üniversitelilere bakan yönüyle de KPDS’ye girecek olanlar diğer bir zümre şunlardır:

“Herhangi bir kurumda çalışmamakla birlikte yabancı dil bilgisi seviyesini tespit ettirmek isteyen fakülte veya  yüksekokul mezunları ile üniversitelerce kendilerinden KPDS puanı istenen öğrenciler…”

Yurt Dışında Görevlendirilecek Memurların Seçim Esaslarına Dair Yönetmelik’in değişik 7. maddesi gereğince, kamu kurum ve kuruluşlarınca yurt dışı teşkilatında sürekli göreve atanacak memurlar ile diğer görevlilerin de bu sınava girmesi gerekmektedir.

18 Temmuz 2009 tarih ve 27292 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan “Tıpta ve Diş Hekimliğinde Uzmanlık  Eğitimi Yönetmeliği” uyarınca, Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavında (TUS) ve Diş Hekimliği Uzmanlık  Eğitimi Giriş  Sınavında (DUS) bir uzmanlık alanında tercih yapabilmek için KPDS’den  100 üzerinden en az 50 puan almak  şarttır.

KPDS SINAVINA NEDEN GİRİLİR?

Yabancı dil tazminatı almak isteyen kamu personelinin yabancı dil bilgisi seviyesini belirlemek için yapılır.

Sınava girmenin önde gelen ilk nedeni Yabancı Dil Tazminatıdır.  Maaşa ek gelir sağlayan Yabancı Dil Tazminatı için binlerce memur bu sınava girmektedir. KPDS puanının maaşa etkisi şu şekildedir.

 • A+: 100-96 puan brüt: 71,33 TL net:70,86 TL
 • A: 95-90 puan brüt: 53,50 TL net:53,15 TL
 • B: 89-80 puan brüt: 35,67 TL net:35,43 TL
 • C: 79-70 puan brüt: 17,83 TL net:17,71 TL

Not: KPDS Dil Tazminatından “binde 6,6” (% 0,66) oranında damga vergisi kesilmektedir.

Aynı dil için birden fazla sınava katılanlara, en yüksek seviye esas alınarak yabancı dil tazminatı ödenir.

KPDS’ye girme nedenleri arasında şunlar da bulunmaktadır:

 • Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı, (
 • Doçentlik Bilim Sınavı … KPDS’den en az 65 puan almaları gerekmektedir.
 • Doktora Sınavı/Sanatta Yeterlik Çalışması
 • Araştırma Görevlisi Yabancı Dil Yeterlik Sınavı,
 • Diploma denklik işlemleri,
 • Hazırlık programları,
 • Diğer nedenler

KPDS SINAVINI KİM YAPAR?

REKLAM

375 sayılı Kanun Hükmünde  Kararnamenin 2. maddesi ve Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcılığı ile Maliye Bakanlığı’nın 23/06/2007  tarihli ve 26561 sayılı Resmî Gazetede yayımlanan “Kamu Personelinin Yabancı Dil Bilgisi Seviyesinin   Tespitine Dair Esas ve Usuller Hakkında Yönetmelik” uyarınca Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi  Başkanlığı (ÖSYM) tarafından yapılacaktır.

KPDS HANGİ DİLLERDE YAPILIR?

KPDS şu sayacağım dillerin hepsinde yapılabilir, sadece İngilizcede yapılır gibi genel bir yanlış yargı bulunmaktadır. Halbuki Almanca, Arapça, Bulgarca, Farsça, Fransızca,  İngilizce,  İspanyolca,  İtalyanca, Rusça ve Yunanca dillerinde de yapılmaktadır…

Sınavda geçen senelerde 100 soru sorulurken bu seneden itibaren 80 soru sorulmaktadır. 180 dakika sınav süresidir.

Yabancı dil seviyesi tüm adaylar için geçerli olmak üzere 100 tam puan üzerinden hesaplanır.

 • 90 – 100 arasındaki puanlar (A) seviyesi,
 • 80 –  89 arasındaki puanlar (B) seviyesi,
 • 70 –  79 arasındaki puanlar (C) seviyesi,
 • 60 –  69  arasındaki puanlar (D) seviyesi,
 • 50 –  59  arasındaki puanlar (E) seviyesi

KPDS SINAVI HANGİ İLLERDE YAPILIR?

 • Adana, Ankara, Antalya, Bursa, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir,
 • İstanbul, İzmir, Konya, Malatya, Samsun, Sivas, Trabzon ,Van
 • Lefkoşa.

Sınav merkezlerini alfabetik sıraya göre listesi

PDF Doküman : KPDS SINAV MERKEZLERİ

Başvuru Tarihleri,  28 Mart – 6 Nisan 2011  idi. Bu sene için geçmiş bulunmaktadır.Sınav günü yarındır. Her sene 22 Mayıs günü saat 9.30’da yapılmaktadır. Süresi 180 dakikadır.

KPDS SINAVINA NASIL BAŞVURULUR?

Kpds sınavı başvurusu oldukça kolaydır. Söyleyeceğim işlemleri adım adım yapmanız halinde kolaylıkla sınava kayıt olabilirsiniz.

Son iki yılda ÖSYM’nin yaptıgı herhangi bir sınava girdiniz mi? ALES , KPSS, KPDS gibi.. Şayet girdiyseniz, kendiniz internetten kayıt yapabilirsiniz. Girmedi iseniz gidip başvuru merkezlerinden kayıt yaptırmanız gerekmektedir.

Başvuru merkezlerinin listesi için tıklayınız:

http://www.osym.gov.tr/dosya/1-57377/h/2011kpdsilkbaharbm.pdf

Sınav ücreti 40,00 TL’dir. Başvuru işlem parası ise 3 tl dir. (40 tl önceden bankaya yatırılacak ve 3tl ise başvuru merkezinde alınacaktır) Yatırabileceğiniz bankalar şunlardır:  Ziraat Bankası, Vakıflar Bankası, Halk Bankası, Akbank, Garanti Bankası…

Burada dikkat etmenizi gerektiren bir durum var. Yanlışlıkla başka işleme para yatırmış olan, ya da aynı sınav için yanlışlıkla iki-üç kez para yatırmış olanlara paraları iade edilmez.

Kayıt yaptırılırken dikkat etmeniz gereken noktalar şunlardır:

Bir başvuru merkezine gidiniz.  KPDS SINAVI için geldiğinizi belirtip  t.c kimliğinizi görevliye vermeniz yeterli. Dekontunuzu alın. Eğer Garanti internet hesabınız varsa 40 tl yi internetten de yatırabilir ve bu işlemleri yapababilirsiniz. Tabi 2 sene içerisinde ÖSYM’nin yaptıgı sınavlardan birine girmiş olmanız şartı ile internetten kendi kaydınızı yapabilirsiniz. Ben öyle yaptım.

KPDS ŞİFREMİ UNUTURSAM NE YAPMALIYIM?

Başvuru işlemi sonrası size bir şifre verilecektir. Onu asla kaybetmeyin.  Bu şifre, T.C. Kimlik Numarası ile birlikte ÖSYM’nin  http://ais.osym.gov.tr  internet adresini kullanarak bilgilerinizi görmenizi, sınava gireceğiniz yer bilgisini içeren Sınava Giriş Belgenizi  edinmenizi, sınav sonuç bilgilerinizi görmenizi ve bazı bilgilerinizi değiştirmenizi sağlar. Eğer unutursanız şifrenizi, başvuru merkezlerine gidip 2 tl karşılıgında ögrenebilirsiniz.

Bireysel olarak internet aracılığıyla başvuru yapacak adayların ÖSYM’nin  http://www.osym.gov.tr internet adresinde “BAŞVURULAR” başlıklı alana girip ilgili sınava ait açıklamalar doğrultusunda  şifre

alarak mevcut bilgilerini kontrol etmeleri ve gerekli olanları değiştirerek başvuru işlemlerini tamamlamaları gerekir. Ayrıca başvuru işlemi tamamlandıktan sonra Aday Başvuru Kayıt Bilgileri dökümünü yazıcıdan  alıp kontrol etmeleri ve bu belgeyi saklamaları gerekir.

KPDS SINAV SONUCUMU NASIL ÖĞRENEBİLİRİM?

Başvuru esnasında verilen şifrenizi kullanarak  ÖSYM’nin İnternet sayfasından da T.C. Kimlik Numaranızı girerek sonucunuzu öğreniniz. Asla adresinize sınav kağıdı gönderilmeyecektir.

Eğitimi

KPDS 2012 Sınav ve Başvuru Tarihleri

KPDS 2012 Sınav Tarihi ve KPDS 2012 Başvuru Tarihleri, İlkbahar Dönemi ve Sonbahar Dönemi ayrı ayrı olmak üzere sayfamızda yerini almaktadır. Ayrıca KPDS 2012 sınav ücreti ve başvuru yerleri ek bilgi olarak sunulmuştur.

Kpds için Kaynak Kitap Önerileri

Kpds sınavına hazırlananlar için kaynak kitap önerileri yer almaktadır. KPDS için en iyi kaynaklar sizler için özenle seçilmiştir. KPDS sınavına hazırlananlara önerilere yer verilmiştir.

KPDS ve ÜDS Arasındaki Farklar

bilgimize dair yeterliliğimizi kanıtlamak için girebileceğimiz sınavlar artık çok fazladır. Ancak bu sınavlara hangi amaçla girdiğimizi ve hangi alan için yeterliliğimizi kanıtlamamız gerektiğini bilerek,

KPDS Cevap Anahtarı (2011 – İlkbahar Dönemi)

Pazar günü (22 Mayıs 2011) yapılan Kamu Personeli Yabancı Dil Seviye Tespit Sınavı (İlkbahar Dönemi) soru kitapçığı ve cevap anahtarı ÖSYM’nin sitesinde yayınlandı. Aşağıda cevap anahtarının

KPDS İngilizce Soru Örnekleri ve Kelimeler

Aşağıda, ÖSYM tarafından hazırlanmış KPDS soru örnekleri, remzihoca.com tarafından hazırlanmış KPDS anahtar kelimeleri ve 2010 KPDS kelimeleri yer almaktadır. KPDS Soru Örnekleri PDF Doküman
Daha Fazla Sonuç
İletişim Bilgileri

VIP ile Ücretsiz Eğitimi

dil eğitimine yönelik dersler ve materyallerin yanı sıra 4. sınıf , 5. sınıf , 6. sınıf , 7. sınıf , 8. sınıf , 9. sınıf ve 10. sınıf öğrencileri için hazırlanmış konu anlatımları yer almaktadır.

Bizi Takip Edin!
facebook twitter rss katalog
Copyright © 2020 vip.com All rights reserved Privacy Policy Powered by WordPress Site Map