Buradasınız :    Genel İngilizce   Grammar (Dil Bilgisi)    

Like / Dislike Konu Anlatımı ve Örnekler

İngilizce’de sevdiğimiz ve sevmediğimiz şeyler hakkında konuşmak istediğimizde Like / Dislike kalıplarını kullanıyoruz. Like ile sevdiğimiz şeyleri, Dislike ile sevmediğimiz şeyleri belirtebiliriz.

Örneğin;

I like ice-creams.  /  I dislike rock-music.

I like cats.  /  I dislike dogs.

Yukarıdaki İngilizce örneklerde görüldüğü üzere, like ve dislike fiillerinden sonra isimler getirerek sevdiğimiz ve sevmediğimiz şeyleri belirtebiliyoruz.

Fakat, sevdiğimiz veya sevmediğimiz bir şeyler yapmayı söylemek istediğimizde, Like ve Dislike ana fiilerini yardımcı fiiller ile kullanıyoruz. Like ve Dislike’ın yanına getirdiğimiz yardımcı fiilleri ise, “-ing” takısı getirerek kullanıyoruz.

REKLAM

Like / Dislike + VERB.ing

Örnekler :

  • I like listening to music.
  • I dislike listening to music.
  • I like shopping with my mom.
  • I dislike shopping with my mom.
  • I like swimming in the lake.
  • I dislike swimming in the lake.
  • I like speaking in English.
  • I dislike speaking in English.
  • I like running in the forrest.
  • I dislike running in the forrest.

İngilizce örneklerde de gördüğümüz gibi, Verb’in ilk haline “-ing” takısı getirerek yapmayı sevdiğimiz ya da sevmediğimiz eylemleri anlatabiliyoruz.

Eğitimi

Simple Past Tense – Geçmiş Zaman ile İlgili Örnek Cümleler

Simple Past Tense yani Geçmiş Zaman ile ilgili – Türkçe cümle örnekleri sayfanın devamında mevcuttur. Aynı zamanda ödevleriniz için yardımcı olabilecek bu cümleleri çalışırken

Say / Tell / Speak / Talk

’de say, tell, speak ve talk çoğu zaman birbirleriyle karıştırılırlar. Genellikle de sınavlarda bu kelimeler ayırt edici sorular olarak karşımıza çıkarlar. Şimdi gelin birlikte bu kelimelerin anlamlarına

Transitive and Intransitive Verbs (Geçişli ve Geçişsiz Fiiller)

‘de geçişli ve geçişsiz fiiller son derece önemlidir ve dikkatle öğrenilmesi gerekmektedir. Geçişli fiiller kendilerinden sonra nesne almaktadırlar. Peki, nedir nesne?  Öznenin yaptığı işten etkilenen her şey nesne

Just Already Yet Kullanımı / Konu Anlatımı

Bu dersimizde just kullanımı, already kullanımı ve yet kullanımı ile ilgili konu anlatımına değineceğiz. Konunun devamında just already yet ile ilgili örnekler yer almaktadır.

İngilizce Soru Kalıpları (Wh Questions)

'de Wh Questions olarak bilinen soru kalıpları (what, when, where, why, which, who, whose, how) hakkında - Türkçe örnekler ile birlikte hazırlanmış konu anlatımı.
Daha Fazla Sonuç
İletişim Bilgileri

VIP ile Ücretsiz Eğitimi

dil eğitimine yönelik dersler ve materyallerin yanı sıra 4. sınıf , 5. sınıf , 6. sınıf , 7. sınıf , 8. sınıf , 9. sınıf ve 10. sınıf öğrencileri için hazırlanmış konu anlatımları yer almaktadır.

Bizi Takip Edin!
facebook twitter rss katalog
Copyright © 2020 vip.com All rights reserved Privacy Policy Powered by WordPress Site Map