Buradasınız :    Genel İngilizce   Listening (Dinleme)    

Mama’s Boys – İngilizce Sesli Hikaye

Sesli hikayeyi dinlemek için aşağıdaki play butona tıklayınız.

Ses Klibi: Bu ses klibini oynatabilmek için Adobe Flash Player (Version 9 veya üzeri) gereklidir. Güncel versionu indirmek için buraya tıkla Ayrıca tarayıcında JavaScript açık olmalıdır.

Sara recently retired from her job of 23 years. Because she retired, Sara has less money than she used to. She has enough money for herself, but she has a problem.

She has 2 sons. One is 23 and the other is 26. Both sons work. However, they both live at home with their mom. They eat her food and expect her to cook for them. They also expect Sara to clean their rooms. The boys never do any chores at all. Also, they don’t pay for food or anything else. In short, they are mama’s boys.

Sare is sick of the situation. She thinks, “They’re adults. They should be living on their own, not still living with their mother. I’m going to kick them out.”
During dinner that night, Sara tells the boys, “Its time for you two to take responsibility. You can’t live with me anymore. I’m not going to cook for you. I’m not going to clean for you. You need to grow up and get your own apartments!”

The boys are very upset. They complain. They rant and rave– “You’re a terrible mom. How can you do this. We’re your children. Its not fair.” The boys continue to rant and rave for 57 hours without stopping. But Sara won’t budge.

She tells them, “You have 1 month to find your own apartment. No more whining– just do it.” Then Sara leaves the room.

REKLAM

The next day, the boys come to the kitchen for breakfast– but there’s no food. Sara refuses to cook for them. She says, “You have jobs– get your own food and make it yourself. ” The boys can’t believe it!

This happens everyday. The boys gradually lose weight because they won’t cook for themselves. Finally, on the 28th day, they look for an apartment. They find a 2 bedroom for $750 a month. They sign a one year lease.

They rush home to tell their mother. They’re very excited because this will be their first apartment. They tell their mom, “We did it. We found an apartment. We’ll move in tomorrow.”

Sara says, “I’m very proud of you. You’re finally becoming independent.”
The next day, the boys move in. They have a big party with their friends. In fact, every night they have parties at their apartment. They’re very happy because now they have their own place– and they can have parties all the time!

Sara is happy too, because her boys are finally growing up.

Vocabulary

 • retired: stopped working
 • used to: than (she) did in the past, once did/had
 • mama’s boys: immature adult men, boy/man who is too dependent on his mom (an insult)
 • sick of: tired of, no longer like a situation, annoyed with
 • kick them out: make someone leave, force someone to leave
 • take responsibility: be independent, be responsible
 • to grow up: become mature, become an independent adult
 • rant and rave: to complain & yell a lot
 • won’t budge: will not change (a decision)
 • whining: complaining
 • lease: a contract (for an apartment)
 • move in: to move into a new place, to go to a new home
#1veterinary technicia13 Ocak 2011, 06:06

Superb blog post, I have book marked this internet site so ideally I’ll see much more on this subject in the foreseeable future!

#2Çilli Bebek23 Mayıs 2011, 19:16

Hikayenin türkçesi olsaymış keşke. Ama okunuşu olması bile çok güzel. Bir kaç defa okuyunca kelimelerin okunuşunu öğrenmeye başladım.

#3rsunl25 Mayıs 2011, 04:50

ilk önce hikayeyi dinledim ingilizce olarak anlamaya çalıştım biraz birazda anlıyorum ve daha sonra direk yazıdan çevirmeye başladım bu ingilizceyi yavaş yavaş öğreniyorum galiba paylaşımlarınızın devamını bekliyoruz

#4Resul30 Haziran 2011, 13:15

Bu hikayeyi biz okulda da işledik. İngilizce olarak sesli ve yazılı olması gayet güzel. Dinlerken okuduğunuz için telafuzu kolaylaştırıyor. Ayrıca Mama’s Boys hikayesinide gerçekten severim.

"Mama’s Boys – İngilizce Sesli Hikaye" için 4 yorum yapılmış.

Lütfen Adınız
İletiniz

*

Eğitimi

İngilizce Telaffuz Kılavuzu

Acaba ’de * kelimesi nasıl telaffuz ediliyor, merak ediyorum. kelimeleri okunuşları ile birlikte daha verimli öğreniyorum. Yukarıda sıraladığımız türde ihtiyaçları olanlar için harika bir çözüm

İngilizce Kelimeler ve Okunuşları

Sitemize zaman zaman kelimeler ve okunuşları hakkında sorular iletilmektedir. Sizler için kelimelerin okunuşları ya da diğer bir tabirle telaffuzlarının bulunduğu bir liste hazırlamaya karar

Uçakta İngilizce Diyaloglar

Uçakta Diyaloglar / Konuşmalar (Plane Conversations) Uçakta seyahat anında karşılaşmanız muhtemel bir takım ingilizce diyaloglara yer verdik bu sayfada. cümlelerin hemen altında Türkçe çevirileri

Havaalanı Diyalogları / At the Airport

Havaalanı Diyalogları / Konuşmaları (At the Airport) Havaalanında karşılaşmanız muhtemel diyalogları bilmeniz yararınıza olacaktır. Tabi bu konuşmalar kimi zaman doğaçlama devam edebilir. Buna rağmen sizler

Otel Diyalogları / Otel Konuşmaları

otel konuşmaları ya da ingilizce otel diyaloglarını bu video ile görerek ve dinleyerek öğrenebilirsiniz. Otelde rezervasyon nasıl yapılır izleyin ve öğrenin.
Daha Fazla Sonuç
İletişim Bilgileri

VIP ile Ücretsiz Eğitimi

dil eğitimine yönelik dersler ve materyallerin yanı sıra 4. sınıf , 5. sınıf , 6. sınıf , 7. sınıf , 8. sınıf , 9. sınıf ve 10. sınıf öğrencileri için hazırlanmış konu anlatımları yer almaktadır.

Bizi Takip Edin!
facebook twitter rss katalog
Önerilen Bağlantılar
Copyright © 2020 vip.com All rights reserved Privacy Policy Powered by WordPress Site Map