Buradasınız :    Articles (Makaleler)    

Okul Öncesi İngilizce Eğitimi

İngilizce Eğitimi

Ebeveynler artık kaçınılmaz bir gerçekle yüzleşmelidir; günümüzde çocuklar ne kadar erken eğitim hayatına atılırsa o kadar çok yol kat etmiş oluyor. Çocuklar artık bir nevi yarış atı gibi o kurstan bu kursa, şu sınıftan bu sınıfa mekik dokuyor. Bu durum hayli üzücü olsa da, yaşıtlarına uymayan çocukların geri planda kaldığı artık yadsınamaz bir gerçek. Üstelik bu çocuklarımızın yaşı gitgide küçülmeye başladı, eskiden birçok kursa ortaokulda katılmaya başlanırken sonrasında bu yaş ilkokula indi ve artık anaokulu seviyesindeki çocuklar birçok kursa, aktivitelere katılır oldu. Aslında bir yönden bu durum onlara faydalı da oldu, nasıl mı?

Çocuklar işlenmeye öylesine hazır bir şekilde beklemedeler ki küçük yaşta ne verirsek, ne anlatırsak anında kapıyorlar. Önceden okul öncesi yaşındaki çocuklar sadece anadilini, toplumsal değerleri, cinsiyet rollerini vs öğrenirken artık bunların yanı sıra çocuklara bilgi de aktarılmaya başladı ve onlar bununla gayet güzel şekilde baş edebiliyorlar, tabi bizler aktarımı nasıl yapacağımızı iyi bilirsek.

Yukarıda anlattığım durumu İngilizce üzerine örnekler vererek açıklamak istiyorum. Yabancı Dil Eğitimi Kaç Yaşında Başlamalı? isimli yazımda da belirttiğim gibi, uzmanlar çocuklara 3 yaşından önce bir veya birden çok yabancı dilin öğretilebileceğini belirtmekte. Bebeklik ile ilk çocukluk olarak adlandırılan dönemlerde (0-6 yaş) çocuklar işlenmeye hazır olarak beklemedeler. Ebeveyn olmasak bile çevremizden aşina olduğumuz örnekler muhakkak vardır, küçük olmalarına rağmen bazen bize öyle şeyler söyler, öyle sorular sorarlar ki hepimiz şaşırıp kalırız, klişe lafımızdır “büyümüş de küçülmüş”. İşte çocuklar bu dönemdeyken, öğrenmeye bu kadar aç ve hazır haldeyken onlara doğru bilgiyi doğru şekilde aktarırsak yazının başında bahsettiğim yolu o kadar hızlı kat etmeye başlarlar. Okul öncesi dönemdeki bir çocuk sağlıklı ise zaten anadilini (mesela Türkçe) 2 yaş civarında öğrenmiş olur. Her ne kadar düzgün cümleler kuramasa da sizi çok iyi anlar ve kendince kısa yanıtlarla gayet iyi cevaplar verebilir. İşte İngilizce öğrenimi de bu çocukta aynı olacaktır. Elbette ki öğrenme hızı anadili gibi olamaz çünkü sürekli maruz kaldığı dil Türkçedir. Ancak sizin verdiğiniz yönlendirmeleriniz ışığında bu bilgileri depolarlar, bir süre sonra ortaya çıkan sonuç sizleri bile hayrete düşürebilir. Siz çocuğunuzun geç öğrendiğini zor anladığını düşünürken o aslında bu bilgileri zihninde bir araya getirir ve hazır olduğu zaman ortaya çıkarır.

REKLAM

Elbette ki okul öncesi dönemdeki bir çocuğun eğitimi ilkokul çağındaki bir çocuğun eğitimi ile aynı olamaz. Anlamaları, cevaplamaları her yönden birbirinden farklıdır. Bu nedenle okul öncesi bir dönemdeki çocuğa İngilizce öğretimi oyun ile veya günlük yaşantı ile kazandırılmalıdır. Mesela anne ve baba (varsa İngilizce bilen başka aile fertleri) aralarında İngilizce konuşarak çocuğun bu dilin kelimelerine kulak aşinalığı kazanmasına sağlayabilir. Konuşmaya çocuk dâhil edilsin ya da edilmesin duyduklarını muhakkak depolayacaktır. Aynı şekilde bu konuşma, çocuk ile de gerçekleştirilebilir. Başlangıçta çocuk hiçbir şey anlamayacağı için bahsi geçen kavramlar işaretlerle gösterilebilir (mesela anne çocuğuna şeker ile ilgili bir şeyden bahsediyorsa “sugar” dediğinde şeker kavanozunu gösterebilir böylece çocuk bir müddet sonra “sugar”ın şeker olduğunu öğrenecektir.) Bu yaştaki bir çocuğa okunan kitapların, oynatılan oyunların, izletilen çizgi filmlerin İngilizce olması aynı şekilde bilgi depolanmasına neden olacaktır. Zamanı geldiğinde ise çocuk kavradığı bu bilgileri ortaya çıkaracak ve aynı Türkçeyi ilk kez kullandığı şekilde yarım yarım cümle ve kelimelerle sizinle İngilizce konuşmaya başlayacaktır.

İki veya daha fazla dile küçük yaşta maruz kalan bir çocuk başlangıçta dilleri karıştırarak kullanabilir, mesela cümlenin yarısı İngilizce yarısı Türkçe kelimelerden oluşabilir, bu durum gayet normaldir çünkü çocuk aklına ilk hangi kelime gelirse kendini ifade edebilmek için onu kullanacaktır. Burada asıl önemli olan, aynı şeyi sizlerin yapıp ona örnek olmamanızdır. Her iki dili karışık kullanan bir çocuk sizin de aynı şeyi yaptığınızı görürse bunda bir yanlışlık olduğunu anlayamaz ve konuşmasının normal olduğunu düşünür böylece kendini hiç düzeltemez. Ancak sizin her dili kendi içinde ve kurallarına göre kullandığınızı görürse sizi örnek alacak ve bir müddet sonra dilleri doğru kullanmaya başlayacaktır.

Okul öncesi dönemdeki çocuk diğer yaştaki çocuklara göre öğrenme açısından daha kolay uyum sağlar. Sizler bunun belirtilerini daha geç görseniz dahi onların kapasiteleri öğrenmeye aç ve hazır halde beklemektedir. Doğru yönlendirme ile küçük yaşta bilgi dolu bireyler ortaya çıkarmak bizim elimizde. Unutmayın ki verdiğimiz ufak desteklerle ileride onların kendini yetiştirmiş, bilgili bir insan olmasına sağlayabiliriz.

"Okul Öncesi İngilizce Eğitimi" için 0 yorum yapılmış.

Lütfen Adınız
İletiniz

*

Eğitimi

İngilizce Konuşmak İçin

konuşmak için basit ama etkili kuralları bir makale şeklinde hazırladım. Makaleyi okumayı bitirdiğinizde bu işin göründüğü kadar zor olmadığını öğreneceksiniz. İşte o kurallar: Çok fazla

Şarkılar ile İngilizce

Yurt dışında öğrenmiyorsanız, telaffuz ve anlama sorunu yaşıyorsunuz demektir. Mükemmel bir dilbilgisine sahip olsanız bile pratik imkanınız olmaması sebebiyle iletişim kurma sorunu ile karşı karşıya

VOSCREEN Nedir? Nasıl Çalışır? – Röportaj

Voscreen Nedir? Nasıl çalışır? Kurucusu Deniz Dündar kimdir? Voscreen kullanıcılarını ne gibi yenilikler bekliyor? Bu ve buna benzer bir çok soruyu sizler için sorduk. Vocsreen hakkında merak ettiğiniz her şey bu röportajda...

Adem Özbay ile İngilizce Öğrenimi Üzerine Bir Söyleşi

Son zamanlarda kişisel gelişim üzerine çalışmalarını sürdürmekte olan Adem Özbay yabancı dil öğrenme sistemimizin değişmesi gerektiğini vurguluyor.

İngilizce Kelime Öğrenmek için WordTaboo

Tesadüfen ziyaret ettiğim bir site – kelime öğrenme sistemi– hakkında faydalı bir röportaj hazırladık sizler için. WordTaboo adlı bu siteyi inceleyenleriniz, hatta siteye üye olanlarınız mutlaka
Daha Fazla Sonuç
İletişim Bilgileri

VIP ile Ücretsiz Eğitimi

dil eğitimine yönelik dersler ve materyallerin yanı sıra 4. sınıf , 5. sınıf , 6. sınıf , 7. sınıf , 8. sınıf , 9. sınıf ve 10. sınıf öğrencileri için hazırlanmış konu anlatımları yer almaktadır.

Bizi Takip Edin!
facebook twitter rss katalog
Önerilen Bağlantılar
Copyright © 2020 vip.com All rights reserved Privacy Policy Powered by WordPress Site Map