Buradasınız :    Articles (Makaleler)    

Özel Ders mi? Kurs mu?

ingilizce özel ders

İngilizce özel ders mi almalıyım, kursa mı gitmeliyim?

Ziyaretçilerimiz tarafından oldukça merak edilen sorulardan birini açıklığa kavuşturmak amacıyla bu makaleyi hazırlamaya karar verdik. Yazımızın devamında soruya dair detaylı yanıtları bulacaksınız; öncesinde ise okumanız konusunda ısrar ettiğimiz bir paragraf sizleri bekliyor olacak. Bunu tarafsız bir gözlem olarak düşünün ve detayları olabildiğince kendi açınızdan yorumlamaya çalışın. Unutmayın, son kararı siz vereceksiniz!

Öncelikle öğrenim şekli ve süresi kişiden kişiye değişiklik gösterecektir. Örneğin müzik kulağınız varsa piyano çalmayı öğrenmeniz daha kolay olacaktır. Bunun İngilizce ile alakasını kuramamış olabilirsiniz! Dil öğrenmek aynı zamanda dinlemeyi gerektiren bir süreçtir. Farzedin ki İngilizce bir şarkı dinliyorsunuz ve şarkı içerisinde geçen kelimeleri seçmeye çalışıyorsunuz. Bu eylemdeki başarı ölçütü yine kişiden kişiye değişiklik gösterecektir. İnsanların bir kısmı bu konuda daha yeteneklidir. Tabi bu geride kalanların İngilizce öğrenemeyeceği anlamına gelmiyor! Burada vermek istediğimiz mesaj bizi paragrafın başına götürüyor; öğrenim şekli ve süresi kişiden kişiye değişiklik gösterecektir.

Özel Ders ve Olası Avantajları

İzninizle, özel ders almaya başlamadan önce dikkat etmenizi önerdiğim bir kaç noktaya değinmek istiyorum. Size ders verecek öğretmen ya da eğitmen hakkında seçici olmalısınız. Bu kişi çok iyi İngilizce biliyor olabilir ancak bu öğretme tekniğinin iyi olduğu anlamına gelmiyor! Bilmek ve öğretmek birbirinden farklı kavramlardır. Ders verenin ne bildiğinden daha çok size ne verebileceği üzerinde durulması gereken bir noktadır. Sağlıklı bir bilgi alışverişi olması açısından sizi, başka bir tabirle öğrenme tarzınızı iyi analiz etmeli ve ders planını bu doğrultuda hazırlamalı. Bir mimar fizibilite yapmadan, kağıt üzerinde projesini bitirmeden tasarladığı yapıyı canlı olarak görme fırsatı bulamayacaktır. Bu örnek aynı zamanda sizin öğrenim sürecinizi yansıtmaktadır. İlk olarak “Nasıl bir yol izlemeli?” sorusuna cevap aranmalıdır. Bu size ders vermeyi taahhüt eden kişi tarafından yanıtlanacak bir sorudur.

REKLAM

 • Birebir ders almak, ders anında dikkati ve motivasyonu olumlu yönde etkileyebilir. Kurslardan farklı olarak geride kalma, dersten kopma gibi durumlarla karşılaşma ihtimaliniz nerdeyse yoktur.
 • Öğretmen ya eğitmen, özel ders alan öğrenciyi daha yakından tanıma fırsatı bulduğundan dolayı öğretme stratejisini öğrencinin öğrenim tarzı ve kapasitesine göre belirleyebilir.
 • Ders saatleri ve günleri kurslara nazaran daha opsiyoneldir; nitekim ders veren ve öğrenci arasında uygun ders saatleri ve günleri birlikte belirlenecektir.
 • Kurslarla kıyaslandığında ders verene daha fazla soru yöneltebilirsiniz. Bununla paralel olarak ders veren kişi yönelttiğiniz soruları (zaman kaygısı daha az olacağından dolayı) daha detaylı yanıtlayabilir.
 • Vaktiniz kısıtlıysa, yolda (ulaşım esnasında) harcayacak zamanınız yoksa kendi evinizde ders alarak zaman kaybını en aza indirgeyebilirsiniz.
 • Memnun kalmadığınız durumlarda – ortada bir taahhüt, senet olmadığını varsayarak – ilgili kişiden özel ders almaktan vazgeçebilirsiniz.

Bu arada özel ders almaya karar verirseniz size yardımcı olabilecek, çeşitli özel ders ilanlarının yer aldığı bir site önerisinde bulunabiliriz.

İngilizce Özel Ders İlanları : http://www.ozelders.com/yabanci_dil/ingilizce/

Kurs ve Olası Avantajları

Kurs olarak nitelediğimiz kurumları tercih etmenin avantajlarını sıralamadan önce ufak bir not düşmek istiyorum. Aynı zamanda ticari kaygı taşıyan bu oluşumların başarı oranlarını araştırırken pazarlama ve reklam alanında öne çıkmaları sizleri yanıltmasın! Örneğin posta kutunuza bırakılan broşürler, internette sürekli karşılatığınız reklamlar gözünüzü boyamasın.

 • Özel ders söz konusu olduğunda, başlangıçta ders veren hakkında pek fazla bilgi sahibi olamayabilirsiniz. Kurslarda bu durum daha belirgindir ve gerek reel ortamda gerek internet üzerinde bir çok kursun misyonu ve vizyonu hakkında bilgi edinebilirsiniz.
 • Genel olarak ele alındığında belirlenen öğretme teknikleri ve stratejileri daha profesyonel olabilir. Bu durum kurumun yönetimine, çalışanlarına ve tecrübelerine göre farklılık gösterebilmektedir.
 • Eğitim veren bu kurumlar öğrencinin ihtiyaçlarına yönelik farklı programlar sunabiliyor. Bunun yanı sıra karar aşamasında sizlere yardımcı olabilmek için eğitim danışmanları sağlayabiliyorlar.
 • Sınıf ortamında bulunmanız diğer öğrencilerle etkileşim içinde olmanızı sağlayacaktır. Motivasyonu arttırabileceği gibi; nerede olduğunuzu, ne öğrendiğinizi kıyaslama şansına sahip olacaksınız.
 • İngilizce öğrenmek için daha çok kaynağa ulaşabilirsiniz. Bunlar kurslarda program dahilinde dağıtılan çeşitli kitaplar ve dokümanlar olarak izah edilebilir.

Ücretsiz hizmet veren bir eğitim sitesi olarak, sizlere objektif açıdan özel ders ve kurs olanaklarının avantajlarını ayrı ayrı aktarmaya çalıştık. En başında belirttiğimiz gibi kararı verecek olan sizsiniz. Konu hakkında olumlu ya da olumsuz eleştirilerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

Son bir not; “ben özel ders ya da kurs düşünmüyorum, evde İngilizce öğrenmek istiyorum” diyorsanız bağlantıya tıklayarak ilgili makaleyi okuyabilirsiniz.

Başarılı bir seçim yapmanız dileğiyle..

Eğitimi

İngilizce Konuşmak İçin

konuşmak için basit ama etkili kuralları bir makale şeklinde hazırladım. Makaleyi okumayı bitirdiğinizde bu işin göründüğü kadar zor olmadığını öğreneceksiniz. İşte o kurallar: Çok fazla

Şarkılar ile İngilizce

Yurt dışında öğrenmiyorsanız, telaffuz ve anlama sorunu yaşıyorsunuz demektir. Mükemmel bir dilbilgisine sahip olsanız bile pratik imkanınız olmaması sebebiyle iletişim kurma sorunu ile karşı karşıya

VOSCREEN Nedir? Nasıl Çalışır? – Röportaj

Voscreen Nedir? Nasıl çalışır? Kurucusu Deniz Dündar kimdir? Voscreen kullanıcılarını ne gibi yenilikler bekliyor? Bu ve buna benzer bir çok soruyu sizler için sorduk. Vocsreen hakkında merak ettiğiniz her şey bu röportajda...

Adem Özbay ile İngilizce Öğrenimi Üzerine Bir Söyleşi

Son zamanlarda kişisel gelişim üzerine çalışmalarını sürdürmekte olan Adem Özbay yabancı dil öğrenme sistemimizin değişmesi gerektiğini vurguluyor.

İngilizce Kelime Öğrenmek için WordTaboo

Tesadüfen ziyaret ettiğim bir site – kelime öğrenme sistemi– hakkında faydalı bir röportaj hazırladık sizler için. WordTaboo adlı bu siteyi inceleyenleriniz, hatta siteye üye olanlarınız mutlaka
Daha Fazla Sonuç
İletişim Bilgileri

VIP ile Ücretsiz Eğitimi

dil eğitimine yönelik dersler ve materyallerin yanı sıra 4. sınıf , 5. sınıf , 6. sınıf , 7. sınıf , 8. sınıf , 9. sınıf ve 10. sınıf öğrencileri için hazırlanmış konu anlatımları yer almaktadır.

Bizi Takip Edin!
facebook twitter rss katalog
Copyright © 2020 vip.com All rights reserved Privacy Policy Powered by WordPress Site Map