Buradasınız :    Articles (Makaleler)    

Özel Okullarda Dil Eğitimi

dil eğitimi

Birden fazla yabancı dil öğrenmenin şart olduğu şu günlerde gündemde önemli bir konu bulunmakta: dil eğitimi nasıl olmalıdır, nerede alınmalıdır, alınan kurum fark yaratır mı? Biz de sizler için bu konuları araştırdık; öğrendiğimiz noktaları sizlerle paylaşacağız.

Dil Eğitimi Nasıl Olmalıdır?

Dil eğitimi, öğrenci farklılıkları dikkate alınarak belirlenmiş öğretim teknikleri kullanılarak uygulanmalıdır. Dil öğrenimi sırasında yaş gruplarına göre öğretim teknolojilerinin kullanılması, eğitimin kalıcı olmasını sağlayacaktır. Uygulama etkinlikleri olmayan bir dil eğitimi düşünmek de imkânsızdır. Çünkü hangi dili öğrenirseniz öğrenin, pratik olmadığı takdirde edinilen bilgiler kısa sürede kaybolacaktır. Unutmamalıyız ki dil nankördür. Ana dilinizdeki ağız farklılıkları dahi zamanla değişebiliyor. Mesela ben Ordu’ya gittiğimde Karadeniz ağzı ile çok haşır neşir olduğumdan o yapıyı hemen kapıyorum isteksiz bir şekilde. Bu da konuşma dilimi olumsuz yönde etkiliyor. Bu nedenle bol bol tekrara teşvik edecek bir yöntem uygulanmalıdır.

Dil Eğitimi Nerede Alınmalıdır?

Hayat boyu öğrenme ilkelerini göz önünde bulundurduğumuzda, dil öğreniminin de ömür boyu sürebileceğini söyleyebiliriz. Dil öğrenimi eğitim psikolojisi ve okul öncesi eğitimi uzmanlarına göre, anne karnında başlamaktadır. Anne karnında başlayan dil eğitimi, 4 ve 12 yaşlarında en verimli bir şekilde alınmaktadır. Bu da Türk eğitim sisteminde okul öncesi ve ilköğretim dönemlerine denk geliyor. Bu şartları göz önüne aldığımızda, en kolay ve etkili dil öğrenimi, liseye başlanmadan önce temellendirilmelidir. Temellendirilmelidir diyorum çünkü yabancı bir dili kimse eksiksiz bilemez. Çünkü dil, durağan bir kavram değildir.

REKLAM

Sürekli yenilenen, dinamik bir yapıya sahip olan dilde her geçen gün değişimler olmaktadır. Bunun için dil eğitimi hayat boyu öğrenme alanında incelenmelidir. Fakat hayat boyu öğrenebilmek için de dil temeli iyi atılmış olmalıdır.

Dil Eğitiminde Kurumlar Arası Fark Var mıdır?

Henüz birkaç yıldır okul öncesi eğitimde de başlandı yabancı dil öğrenimine fakat henüz tüm ülkeye yayılmış durumda değil. Ülkemizde yabancı dil temeli olması gerekenin aksine ilköğretim yıllarında başlanmakta. İlköğretimde başlayan dil eğitiminin de çocuğumuzun kayıtlı olduğu okula bağlı olduğu da apaçık ortadadır. Bu farkı yaratan genellikle öğretmenlerin motivasyonuna bağlıdır. Öğretmenler genellikle özel okullarda çalıştıklarında daha çok motive oluyorlar; çünkü maaşları bir devlet okuluna göre daha fazla ve öğrenimde yabancı dile verilen önem devlet okuluna göre daha fazla. Bu da yabancı dil dersine giren öğretmenin kendisini ve dersini daha çok önemsemesini sağlamaktadır. Bu da yabancı dil eğitiminin özel okullarda daha etkili verilmesini sağlıyor.

Özel Okullar Neden Dil Eğitiminde Öndedir?

Özel okullarda önceden de belirttiğim gibi yabancı dile verilen önem devlet okullarına göre çok daha fazla. Bu kanıya nerden ulaştığımıza değinmek gerekirse kendi deneyimlerimden bahsedeyim size kısaca. Yarı zamanlı olarak İngilizce öğretmenliği yapmaktayım bir dershanede. Dershaneye gelen öğrencilerden, ilköğretim 6 ve 7. Sınıflardaki öğrencilerden İngilizce seviyelerine bakılarak hangisinin devlet; hangisinin özel okul öğrencisi olduğunun ayrımı kolayca yapılabiliyor. Özel okulda okuyan öğrenci, yabancı dil konusunda kendisine daha çok güveniyor ve bu güven derse katılımını artırıyor. Tabii bunda çocukların sosyal ve ekonomik alt yapıları da önemli rol oynamaktadır.

Sonuç olarak, dil eğitiminde özel okullar devlet okullarından daha öndeler. Bu durum, önceden de söylediğimiz gibi öğretmen değişkenine göre farklılıklar göstermektedir. Bir sonraki makalemizde görüşmek dileğiyle.

Konu ile ilgili hazırladığımız bir başka makale;
Yabancı Dil Eğitimi Kaç Yaşında Başlamalı?

"Özel Okullarda Dil Eğitimi" için 0 yorum yapılmış.

Lütfen Adınız
İletiniz

*

Eğitimi

İngilizce Konuşmak İçin

konuşmak için basit ama etkili kuralları bir makale şeklinde hazırladım. Makaleyi okumayı bitirdiğinizde bu işin göründüğü kadar zor olmadığını öğreneceksiniz. İşte o kurallar: Çok fazla

Şarkılar ile İngilizce

Yurt dışında öğrenmiyorsanız, telaffuz ve anlama sorunu yaşıyorsunuz demektir. Mükemmel bir dilbilgisine sahip olsanız bile pratik imkanınız olmaması sebebiyle iletişim kurma sorunu ile karşı karşıya

VOSCREEN Nedir? Nasıl Çalışır? – Röportaj

Voscreen Nedir? Nasıl çalışır? Kurucusu Deniz Dündar kimdir? Voscreen kullanıcılarını ne gibi yenilikler bekliyor? Bu ve buna benzer bir çok soruyu sizler için sorduk. Vocsreen hakkında merak ettiğiniz her şey bu röportajda...

Adem Özbay ile İngilizce Öğrenimi Üzerine Bir Söyleşi

Son zamanlarda kişisel gelişim üzerine çalışmalarını sürdürmekte olan Adem Özbay yabancı dil öğrenme sistemimizin değişmesi gerektiğini vurguluyor.

İngilizce Kelime Öğrenmek için WordTaboo

Tesadüfen ziyaret ettiğim bir site – kelime öğrenme sistemi– hakkında faydalı bir röportaj hazırladık sizler için. WordTaboo adlı bu siteyi inceleyenleriniz, hatta siteye üye olanlarınız mutlaka
Daha Fazla Sonuç
İletişim Bilgileri

VIP ile Ücretsiz Eğitimi

dil eğitimine yönelik dersler ve materyallerin yanı sıra 4. sınıf , 5. sınıf , 6. sınıf , 7. sınıf , 8. sınıf , 9. sınıf ve 10. sınıf öğrencileri için hazırlanmış konu anlatımları yer almaktadır.

Bizi Takip Edin!
facebook twitter rss katalog
Önerilen Bağlantılar
Copyright © 2019 vip.com All rights reserved Privacy Policy Powered by WordPress Site Map