Buradasınız :    Genel İngilizce   Grammar (Dil Bilgisi)    

Past Perfect Continuous Tense

Past Perfect Continuous

Past Perfect Continuous Tense geçmişte belirli bir süre devam etmiş; ancak geçmişte yaşanan başka bir eyleme kadar (X) biten olayları / durumları anlatmak için kullanılır.

“Past Perfect Continuous Tense” de aşağıdaki yapıyı kullanırız;

Had Been +Verb + ing

-When Julie came home, Pascal had been reading 30 pages. (Julie eve geldiğinde Pascal 30 sayfa okumuştu. / Okuma eylemi Julie eve gelmeden bitmiş.  )

-When the day broke; they had been writing 42 hours non-stop. ( Gün aydınlandığında , 42 saat durmaksızın yazmışlardı. / Yazma işlemi gün aydınlanmadan önce bitmiş. )

 NOT : Past Perfect Continuous Tense ‘de Present Perfect Continuous Tense’deki gibi “for” zaman zarfını kullanırız. Ancak Past Perfect Continuous Tense ‘de eylem günümüze kadar devam etmez.

REKLAM

-When I came home , they had been watching TV for half an hour. (Eve geldiğimde yarım saat televizyon izlemişlerdi. /  İzleme eylemi ben eve gelmeden önce bitmiş. )

– When Ozan got there , Seda had been waiting for 20 minutes.( Oraya gittiğinde , Seda 20 dakika beklemişti. / Seda’nın bekleme eylemi Ozan oraya gitmeden önce bitmiş.)

NOT : Past Perfect Continuous Tense ‘i geçmişteki bir durumun veya eylemin sebebini açıklarken de kullanırız.

-Kaan was sleepless because he had been working so much. ( Kaan uykusuzdu çünkü çok çalışmıştı.)

-Angelina was thin because she had been jogging. (Angelina zayıftı çünkü yürüyüş yapıyordu. )

Benzer konu : Past Continuous Tense Konu Anlatımı

Site dışı bağlantı : Exercise on Past Perfect Progressive

#1ilayda03 Ekim 2011, 17:17

past perfect continuous ev ödevimdi. bu hafta sınıfta bu tensle ilgili örnek cümleler türeteceğiz. buradaki cümlelerden yararlanmak istiyorum.

#2ersin03 Şubat 2012, 17:15

…… pascal had been reading 30 pages= pascal 30 sayfa okumuştu
ise,
….pascal had red 30 pages = ? (yani past perfect) ne oluyor?

#3Gürol Yokuş01 Mart 2012, 14:31

birinci cümle: Pascal 30 sayfa okumakta idi
ikinci cümle: pascal 30 sayfa okumuştu…

#4ersin22 Haziran 2012, 17:00

açıklamaya çok katılmıyorum. bu bir continuous oldugu için eylemde devamlılık olmak zorunda. pascal 30 sayfa okumuştu dogru degil bence. burda eylem bitmiş. sadece past perfect ile açıklayabiliriz. okumaktaydı olmalıydı, diye düşünüyorum. tşk.

"Past Perfect Continuous Tense" için 4 yorum yapılmış.

Lütfen Adınız
İletiniz

*

Eğitimi

Simple Past Tense – Geçmiş Zaman ile İlgili Örnek Cümleler

Simple Past Tense yani Geçmiş Zaman ile ilgili – Türkçe cümle örnekleri sayfanın devamında mevcuttur. Aynı zamanda ödevleriniz için yardımcı olabilecek bu cümleleri çalışırken

Say / Tell / Speak / Talk

’de say, tell, speak ve talk çoğu zaman birbirleriyle karıştırılırlar. Genellikle de sınavlarda bu kelimeler ayırt edici sorular olarak karşımıza çıkarlar. Şimdi gelin birlikte bu kelimelerin anlamlarına

Transitive and Intransitive Verbs (Geçişli ve Geçişsiz Fiiller)

‘de geçişli ve geçişsiz fiiller son derece önemlidir ve dikkatle öğrenilmesi gerekmektedir. Geçişli fiiller kendilerinden sonra nesne almaktadırlar. Peki, nedir nesne?  Öznenin yaptığı işten etkilenen her şey nesne

Just Already Yet Kullanımı / Konu Anlatımı

Bu dersimizde just kullanımı, already kullanımı ve yet kullanımı ile ilgili konu anlatımına değineceğiz. Konunun devamında just already yet ile ilgili örnekler yer almaktadır.

İngilizce Soru Kalıpları (Wh Questions)

'de Wh Questions olarak bilinen soru kalıpları (what, when, where, why, which, who, whose, how) hakkında - Türkçe örnekler ile birlikte hazırlanmış konu anlatımı.
Daha Fazla Sonuç
İletişim Bilgileri

VIP ile Ücretsiz Eğitimi

dil eğitimine yönelik dersler ve materyallerin yanı sıra 4. sınıf , 5. sınıf , 6. sınıf , 7. sınıf , 8. sınıf , 9. sınıf ve 10. sınıf öğrencileri için hazırlanmış konu anlatımları yer almaktadır.

Bizi Takip Edin!
facebook twitter rss katalog
Önerilen Bağlantılar
Copyright © 2019 vip.com All rights reserved Privacy Policy Powered by WordPress Site Map