Buradasınız :    Sınavlara Hazırlık   PROFICIENCY    

Proficiency Sınavı Nedir?

proficiency sınavı

Konu : Proficiency (Yeterlilik) Sınavı Nedir?

Konu ile ilgili alt başlıklar :

  • Proficiency Sınavı Hangi Bölümlerden Oluşur?
  • Proficiency Sınavına Nasıl Hazırlanılmalı?
  • Proficiency Sınavı’na Kaç Kere Girme Hakkımız Var?

Proficiency Sınavı Nedir?

ODTÜ’yü kazandığım yıl haberdar oldum böyle bir sınavın varlığından. Proficiency, çoğunlukla yabancı dilde eğitim veren üniversitelerin yapmış olduğu, öğrencilerinin yabancı dillerinin seviyesini belirledikleri sınavdır. Bu sınav, farklı üniversitelerde farklı şekillerde yapılmaktadır.

Proficiency Sınavı Hangi Bölümlerden Oluşur?

Ben Proficiency sınavına girdiğimde; sınav 2 aşamadan oluşmaktaydı. İlk adımda, Reading (Okuma) ve Grammar (Dil Bilgisi) bölümlerinden oluşan bir sınava giriyordu öğrenciler; bu sınavı geçerse bir sonraki adımda Listening (Dinleme) ve Writing (Yazma) kısımlarından oluşan bir sınav ile karşılaşıyorlardı. Dönem içerisinde, öğrencileri bu sınavlara hazırlamaya yönelik bir müfredat işleniyor idi. Fakat şimdi sistem biraz daha değişti. Reading ve Wirting alanlarına verilen ağırlık, Speaking (Konuşma) alanına doğru kaymaya başladı; öyle ki artık Proficiency sınavında Speaking bölümü de var ODTÜ’de.

REKLAM

İTÜ, Gazi gibi Türkçe dilde eğitim veren üniversitelerde; lisans eğitimi sırasında çok fazla yabancı dile ihtiyaç olmadığından; yeterlilik sınavları da ODTÜ, Boğaziçi ve Bilkent gibi üniversitelere göre daha kolay denilebilir. Burada kolaylık kavramını neye göre belirlediğimize değinmek gerek. Sınavda çıkan soruların alanlarına bakıldığında, kurumlar arasındaki fark açıkça görülecektir. Örneğin Türkçe dilde eğitim veren bir kurumun sınavında, lisede olduğumuz yabancı dil sınavlarından daha kolay sorular çıkıyor iken; yabancı dilde eğitim veren bir kurumun sınavında hangi bölümden olduğun önemli olmaksızın hukukla ya da tıpla ilgili makalelerden alınmış sorular ile karşılaşmanız mümkündür.

Proficiency Sınavına Nasıl Hazırlanılmalı?

Proficiency, TOEFL gibi merkezi bir birim tarafından yapılmadığı için; her okula göre farklılıklar göstermektedir. Eğer Boğaziçi ve ODTÜ gibi bir üniversitede okumakta iseniz; yeterlilik sınavından önce mutlaka önceki yıllarda çıkmış soruları çözmelisiniz. Bunun yanında eğer ki lise eğitiminiz sırasında yeterli kadar yabancı dil eğitimi almamış iseniz; okulunuz dışından bir kursa ihtiyacınız dahi olabilir.

Önemle bilinmelidir ki; konu tekrarı yapmak, öğrenilen kelimeleri ezberlemek ve sürekli farklı örnekler ile birlikte kullanmak ve kişisel çalışmaya zaman ayırmak en önemli kısmıdır bu sınava hazırlanmanın. Eğer kursun ve okulun dışında kendi kendinize ders çalışacak zamanınız olmaz ise; tekrar yapamadığınızdan dolayı bu sınav sizin için çok zor olacaktır.

Proficiency sınavına hazırlanıyorken, bolca yabancı müzik dinlemelisiniz. Fakat bu konuda da ince bir nokta vardır ki; dinlediğiniz sanatçı kelimeleri yutarak okumamalıdır şarkıyı. Aksi halde kelimeleri eksik öğrenme olasılığınız çok fazladır. Yabancı yapımı filmleri de başlangıçta alt yazılı bir şekilde, daha sonralarda da altyazısız bir şekilde izlemeniz de sizin yararınıza olacaktır. Okulunuzda eğitim gören yabancı uyruklu öğrenciler ile de bolca iletişim kurmanız, sınavda karşınıza çıkacak olan konuşma bölümünde size rahatlık sağlayacaktır. Ne kadar çok pratik yaparsanız; o kadar başarılı olursunuz.

Proficiency Sınavı’na Kaç Kere Girme Hakkımız Var?

Proficiency sınavına ilk girişinizde kazanamaz iseniz yaz okulu olan kurumlarda yaz okulunda tekrar derslerinden oluşan bir dönem daha eğitim alır ve yaz okulu sonunda ikinci kez sınava girersiniz. Eğer bu sınavda da başarılı olamaz iseniz; bir sonraki sınav, gelecek dönemin başında yapılır. Eğer ki bunda da başarılı olamadınız; bazı kurumlar bir yıl daha hazırlık okumanızı zorunlu kılarak size 3 kere daha sınava giriş hakkı verir; bazıları ise bir dönem sonuna kadar eğitim almadan dönem sonunda tekrar sınava girmelerine izin vermektedir. Yine bu konu da kuruma göre değişiklikler göstermektedir.

Bu makalemizde, Proficiency sınavının ne olduğundan, içeriğinde neler bulunduğundan, bu sınava nasıl hazırlanmamız gerektiğinden ve sınava kaç kere giriş hakkımız olduğundan bahsettik. Umarım yararlı olabilmişimdir. Bir sonraki makalemde görüşmek üzere.

Eğitimi

Proficiency – Ekrem Uzbay

Yeni kitabım PROFICIENCY, 13 Şubat 2012 itibarıyla D&R, Remzi, İnkılap, Kabalcı, Beyaz Adam, Nezih kitabevlerinde bulunabilecektir. Bu yazımızda, Proficiency sınavına hazırlananlar için Ekrem Uzbay tarafından kaleme

Proficiency Sınavları – Üniversitelerin İlgili Sayfaları

Tüm Hazırlık Atlatma / Muafiyet Sınav Soruları: Bahçeşehir : http://www.divshare.com/download/5583309-382 Boğaziçi Üniversitesi : http://www.divshare.com/download/5569296-8b6 Doğu Akdeniz Üniversitesi : http://www.divshare.com/download/5569324-f57 Dokuz Eylül Örnek : http://www.divshare.com/download/5583357-991 Erciyes Üniversitesi

Yeditepe Üniversitesi Hazırlık Atlama Soru Örnekleri

Tamamını Görüntüle: Yeditepe Üniversitesi Hazırlık Atlama Soru Örnekleri

Kocaeli Üniversitesi Proficiency Sınav Örneği ve Cevap Anahtarı

Kocaeli Üniversitesi proficiency sınav örneği ve cevap anahtarının yer aldığı bir PDF doküman. Hemen aşağıda dokümana ait örnek bir sayfayı inceleyebilir, dilerseniz sayfa sonunda bulunan download

Marmara Üniversitesi Proficiency Sınav Örneği ve Cevap Anahtarı

Marmara Üniversitesi proficiency sınav örneği ve cevap anahtarını içeren bir PDF doküman. Hemen aşağıda dokümana ait örnek bir sayfayı inceleyebilir, dilerseniz sayfa sonunda bulunan download bölümünden
Daha Fazla Sonuç
İletişim Bilgileri

VIP ile Ücretsiz Eğitimi

dil eğitimine yönelik dersler ve materyallerin yanı sıra 4. sınıf , 5. sınıf , 6. sınıf , 7. sınıf , 8. sınıf , 9. sınıf ve 10. sınıf öğrencileri için hazırlanmış konu anlatımları yer almaktadır.

Bizi Takip Edin!
facebook twitter rss katalog
Copyright © 2021 vip.com All rights reserved Privacy Policy Powered by WordPress Site Map