Buradasınız :    Genel İngilizce   Grammar (Dil Bilgisi)    

Relative Clauses Konu Anlatımı – I

 Relative Clauses Konu Anlatımı – Bölüm I

İngilizce ‘de Relative Clause bir ismi niteleyen, tanımlayan ve açıklayan  esas cümleye bağlı bir yan cümle kurulumudur. Esas cümle ile yan cümleyi ‘  Who, Which, Where, Whom, Why, Whose, When, That ‘ kelimeleriyle birbirine bağlar.

Relative Clause‘da bir ismi niteleme durumu varsa da sıfat ile relative pronounlar (who, when, whose …)  birbirinden ayrı yapıdadırlar. Sıfat ile relative pronoun arasındaki en önemli fark ; sıfatlar tanımladıkları isimlerden önce gelirler,  relative pronounlar ise yan cümleyi esas cümleye bağlarken niteledikleri kelime ya da isimden sonra gelirler.

Relative Clause tanımlayan / defining ve tanımlamayan / non- defining olmak üzere 2’ye ayrılır.

Tanımlayan / Defining  Relative Clause  bir ismi tanımlayarak,  niteleyerek ayırt etmemizi sağlar. Mesela ;

‘ The cat ‘   dendiğinde   bir kedi sürüsü içinde hangi kedi olduğunu anlamamız mümkün olmayabilir. Ancak   ‘ The cat which is  drinking milk ‘ denirse  hangi kedi olduğu daha açıktır.

Tanımlamayan / Non-defining Relative Clause  ise zaten tanımlamaya ihtiyaç duymadığımız bir isimden sonra gelir. Mesela;    ‘ My sister ‘    dediğimizde zaten bu kişinin tanımlamaya ihtiyacı yoktur fakat yine de   ‘  My sister who lives in Ankara. ‘  şeklinde tanımlama yapıyorsak işte bu da tanımlamayan Relative Clause’dur.

REKLAM

Şimdiyse gelelim  bu cümleleri nasıl yapabiliriz. Yani malum en başında aslında bizim 2 cümlemiz var fakat biz bu 2 cümleyi neye göre birleştiripte tek cümle haline getiriyoruz. Elbette belli başlı kurallar vardır ve her istediğimiz relative pronuonu cümlede birleştirmek için kullanamayız. Fakat  en başta şunu bilmemiz gerek birleştirmek istediğimiz 2 cümlenin ortak bir kelimesi olmalı yoksa birleştirme yapamayız.  Vereceğim örnekler ile daha iyi kavramanız mümkün olacaktır.

  • This song is very nice. / Bu şarkı çok hoştur.
  • I listen  it. / Onu dinlerim.

Şimdi bu cümlede ortak kelimemiz  this song / it kelimeleridir.  2. cümlede ‘ it ‘  zamiri ile belirtmek istediği ilk cümlede öznemiz olan  ‘ this song’ dur.   Bu iki kelimeyi birleştirirken de önce hangi relative pronounu getirmemiz gerektiğine karar vermeliyiz.  This song kelimesi cansız bir varlık olduğu için ‘ Which ‘ kelimesini kullanabiliriz.

Birleştirme işlemini tam olarak şöyle yapıyoruz ;

  • This song which I listen  is very nice . / Dinlediğim bu şarkı çok hoştur.

Gördüğünüz gibi   ‘ it ‘  zamirini cümleden kaldırdım ve öyle birleştirdim cümlenin geri kalanını ise herhangi bir oynama yapmadan olduğu gibi ekledim.  Her yerde birleşik halini gördüğünüz relative clauselar aslında bu şekilde bir yapım aşamasından geçiyor. bir örnek daha vereyim ;

  • My cat poured  the coffee . / Kedim kahveyi döktü,
  • I was  drinking it. / Onu içiyordum.
  • My cat poured the coffee which I was drinking.  /  Kedim içtiğim kahveyi döktü

Bu iki cümlede ise ortak kelimemiz ilk cümlede  ‘ The coffee ‘  ile 2. cümledeki ‘ It ‘  kelimeleridir.  Yine  it kelimesini kaldırıp uygun olan relative pronounu esas cümleye getirip 2 cümleyi birbirine bağladık.

Şimdilik bu kadar … İyi çalışmalar.

Sonraki Konu : Relative Clauses Konu Anlatımı – II

#1Ferdi18 Mayıs 2011, 17:46

ingilizce Relative Clauses konusu için teşekkürler

#2Ayhan04 Haziran 2011, 20:35

relative clauses part 1 i okudum ve türkçe anltım harika olmuş anlamama yardımcı oluyor türkçe anlatımlara devam :)

#3Altan26 Temmuz 2011, 18:34

Relative clauses zor bir konu, ancak iyi bir anlatım ile başarılabilir. Sizin anlatımınızda buna lazım.

#4Gül16 Şubat 2012, 20:16

Zor bir konu halbuki ama güzel anlatılmış.

"Relative Clauses Konu Anlatımı – I" için 4 yorum yapılmış.

Lütfen Adınız
İletiniz

*

Eğitimi

Simple Past Tense – Geçmiş Zaman ile İlgili Örnek Cümleler

Simple Past Tense yani Geçmiş Zaman ile ilgili – Türkçe cümle örnekleri sayfanın devamında mevcuttur. Aynı zamanda ödevleriniz için yardımcı olabilecek bu cümleleri çalışırken

Say / Tell / Speak / Talk

’de say, tell, speak ve talk çoğu zaman birbirleriyle karıştırılırlar. Genellikle de sınavlarda bu kelimeler ayırt edici sorular olarak karşımıza çıkarlar. Şimdi gelin birlikte bu kelimelerin anlamlarına

Transitive and Intransitive Verbs (Geçişli ve Geçişsiz Fiiller)

‘de geçişli ve geçişsiz fiiller son derece önemlidir ve dikkatle öğrenilmesi gerekmektedir. Geçişli fiiller kendilerinden sonra nesne almaktadırlar. Peki, nedir nesne?  Öznenin yaptığı işten etkilenen her şey nesne

Just Already Yet Kullanımı / Konu Anlatımı

Bu dersimizde just kullanımı, already kullanımı ve yet kullanımı ile ilgili konu anlatımına değineceğiz. Konunun devamında just already yet ile ilgili örnekler yer almaktadır.

İngilizce Soru Kalıpları (Wh Questions)

'de Wh Questions olarak bilinen soru kalıpları (what, when, where, why, which, who, whose, how) hakkında - Türkçe örnekler ile birlikte hazırlanmış konu anlatımı.
Daha Fazla Sonuç
İletişim Bilgileri

VIP ile Ücretsiz Eğitimi

dil eğitimine yönelik dersler ve materyallerin yanı sıra 4. sınıf , 5. sınıf , 6. sınıf , 7. sınıf , 8. sınıf , 9. sınıf ve 10. sınıf öğrencileri için hazırlanmış konu anlatımları yer almaktadır.

Bizi Takip Edin!
facebook twitter rss katalog
Önerilen Bağlantılar
Copyright © 2017 vip.com All rights reserved Privacy Policy Powered by WordPress Site Map