Buradasınız :    Genel İngilizce   Grammar (Dil Bilgisi)    

Say / Tell / Speak / Talk

Say / Tell / Speak / Talk

İngilizce’de say, tellspeak ve talk çoğu zaman birbirleriyle karıştırılırlar. Genellikle de sınavlarda bu kelimeler ayırt edici sorular olarak karşımıza çıkarlar. Şimdi gelin birlikte bu kelimelerin anlamlarına bir göz atalım.

TELL (told, told)

Bir konunun bir başka kişiye aktarıldığı durumlarda karşımıza çıkan bir kelimedir. Nesne alır. Burada konuşmayı kimin yaptığı, bilgiyi kimin aktardığı son derece önemlidir.

Example:

  • He told me that he was ill.
  • She told me that she would be late.

Talimat ya da bilgi verilmesi durumunda kullanılır.

Example:

Tell me the truth.

TALK

Tell ile aynı kullanıma sahiptir. Tell daha kibar bir anlatım sağlarken Talk biraz daha kaba olarak nitelendirilmektedir.

REKLAM

Example :

  • When she walked into the room everybody stopped talking.
  • Talk to me in Turkish.

SAY (said, said)

Bir şey söylemek anlamına gelir. Tell bir şeyi bir başkasına söylemek anlamına gelmektedir. Say ise sadece bir şeyi ifade etmek demektir. Söyleyen kişi değil ne söylediği önem taşımaktadır. Genellikle dolaylı anlatımlarda kullanılmaktadır. ”Say” kullanıldığında nesneye ihtiyaç yoktur. Eğer nesne kullanacaksanız ”to” prepositions’ı ya da “that” kullanmalısınız.

Example:

  • He says that you are clever.
  • She said that it was my last chance.
  • He said to me that he was going to late.

SPEAK (spoke, spoken)

Talk ile eş anlamlıdır. Ancak Speak kullanıldığında çok daha önemli ve kibar bir konuşma yapılacağı, bir söz söyleneceği anlamını taşır.

Example:

  • I want to speak with you. / Seninle konuşmam gerekiyor.¹
  • I want to talk with you. / Seninle konuşmam gerek.²

(1) Önemli bir konu.

(2) Önemli bir konu değil, ne zaman olsa konuşuruz.

Eğitimi

Deyimler ve Anlamları + Örnek Cümleler

de yaygın olarak kullanılan deyimlerin anlamlarını ve deyimlerle ilgili -Türkçe örnek cümleleri sizlerle paylaşıyoruz. Yabancı dili öğrenmek için o dile ait deyimleri, günlük ifade ve

Yeni Yıl Kutlama Mesajları 2015

Yeni yıla sayılı günler kala, sevdiklerinizle paylaşabileceğiniz kutlama mesajlarını Türkçe çevirileriyle birlikte yayınlıyoruz. Dilerseniz sayfanın devamında yer alan bağlantıyı kullanarak bu mesajları PDF formatında görüntüleyebilirsiniz.

Simple Past Tense – Geçmiş Zaman ile İlgili Örnek Cümleler

Simple Past Tense yani Geçmiş Zaman ile ilgili – Türkçe cümle örnekleri sayfanın devamında mevcuttur. Aynı zamanda ödevleriniz için yardımcı olabilecek bu cümleleri çalışırken

Eşsesli Kelimeler

’de Homographs olarak bilinen eşsesli kelimeler yazılışları aynı ve anlamları farklı olan kelimelerdir. Örneğin fiil olarak kullanılan bear (taşımak/to carry) ve isim olarak kullanılan bear (büyük

Transitive and Intransitive Verbs (Geçişli ve Geçişsiz Fiiller)

‘de geçişli ve geçişsiz fiiller son derece önemlidir ve dikkatle öğrenilmesi gerekmektedir. Geçişli fiiller kendilerinden sonra nesne almaktadırlar. Peki, nedir nesne?  Öznenin yaptığı işten etkilenen her şey nesne
Daha Fazla Sonuç
İletişim Bilgileri

VIP ile Ücretsiz Eğitimi

dil eğitimine yönelik dersler ve materyallerin yanı sıra 4. sınıf , 5. sınıf , 6. sınıf , 7. sınıf , 8. sınıf , 9. sınıf ve 10. sınıf öğrencileri için hazırlanmış konu anlatımları yer almaktadır.

Bizi Takip Edin!
facebook twitter rss katalog
Copyright © 2021 vip.com All rights reserved Privacy Policy Powered by WordPress Site Map