Buradasınız :    Genel İngilizce   Grammar (Dil Bilgisi)    

This / That / These / Those

This / That / These / Those Konu Anlatımı

Günlük yaşantımızda, yakındaki ve uzaktaki nesneleri işaret ederken bu, şu, bunlar, şunlar gibi ifadeleri sıkça kullanırız. Şimdi gelin bu ifadelerin İngilizce‘de neye karşılık geldiğini öğrenelim.

This : Bulunduğumuz konuma yakın bir yerdeki tekil bir nesneyi işaret ederken “this” kullanılır. Evet, doğru bildiniz “bu” anlamına geliyor. “This” ifadesini tekil nesneler ile kullandığımıza göre, basit bir cümle kurmak istersek “this” ifadesinin ardından “is” ekini getirebiliriz. Yine işaret ettiğimiz nesne tekil olduğuna göre “a/an” (bir) eklemeyi unutmamalıyız.

  • This is an orange (Bu bir portakal)
  • This is a computer (Bu bir bilgisayar)

Yukarıdaki örneklerde geçen “portakal” ve “bilgisayar” bize oldukça yakın bir mesafede. Peki uzaktaki bir tekil nesneyi ifade etmek için ne kullanıyoruz?

That : Uzakta bulunan tekil bir nesneyi işaret etmek için kullanırız. “Şu” anlamına gelir. “That” ifadesinin ardından yine “is” ekini getiririz. Sonrasında “a/an” (bir) eklemeyi unutmuyoruz. Mesela bir timsaha ne kadar yaklaşa biliriz? Sanırım uzaktan bakmak daha sağlıklı olacaktır :) O halde örneğimiz timsah ile ilgili olsun.

  • That is a crocodile (Şu bir timsah)
REKLAM

Gördüğünüz gibi timsahı uzaktan gözlemliyoruz ve “that” ifadesini kullanıyoruz. Burada tek bir timsahtan bahsettiğimizi hatırlayın. Çoğul kullanmadık!

These : Bulunduğumuz konuma yakın bir yerdeki, birden fazla nesneyi ifade ederken “these” kullanırız. Siz ne olduğunu anladınız ama ben yine de “bunlar” anlamına geldiğini belirteyim. “These” ile cümle kurarken arkasından “are” ifadesini getirebiliriz. Çünkü birden çok nesneyi işaret edeceğiz! Bu durumda işaret edeceğimiz nesneyi de çoğul kurallarını göz önünde bulundurarak yazıyoruz. İngilizce’de tekil ve çoğul kavramı hakkında yeterli bilginiz yoksa şu konuyu inceleyebilirsiniz :

İlgili konu : İngilizce İsimlerin Tekil ve Çoğul Halleri

  • These are black hats.

Yukarıdaki örnekte “hat” şapka anlamına gelmektedir. hat + s yazarak birden fazla şapka olduğunu ifade ediyoruz. Çoğul kullandığımız için “is” değil “are” kullanıyoruz.

Those : Uzakta bulunan birden fazla nesneyi ifade itmek için “those” yani “şunlar / onlar” ifadesini kullanırız. Sırası ile “are” + “object (nesne)” + “-s/-es/-ies” takibi yapalım :

  • Those are monkeys.

Biliyorsunuz ki “monkey” maymun demek. Ancak biz, maymunlar demek istediğimiz için sonuna “-s” ekledik : monkeys

Şimdi tekrar zamanı :

  • This : yakın + tekil
  • That : uzak + tekil
  • These : yakın + çoğul
  • Those : uzak + çoğul

ile birlikte kullanılır. Dersimiz burada bitti, faydası olması dileğiyle..

#1gazel09 Mayıs 2011, 17:17

bunları sizde deneyin, çünkü çok güzel şeyler var!

#2Selim17 Mayıs 2011, 15:39

This that ingilizcenin ilk aşamasındaki konulardır :D

#3hayalci08 Haziran 2011, 17:50

this that these those ingilizce konusu için en baştaki resmi siz mi hazırladınız bilmiyorum ama konuya çok güzel bir yaklaşım yaratmış insan konu anlatımını okumadan bile o resim sayesinde konu hakkında bilgi sahibi olabilir hatta öğrenebilir

#4Hüsnü17 Haziran 2011, 22:27

This tekil , these çoğul :) This , That , These ve Those anlatımları için teşekkürler.

#5sonsuzluk25 Haziran 2011, 19:34

this konusunu bilmeyen yoktur çok kolay this is apple :))

#6Selim28 Temmuz 2011, 21:06

this, that, these, those konuları kolay. Tekil ve çoğul olayı garip.

#7fatih01 Kasım 2011, 20:28

iyi anlatılmış video da olsaydı keşke

#8seda03 Kasım 2011, 21:21

spr olmuş :) elinize sağlık :D

#9girl/her/she21 Nisan 2013, 12:56

çokgüzel(:boşluktuşubasmıyorarkadaşlar:@)

#10ayşe23 Nisan 2014, 13:09

Harika sağolun ya siz olmasaydınız bu konuyu anlamıyacaktım

#11Salih05 Kasım 2014, 20:14

Elinize sağlık

#12ceyda09 Kasım 2014, 14:45

çok iyidi sizin sayenizde bişeyler öğrendim:):):):):):)

#13HLD19 Ocak 2015, 14:20

süper olmuş :D

"This / That / These / Those" için 13 yorum yapılmış.

Lütfen Adınız
İletiniz

*

Eğitimi

Simple Past Tense – Geçmiş Zaman ile İlgili Örnek Cümleler

Simple Past Tense yani Geçmiş Zaman ile ilgili – Türkçe cümle örnekleri sayfanın devamında mevcuttur. Aynı zamanda ödevleriniz için yardımcı olabilecek bu cümleleri çalışırken

Say / Tell / Speak / Talk

’de say, tell, speak ve talk çoğu zaman birbirleriyle karıştırılırlar. Genellikle de sınavlarda bu kelimeler ayırt edici sorular olarak karşımıza çıkarlar. Şimdi gelin birlikte bu kelimelerin anlamlarına

Transitive and Intransitive Verbs (Geçişli ve Geçişsiz Fiiller)

‘de geçişli ve geçişsiz fiiller son derece önemlidir ve dikkatle öğrenilmesi gerekmektedir. Geçişli fiiller kendilerinden sonra nesne almaktadırlar. Peki, nedir nesne?  Öznenin yaptığı işten etkilenen her şey nesne

Just Already Yet Kullanımı / Konu Anlatımı

Bu dersimizde just kullanımı, already kullanımı ve yet kullanımı ile ilgili konu anlatımına değineceğiz. Konunun devamında just already yet ile ilgili örnekler yer almaktadır.

İngilizce Soru Kalıpları (Wh Questions)

'de Wh Questions olarak bilinen soru kalıpları (what, when, where, why, which, who, whose, how) hakkında - Türkçe örnekler ile birlikte hazırlanmış konu anlatımı.
Daha Fazla Sonuç
İletişim Bilgileri

VIP ile Ücretsiz Eğitimi

dil eğitimine yönelik dersler ve materyallerin yanı sıra 4. sınıf , 5. sınıf , 6. sınıf , 7. sınıf , 8. sınıf , 9. sınıf ve 10. sınıf öğrencileri için hazırlanmış konu anlatımları yer almaktadır.

Bizi Takip Edin!
facebook twitter rss katalog
Önerilen Bağlantılar
Copyright © 2020 vip.com All rights reserved Privacy Policy Powered by WordPress Site Map