Buradasınız :    Sınavlara Hazırlık   IELTS    

TOEFL ile IELTS Sınavı Arasındaki Farklar

toefl ve ielts

Aşağıda TOEFL ile IELTS sınavı arasındaki farklar verilmiş olup; devamında bu iki sınavın tanımı ayrı ayrı ele alınmıştır.

İngilizce bilgimizi resmi olarak kanıtlayabilmemiz için dünya çapında geçerliliği kabul edilen iki sınav vardır; bunlar TOEFL ve IELTS ’dir. Her iki sınavın da evrensel olarak geçerliliği vardır ancak içerikleri ve yapılış nedenleri bakımından birbirlerinden ayrılırlar.

TOEFL ile IELTS sınavlarının birbirlerinden ayrı sınavlar olduğunu öncelikle yapılış nedenlerine bakarak anlayabiliriz. TOEFL sınavı tamamen üniversiteye yöneliktir. Sınava giren kişinin İngilizce seviyesinin (okuma, yazma, konuşma ve anlama becerileri) yeterli olup olmadığını anlayabilmek, bu sınavın sonucuna göre de kişinin, eğitim dili İngilizce olan üniversitelere girmeye hak kazanıp kazanmadığı belirleyebilmek hedeflenmektedir. Sınavın içeriği (sorular, okuma ve anlama materyalleri) üniversite seviyesine göre hazırlanır.

IELTS ise iki tür sınavı içermektedir; Akademik IELTS ve Genel IELTS. Akademik IELTS, TOEFL gibi üniversite adaylarına yöneliktir; Genel IELTS ise konuşma dili İngilizce olan bir ülkeye yerleşebilmek / çalışabilmek için gereklidir. Bu ülkelerde işe girmek isteyen ancak anadili İngilizce olmayan kişileri işe almak için işverenlerin tercih ettiği sınav bu sınavdır. Bazı ülkeler (Avustralya ve Kanada gibi) göç kabulü için bu sınavı zorunlu tutmuştur. Görüldüğü gibi IELTS sınav türlerinden biri okul hayatı ile ilgiliyken diğeri hayatın kendisiyle (yaşama, çalışma gibi) ilgilidir.

REKLAM

TOEFL ve IELTS sınavlarının birbirlerinden ayrı sınavlar olduğunu içeriklerine yani dilin aksanına bakarak da anlayabiliriz. TOEFL sınavı Kuzey Amerika İngilizcesine göre düzenlenir. Konuşma bölümündeki konuşmacılar, sorulan sorular ve üslup hep Kuzey Amerika İngilizcesi üzerinedir. IELTS sınavında ise böyle bir kısıtlama söz konusu değildir. Çeşitli aksan ve üsluplar bu sınavda mevcuttur. Bu durum sınava giren pek çok kişiye de kolaylık sağlar.

IELTS SINAVI

IELTS sınavı; konuşma, okuma, yazma ve dinlemeden oluşan dört bölümden oluşur Alınabilecek en yüksek puan 9’dur, bu puan kişinin İngilizcesinin her alanda yeterli olduğu anlamına gelir. Dinleme ve konuşma bölümleri IELTS sınavının her iki türünde de (Akademik ve Genel IELTS) aynıdır ancak okuma ve yazma bölümleri yapılış nedenlerinden dolayı farklılık gösterir. Sınav, 2 saat ve 45 dakika sürmektedir. Dinleme, okuma ve yazma bölümleri ara vermeden aynı gün içinde yapılır. Konuşma bölümü ise diğer bölümlerinden farklı olarak sınavdan bir hafta önce ya da sonra yapılabilir.

TOEFL SINAVI

TOEFL sınavını bir sınav merkezinde yapmak şart değildir, aynı şekilde internet üzerinden de (online olarak) sınava girilebilir. İnternetten sınava girenler okuma, anlama, konuşma ve yazma bölümlerini dört saat içerisinde tamamlamalıdır, her bölümün kendine ait süresi vardır. Sınav merkezinden yapılan sınavlar da buna benzer şekildedir.

TOEFL ve IELTS sınavları her ne kadar yukarıda bahsettiğim şekilde farklı yapı ve içeriklere sahip olsa da, ikisindeki ortak amaç; İngilizce bilinip bilinmediğini, bilginin yeterli olup olmadığını ölçmektir. Hangi sınavın sizin amacınıza daha iyi hizmet edeceği konusunda kararsız kaldığınızda tavsiyem, ilgili üniversite ya da şirket ile iletişime geçip onların tercih ettiği sınavı öğrenmenizdir. Böylece sizin için en sağlıklı sonuca ulaşırsınız.

“TOEFL ile IELTS Sınavı Arasındaki Farklar” adlı konu hakkında sormak istediklerinizi yorum bölümünü kullanarak bize ulaştırabilirsiniz.

Eğitimi

IELTS için Kaynak Kitap Önerileri

IELTS için kaynak kitap önerilerinin yanı sıra IELTS sınavı hakkında özet bilgi vermektedir. ELTS sınavına hazırlananlar için faydalı olduğunu düşündüğümüz çeşitli yazarlara ait kitapları sayfada bulabilirsiniz.

TOEFL Kaynak Kitap Önerileri

Sayfada TOEFL kaynak kitap önerileri ve açıklamaları yer almaktadır. Ayrıca TOEFL nedir, sınavın kapsamı nelerdir? gibi sorulara yanıt bulacaksınız. TOEFL hakkında bilgi almak için lütfen sayfayı ziyaret ediniz.

TOEFL Writing Topics and Model Essays

TOEFL Writing Topics and Model Essays Toefl writing bölümü sandığımız kadar kolay değil. Bunun için örnek çalışmalar yapmamız gerekir. Bu dokümanda bazı toefl soruları ve örnek

Check Your Vocabulary for IELTS

Check Your Vocabulary for IELTS Bu kitapçık, IELTS writing leri için vocabulary hazinenizi geliştirmeyi amaçlıyor. İçinde edebiyat, sanat, teknik, coğrafya, kültür vs. gibi konularda kelime alıştırmaları

Sentence Completion Questions (E-Book)

TOEFL , IELTS , KPDS , YDS ve ÜDS sınavlarına hazırlananlar için cümle tamamlama soruları! Cümle tamamlama, paragraf sorularını yapmanız için bol bol alıştırma çözmelisiniz! E-Book
Daha Fazla Sonuç
İletişim Bilgileri

VIP ile Ücretsiz Eğitimi

dil eğitimine yönelik dersler ve materyallerin yanı sıra 4. sınıf , 5. sınıf , 6. sınıf , 7. sınıf , 8. sınıf , 9. sınıf ve 10. sınıf öğrencileri için hazırlanmış konu anlatımları yer almaktadır.

Bizi Takip Edin!
facebook twitter rss katalog
Copyright © 2021 vip.com All rights reserved Privacy Policy Powered by WordPress Site Map