Buradasınız :    Genel İngilizce   Grammar (Dil Bilgisi)    

Transitive and Intransitive Verbs (Geçişli ve Geçişsiz Fiiller)

Transitive and Intransitive Verbs

İngilizce‘de geçişli ve geçişsiz fiiller son derece önemlidir ve dikkatle öğrenilmesi gerekmektedir. Geçişli fiiller kendilerinden sonra nesne almaktadırlar. Peki, nedir nesne?  Öznenin yaptığı işten etkilenen her şey nesne olarak isimlendirilmektedir. Yükleme sorulan Ne?, Neyi?, Kimi? sorularının cevabı bize nesneyi vermektedir. Geçişsiz fiiller ise nesne almazlar.

Example :  I paid the bill yesterday. What did you pay?  (Transitive)

Dün faturayı ödedim. Neyi ödedin?  (Geçişli)

Example :  I waited and waited but nobody came. (Intransitive)

Bekledim ve bekledim ama hiç kimse gelmedi. (Geçisşiz)

REKLAM

Geçişli fiiller passive olarak kullanılabilirler ancak geçişsiz fiiller passive olarak kullanılamazlar. İngilizce de birçok fiil ise hem geçişli hem de geçişsiz olarak kullanılabilmektedirler. Bu fiiller geçişli ve geçişsiz olarak kullanıldıkları durumlarda anlam değişikliğine uğramaktadırlar. Burn, boil, close, break, change, cook, drop, dry, and, explode, fly, fry, feel, feed, finish, grow, hide, increase, open, move, melt, ring, roll, shake, shut, sink, smell, spill, stop, spoil, start, stick, turn, taste, wash, weigh ingilizce de en çok karşımıza çıkan ve hem geçişli hem de geçişsiz olarak kullanılan fiiller arasında yer almaktadırlar.

Examples

  • A1- Is the meat cooking? (Intransitive)
  • A2- Are you cooking the meat? (Transitive)
  • B1- The forest is burning? (Intransitive)
  • B2- It has burned my fingers. (Transitive)
  • C1- Let’s stop here a little. (Intransitive)
  • C2- Don’t let this stop you. (Transitive)
  • D1- This book sells well. (Intransitive )
  • D2- I sold all my books. (Transitive )
  • E1- I don’t feel well. (Intransitive)
  • E2- He was feeling my pulse. (Transitive)
Eğitimi

Simple Past Tense – Geçmiş Zaman ile İlgili Örnek Cümleler

Simple Past Tense yani Geçmiş Zaman ile ilgili – Türkçe cümle örnekleri sayfanın devamında mevcuttur. Aynı zamanda ödevleriniz için yardımcı olabilecek bu cümleleri çalışırken

Say / Tell / Speak / Talk

’de say, tell, speak ve talk çoğu zaman birbirleriyle karıştırılırlar. Genellikle de sınavlarda bu kelimeler ayırt edici sorular olarak karşımıza çıkarlar. Şimdi gelin birlikte bu kelimelerin anlamlarına

Just Already Yet Kullanımı / Konu Anlatımı

Bu dersimizde just kullanımı, already kullanımı ve yet kullanımı ile ilgili konu anlatımına değineceğiz. Konunun devamında just already yet ile ilgili örnekler yer almaktadır.

İngilizce Soru Kalıpları (Wh Questions)

'de Wh Questions olarak bilinen soru kalıpları (what, when, where, why, which, who, whose, how) hakkında - Türkçe örnekler ile birlikte hazırlanmış konu anlatımı.

in on at (Prepositions) Kullanımı

Sayfada in on at (prepositions) kullanımı, konu ile ilgili -Türkçe örnekler yer almaktadır. Konu hakkında bilgi almak için sayfayı ziyaret ediniz.
Daha Fazla Sonuç
İletişim Bilgileri

VIP ile Ücretsiz Eğitimi

dil eğitimine yönelik dersler ve materyallerin yanı sıra 4. sınıf , 5. sınıf , 6. sınıf , 7. sınıf , 8. sınıf , 9. sınıf ve 10. sınıf öğrencileri için hazırlanmış konu anlatımları yer almaktadır.

Bizi Takip Edin!
facebook twitter rss katalog
Copyright © 2021 vip.com All rights reserved Privacy Policy Powered by WordPress Site Map