Buradasınız :    Genel İngilizce   Grammar (Dil Bilgisi)    

“Wish Clause” Detaylı Konu Anlatımı

Öncelikle kelime anlamı olarak wish dilemek, istemek, arzu etmek anlamlarına gelmektedir. Örnekte açıklayalım:

  • I wish to eat ice-cream now. (Şuan dondurma yemek istiyorum)
  • Özge wishes to go to have a picnic tomorrow. (Özge yarın pikniğe gitmek istiyor)
  • I wish you good luck. (Sana iyi şanslar diliyorum)

Wish kelimesinin bir de farklı bir kullanımı vardır ki bunu da Wish Clause olarak inceleyeceğiz. Bu farklı kullanım şu demektir ki wish bu sefer dilemek,  istemek anlamında değil, keşke anlamında kullanılır. Örneklerle açıklayalım:

  • I wish I had some money.
REKLAM

Yukarıdaki örnekte wish kelimesinin cümleye kattığı anlam Keşke param olsa’dır. Cümlede farketmişsinizdir, kullandığımız kalıp geçmiş zamanla yazılmıştır. “Neden param olsaydı demedik?” diyebilirsiniz. Bu yanılgıya düşmeyin. Wish Clause’da geçmiş zaman kalıbı kullandığımızda (I wish I had) anlam mutlaka geniş zaman anlamını ifade eder. Bir örnek daha verelim hemen:

  • I wish you did not smoke.

Cümlenin anlamı keşke sigara içmesen’dir. Peki, geçmişte yaşanmış bir durum örneği nasıl verebiliriz? Hemen örneğimize bakalım:

  • I wish my mother had visited me yesterday because I missed her so much.

Yukarıdaki cümlenin anlamı keşke annem dün beni ziyaret etseydi çünkü onu çok özledim’dir. Zamanların arasındaki farkı görebildiniz mi? Son olarak Wish Clause için bir özet geçelim:

  1. Wish + Past Tense (Şimdiki Zaman Anlamı) : I Wish I could swim (Keşke yüzebilsem)
  2. Wish + Past Perfect (Geçmiş Zaman Anlamı): I wish my sister had not broken that window (Kızkardeşim keşke o camı kırmasaydı)
Eğitimi

Simple Past Tense – Geçmiş Zaman ile İlgili Örnek Cümleler

Simple Past Tense yani Geçmiş Zaman ile ilgili – Türkçe cümle örnekleri sayfanın devamında mevcuttur. Aynı zamanda ödevleriniz için yardımcı olabilecek bu cümleleri çalışırken

Say / Tell / Speak / Talk

’de say, tell, speak ve talk çoğu zaman birbirleriyle karıştırılırlar. Genellikle de sınavlarda bu kelimeler ayırt edici sorular olarak karşımıza çıkarlar. Şimdi gelin birlikte bu kelimelerin anlamlarına

Transitive and Intransitive Verbs (Geçişli ve Geçişsiz Fiiller)

‘de geçişli ve geçişsiz fiiller son derece önemlidir ve dikkatle öğrenilmesi gerekmektedir. Geçişli fiiller kendilerinden sonra nesne almaktadırlar. Peki, nedir nesne?  Öznenin yaptığı işten etkilenen her şey nesne

Just Already Yet Kullanımı / Konu Anlatımı

Bu dersimizde just kullanımı, already kullanımı ve yet kullanımı ile ilgili konu anlatımına değineceğiz. Konunun devamında just already yet ile ilgili örnekler yer almaktadır.

İngilizce Soru Kalıpları (Wh Questions)

'de Wh Questions olarak bilinen soru kalıpları (what, when, where, why, which, who, whose, how) hakkında - Türkçe örnekler ile birlikte hazırlanmış konu anlatımı.
Daha Fazla Sonuç
İletişim Bilgileri

VIP ile Ücretsiz Eğitimi

dil eğitimine yönelik dersler ve materyallerin yanı sıra 4. sınıf , 5. sınıf , 6. sınıf , 7. sınıf , 8. sınıf , 9. sınıf ve 10. sınıf öğrencileri için hazırlanmış konu anlatımları yer almaktadır.

Bizi Takip Edin!
facebook twitter rss katalog
Copyright © 2020 vip.com All rights reserved Privacy Policy Powered by WordPress Site Map