Buradasınız :    Articles (Makaleler)    

Yabancı Dil Eğitimi Kaç Yaşında Başlamalı?

Bu makalemizde “Yabancı dil eğitimi kaç yaşında başlamalı?” sorusu için en ideal yanıtı vermeye çaba gösterdik. Dilerseniz dilin önemine değinerek giriş yapalım.

yabancı dil

Günümüzde anadilimiz dışında en az 1 dil bilmenin önemini anlatmak artık gereksiz. Atalarımız “1 dil 1 insan” demiş vakti zamanında, ancak günümüzün koşullarına baktığımızda ne yazık ki sadece 1 yabancı dil bilmek bile geleceğimiz açısından yeterli olmuyor. Bizler böyle zorluklar çekerken neden çocuklarımız için kolaylık sağlamıyoruz? Onların yabancı dili erken ve kolay yolla öğrenmesi için çaba sarf etmiyoruz?

Aslında yapmamız gereken şeyler gayet basit. Bizler bilinçli ve çağımızın kolaylıklarını kullanarak hareket edersek çocuklarımızın hayatını daha da kolaylaştırabiliriz. Uzmanlar yabancı dil eğitimine 3 yaşından önce başlanması gerektiğini savunuyor. Bu yaştaki çocuk anadili dışında başka bir dile maruz kaldığında ileride bu dili konuşması kolaylaşıyor. Hatta uzmanlar 3 yaş öncesi bir çocuğun 5 dile birden aşina olabilecek yapıda olduğunu belirtiyor. Tabi ki bu yaştaki bir çocuğun aşina olduğu dilleri hemen konuşması mümkün değil. Ancak 4 yaş ve sonrasında bu dilleri düzgün kullanmaya başlaması mümkün oluyor. Örnek olarak yaşadığı evde 2 dile birden maruz kalan bir çocuğu ele alalım. Doğduğu andan itibaren hem Türkçe cümleler hem de İngilizce cümleler duyduğunu düşünürsek, konuşmaya başladığında her iki dilin de kelimelerini kullanacaktır. Nasıl ki ilk anda çocuklar düzgün cümleler kuramaz, dertlerini kısa yoldan kelimeler kullanarak anlatırsa bu çocuk da aynı şekilde iletişim kuracaktır ancak kullandığı kelimeler 2 dilden de olacaktır. Konuşmaya tam başladığı ve düzgün cümleler kurmaya başladığı dönemde, bu çocuk artık 2 dili de kullanmaya hazır duruma gelir.

REKLAM

Elbette dil öğretiminde, o dili öğreten kişi veya kişilerin dile ne kadar hâkim oldukları ve o dili düzgün kullanıp kullanmadıkları çok önemlidir. Bu durum sadece yabancı dil için değil anadil için de geçerlidir. Küçüklüğünden itibaren yanlış kelime ve grammer yapısını duyan çocuk o dili bu şekilde kavrar ve ileride kendisi de bu şekilde kullanır. Bu nedenle dil öğretiminde yeterli ve titiz bireyler olmalı, dışarıdan yardım alınıyorsa seçimler bu durum düşünerek yapılmalıdır.

Çocukların küçük yaşta yabancı dil öğrenmesini sağlamak için ebeveynlerin o dili bilmesi zorunlu değildir. Bebek bakıcı ile büyütülecekse bakıcı seçimi dil bilmesine göre yapılabilir. Oyunlar oynarken bu dilin kullanılması bebeğin hafızasında yer edecektir. Diğer bir yöntem olarak da, bebeğe izletilen çizgi filmler, eğitici videolar, dinletilen müzikler veya söylenen şarkıların yabancı dilde olması yine aynı şekilde bebeğin hafızasında yer edecektir. Küçük yaşta dil öğretiminde dikkat edilmesi gereken en önemli şeylerden biri de bu öğretimin ders verir gibi uygulanmamasıdır. 6 yaşından küçük bir çocuğa ders anlatır gibi öğretmek; mesela bir kelimeyi Türkçe kullanarak bunun karşılığı İngilizce‘de de şudur gibi anlatım şekilleri sadece çocuğun zihnini yormaya sebep olur. Yapılması gereken en doğru şey, hangi dil amaçlanıyorsa öğretme esnasında sadece o dili kullanarak konuşmak, oyunlar oynamak, şarkı, video vb. etkinliklerden faydalanmaktır. Bu şekilde hem bakıcı ve okul seçiminde hem de bebeği yetiştiren ebeveynler olarak daha bilinçli davranabiliriz.

Yabancı dil eğitimi için ideal yaş kavramını burada noktalıyoruz. Dilerseniz konuyla ilgili bir diğer makalemizi inceleyebilirsiniz.

» Neden İngilizce Öğreniyoruz, Öğrenmeliyiz?

Eğitimi

İngilizce Konuşmak İçin

konuşmak için basit ama etkili kuralları bir makale şeklinde hazırladım. Makaleyi okumayı bitirdiğinizde bu işin göründüğü kadar zor olmadığını öğreneceksiniz. İşte o kurallar: Çok fazla

Şarkılar ile İngilizce

Yurt dışında öğrenmiyorsanız, telaffuz ve anlama sorunu yaşıyorsunuz demektir. Mükemmel bir dilbilgisine sahip olsanız bile pratik imkanınız olmaması sebebiyle iletişim kurma sorunu ile karşı karşıya

VOSCREEN Nedir? Nasıl Çalışır? – Röportaj

Voscreen Nedir? Nasıl çalışır? Kurucusu Deniz Dündar kimdir? Voscreen kullanıcılarını ne gibi yenilikler bekliyor? Bu ve buna benzer bir çok soruyu sizler için sorduk. Vocsreen hakkında merak ettiğiniz her şey bu röportajda...

Adem Özbay ile İngilizce Öğrenimi Üzerine Bir Söyleşi

Son zamanlarda kişisel gelişim üzerine çalışmalarını sürdürmekte olan Adem Özbay yabancı dil öğrenme sistemimizin değişmesi gerektiğini vurguluyor.

İngilizce Kelime Öğrenmek için WordTaboo

Tesadüfen ziyaret ettiğim bir site – kelime öğrenme sistemi– hakkında faydalı bir röportaj hazırladık sizler için. WordTaboo adlı bu siteyi inceleyenleriniz, hatta siteye üye olanlarınız mutlaka
Daha Fazla Sonuç
İletişim Bilgileri

VIP ile Ücretsiz Eğitimi

dil eğitimine yönelik dersler ve materyallerin yanı sıra 4. sınıf , 5. sınıf , 6. sınıf , 7. sınıf , 8. sınıf , 9. sınıf ve 10. sınıf öğrencileri için hazırlanmış konu anlatımları yer almaktadır.

Bizi Takip Edin!
facebook twitter rss katalog
Copyright © 2020 vip.com All rights reserved Privacy Policy Powered by WordPress Site Map