Buradasınız :    Articles (Makaleler)    

Yurtdışında İngilizce Öğrenmek

Yurtdışında İngilizce Öğrenmek

Yurtdışında İngilizce öğrenmek, yurtdışına çıkmak eskisi kadar masraflı ve hayalî bir durum değil aslında. Elbette şartların elvermesi gerekiyor ancak var olan fırsatları değerlendirmek de bizim elimizde. Eğer imkânınız varsa dil eğitiminizi yurtdışında gerçekleştirmek veya bu sürecin bir bölümünde orada bulunabilmek size pratik açısından çok fayda sağlayacaktır.

Hepimizin bildiği gibi dil kursları yurtdışında oldukça çeşitli. İngilizce kursları açısından İngiltere ve Avusturalya bu konuda başta gelen ülkelerdendir. Bu kursların maliyeti biraz fazladır ancak verilen eğitim ve pratik yapma olanağı göz önüne alındığında buna değecektir. Ayrıca eğer Türkiye’de bir kurumun kursuna gidiyorsanız, bazı kurumların sınav ile yurtdışına gönderme fırsatları var. Eğer sınavda belli bir derece alırsanız kurum sizi, burs ile anlaşmalı olduğu ülkeye belli bir süreliğine dil eğitimi için gönderebilmektedir.

Dil kursları dışında, üniversite öğrencileri için çok faydalı olacak “Work and Travel” programı vardır. Eminim birçoğunuz bu programa aşinadır ancak ben yine de kısaca bahsetmek istiyorum. Dediğim gibi bu program sadece üniversite öğrencileri için geçerlidir. Yaz tatili sırasında Amerika’da hem çalışıp hem gezmelerine olanak sağlayan bir programdır. Amerika’da maximum bulunma süresi 3 + 1 aydır (3 ay çalışma, 1 ay gezme). Bu programa katılım için Türkiye’de birçok farklı şirket bulunmaktadır. Başlangıçta bu şirketlere belli bir miktar ödeme yapılır. Bunun karşılığında ise şirket size oradaki işinizi ve kaldığınız süre boyunca konaklayacağınız yeri ayarlar. (Eğlence parkları, oteller, mağazalar vb. gibi çalışabileceğiniz birçok yer vardır ancak istediğiniz işi seçebilmek için erken kayıt olmanız her zaman daha iyi olacaktır.) Bu programın güzel yanı başlangıçta ödeme yapmanız gerekse bile oraya gittiğinizde çalışarak aldığınız maaş ile bu farkı kapatabilme olanağınızdır, tabi gezme kısmında harcamalarınıza dikkat ederseniz :)

REKLAM

Yukarıda bahsettiklerimden farklı olarak gezi amaçlı yaptığınız seyahatlerde de İngilizce’nizi elbette geliştirebilirsiniz. Ancak eğer amacınız bir kurs veya bir program aracılığıyla yurtdışına çıkmak ve orada dilinizi öğrenmek / geliştirmek ise aracı olarak seçtiğiniz kuruma (kurs veya Work and Travel şirketi) lütfen dikkat ediniz. Ne yazık ki, bu işi çok güzel organize edip başarıyla gerçekleştiren kurumların yanı sıra işin dolandırıcılığına kaçan kurumlar da fazladır. Siz ödediğiniz parayla organize edilmiş bir seyahat planlarken, oraya gittiğinizde hiçbir şeyin tam olmadığını görüp tercihlerinizden çok farklı olan durumlarla karşılaşabilirsiniz. Ancak bu durum lütfen gözünüzü korkutmasın, iyi bir araştırma ile çok güzel bir eğitim geçirebilirsiniz. Bu konuda bizzat yaşadığım ve çevremden duyduğum oldukça fazla deneyim var, yeter ki seçiminiz iyi olsun.

Dil öğrenirken o dilin konuşulduğu toplumda bulunmanın size ne kadar çok katkıda bulunacağından bahsetmeme gerek var mı bilmiyorum. Kendi ülkenizde olduğu gibi, dili sadece bir kurumda öğrenebilme fırsatı son bulur, sokağa adımınızı attığınız anda zaten o dil ile karşı karşıya gelirsiniz. Manavda, markette her yerde o dili kullanmanız gerekir, günlük hayatınızı sürdürebilmek için bundan kaçış yoktur. Başlangıçta bu sizi biraz ürkütebilir, bir anda diline tam hâkim olmadığınız bir toplumda olmak size zor gelebilir ama şuna emin olun ki yaşadığınız bu bocalama çok kısa sürecektir. Birkaç gün sonra o yere adapte olup kendinizi geliştirmeye başladığınızı gözlemleyebilirsiniz.

Sizlere son bir tavsiyem; elinize yurtdışında bulunmak gibi bir fırsat geçerse lütfen Türklere uzak olun. Komik oldu biraz farkındayım ama sebebi şudur; ülkenizde yeterince arkadaşınız zaten var, yurtdışına çıktığınızda bunun bir amacı olmalı. Orada bulunuyorsanız bu fırsatı değerlendirip o kültürü tanımalı böylece o dili iyice sindirip öğrenebilmelisiniz. Eğer çevreniz Türklerle dolu olursa ne derseniz deyin sonunda Türkçe konuşup o ülkeyi gezen bir grup turist olmaktan uzağa gidemezsiniz. Yabancı arkadaşlıklar, yabancı kültür, yabancı ortam ve merhaba akıcı İngilizce, tek diyeceğim budur! :)

Özge Kömürlüoğlu tarafından hazırlanan Yurtdışında İngilizce Öğrenmek adlı makaleyi okudunuz. Yazarın kaleme aldığı bir başka makaleyi okumak için; Ana Dilimiz Türkçe ve İngilizce Öğrenmek Üzerindeki Etkileri

#1Osman5824 Nisan 2014, 14:10

Değerli bilgilerinizi bizimle paylaştığınız için teşekkürler.
Her konuda haklısınız. Aslında imkan olsada biz de gidebilsek.

"Yurtdışında İngilizce Öğrenmek" için 1 yorum yapılmış.

Lütfen Adınız
İletiniz

*

Eğitimi

İngilizce Konuşmak İçin

konuşmak için basit ama etkili kuralları bir makale şeklinde hazırladım. Makaleyi okumayı bitirdiğinizde bu işin göründüğü kadar zor olmadığını öğreneceksiniz. İşte o kurallar: Çok fazla

Şarkılar ile İngilizce

Yurt dışında öğrenmiyorsanız, telaffuz ve anlama sorunu yaşıyorsunuz demektir. Mükemmel bir dilbilgisine sahip olsanız bile pratik imkanınız olmaması sebebiyle iletişim kurma sorunu ile karşı karşıya

VOSCREEN Nedir? Nasıl Çalışır? – Röportaj

Voscreen Nedir? Nasıl çalışır? Kurucusu Deniz Dündar kimdir? Voscreen kullanıcılarını ne gibi yenilikler bekliyor? Bu ve buna benzer bir çok soruyu sizler için sorduk. Vocsreen hakkında merak ettiğiniz her şey bu röportajda...

Adem Özbay ile İngilizce Öğrenimi Üzerine Bir Söyleşi

Son zamanlarda kişisel gelişim üzerine çalışmalarını sürdürmekte olan Adem Özbay yabancı dil öğrenme sistemimizin değişmesi gerektiğini vurguluyor.

İngilizce Kelime Öğrenmek için WordTaboo

Tesadüfen ziyaret ettiğim bir site – kelime öğrenme sistemi– hakkında faydalı bir röportaj hazırladık sizler için. WordTaboo adlı bu siteyi inceleyenleriniz, hatta siteye üye olanlarınız mutlaka
Daha Fazla Sonuç
İletişim Bilgileri

VIP ile Ücretsiz Eğitimi

dil eğitimine yönelik dersler ve materyallerin yanı sıra 4. sınıf , 5. sınıf , 6. sınıf , 7. sınıf , 8. sınıf , 9. sınıf ve 10. sınıf öğrencileri için hazırlanmış konu anlatımları yer almaktadır.

Bizi Takip Edin!
facebook twitter rss katalog
Önerilen Bağlantılar
Copyright © 2019 vip.com All rights reserved Privacy Policy Powered by WordPress Site Map