Buradasınız :    Articles (Makaleler)    

Zargan İngilizce Sözlük – Röportaj

zargan ingilizce sözlük

Geçtiğimiz günlerde Zargan İngilizce Sözlük hakkında bir makale hazırlamaya karar verdim. Öncesinde bir takım soruların cevaplarını bulmam gerekiyordu ancak internet ortamında tatmin edici yanıtlara ulaşamadım. Örneğin “Sözlüğün ismi neden Zargan, neden bu logo?” gibi merak ettiğim sorulardan bahsediyorum. Sonrasında Zargan Sözlük’ün kurucusu ile iletişime geçtim. Kendisinden bu konuda bana yardımcı olmasını rica ettim. Ricamı geri çevirmedi ve yönelttiğim sorulara tek tek yanıt verdi. Kimden mi bahsediyorum? Bu da yönelttiğim bir başka soruydu!

Zargan Sözlük’ün kuruluş yılı nedir? Kurucusu kimdir?

Bir Internet sözlüğü hazırlama fikri 1999 sonlarında ortaya çıktıysa da hazırlık çalışmaları bir hayli uzun sürdü ve Zargan 2001 yılının Haziran ayında yayına başladı. Zargan’ın kurucusu, o yıllarda hukuk metinlerinin tercümesi ve düzeltilmesi ile uğraşan ve küçük bir tercüme bürosunun ortağı olan Orhan Bilgin.

Zargan bu günlere gelmesini kime ya da kimlere borçlu? Kaç kişilik bir ekipten bahsediyoruz?

Zargan bir mikro işletme. Çalışan sayısı sıfır ile beş arasında dalgalandı. 2000-2009 arasında sitenin tüm programlama işleri Uğur Yorulmaz tarafından yürütüldü. Zargan’ın bu günlere gelmesinde Uğur Bey’in büyük payı var. Sitede yayınlanan terimlerin çok büyük bir kısmı, Boğaziçi Üniversitesi Mütercim-Tercümanlık Bölümü eski öğretim üyelerinden Ender Gürol’un üç ciltlik Çağdaş İş Dünyası sözlüğünden alındı. Bu bakımdan Zargan’ın geçmişinde Ender Bey’in de büyük rolü var. Zargan’ın 2010’da giriştiği kendi sözlüklerini yazma çabasında ise sözlük yazarı Sedef Özge ve Alev Özsoy’un emeği var. Terim desteği, manevi destek ve finansman desteği gibi konularda ise Çiğdem Aka, Suna Banguoğlu ve Ömer Bilgin’in adlarını anmak isteriz.

Bir kaç cümle ile Zargan’ı tanımlayabilir misiniz?

Türkiye’de İngilizce sözlüğe ihtiyaç duyan 10-15 milyon insan olduğunu tahmin ediyoruz ve bu ihtiyacın uzun yıllar devam edeceğini öngörüyoruz. Zargan Türkiye’nin ilk Internet sözlüklerinden biri ve basılı sözlüklerin ömrünü büyük ölçüde tamamlaması sürecinde önemli bir rol oynadı. Şöhretini büyük ölçüde bu işe ilk girişenlerden biri olmasına ve İngilizce sözlüklere ciddi ihtiyaç duyulmasına borçlu. Uluslararası sözlükçülük standartlarına göre Zargan şu anda bir hayli basit ve zayıf bir hizmet veren, bu hizmeti iyileştirme çabası içinde olan, fakat Türkiye’de Internet’ten gelir elde etme imkanlarının bir hayli zayıf olması nedeniyle fikirlerini hayata geçirmek konusunda ağır hareket edebilen bir site.

REKLAM

Zargan an itibariyle Türkiye’de sayılı siteler arasında yer alıyor. Sözlüğü kurarken bu başarıyı yakalayabileceğinizi düşünüyor muydunuz?

Zargan’ın kurulduğu dönemde, bir gün ayda 35 milyon sayfa göstereceğimiz, ayda 2 milyondan fazla ziyaretçi çekeceğimiz ve Türkiye’nin en çok kullanılan 100 sitesi arasına gireceğimiz açıkçası aklımızın ucundan dahi geçmemişti. Zargan ticari bir Internet projesi olarak değil, amatör bir sözlük projesi olarak başladı ve az çok o şekilde devam ediyor.

Zargan oldukça popüler ve bunun mutlaka bir nedeni olmalı; sizin öne sürebileceğiniz sebepler neler olabilir?

Zargan’ın bu kadar popüler olmasının temel nedeni bizce Türkiye’nin 75 milyon nüfuslu, dışa açık ve büyüyen bir ülke olması. Türkiye’de İngilizce ile ilgili herşeye ciddi bir talep var. Popülerliğimizin diğer sebepleri ise bizce, bu işe erken bir tarihte girişmiş olmamız, sade bir tasarıma sahip olmamız, hızlı çalışan bir site olmamız, kapsamlı bir içeriğe sahip olmamız, kullanıcılarımızı rahatsız edici reklamlara boğmamak konusunda ilk günden bu yana kararlı olmamız, ve hepsinden önemlisi “kullanıcılar neye ihtiyaç duyuyor” sorusunu kendimize sürekli sormamız.

Zargan Sözlük yoluna bu konseptte devam edecek mi? Yoksa kullanıcılarını bekleyen sürprizler var mı?

İki yıldır kapsamlı bir yenileme projesi üzerinde çalışıyoruz. Bu proje çerçevesinde şu yenilikleri 2012 yılı sona ermeden yayına almayı hedefliyoruz: (1) Terimlerin İngilizce okunuşunun eklenmesi, (2) terimlerin anlam gruplarına ve kullanım alanlarına ayrılması, (3) terimlerin kullanım yaygınlığına göre sıralaması, (4) fotoğraf, video ve ses içeriğinin eklenmesi, (4) otomatik terim önerme, terim filtreleme gibi kullanım kolaylıklarının devreye alınması, (5) giderek yaygınlaşan mobil cihazlarda kullanımın kolaylaştırılması, (6) kullanıcıların birbirine soru sormasına ve siteye içerik eklemesne imkan verilmesi, ve (7) hepsinden önemlisi siteye yeni terim eklenmesi.

Son olarak neden bu logo – Zargana Balığı – seçildi?

Sitenin kurucusu Orhan Bilgin çocukluk yıllarını Vaniköy’de ve Mürefte’de balıklarla ve balık avcılığıyla içiçe geçirmiş. En çok tuttuğu ve görünüşünü sevdiği balıklardan biri de zargana imiş. Bir sözlük sitesi kurma fikri ortaya çıktığında, Orhan Bey, programcının şiddetli itirazlarına rağmen sitenin isminin ingilizcesozluk.com veya ingilizceterimler.com gibi birşey yerine zargana.com olmasında ısrar etmiş. Zargana.com adresi alınmış olduğu için zargan.com adresi tercih edilmiş ve “zargana” kelimesinden bir harf atıldığı için logodaki zargana balığından da bir miktar atılarak, bugünkü yarısı kılçıklı Zargan logosu ortaya çıkmış.

Yoğun olmasına rağmen; vaktini ayırıp, yönelttiğimiz soruları yanıtsız bırakmayan Orhan Bilgin ‘e teşekkürlerimizi sunarız.

Eğitimi

İngilizce Konuşmak İçin

konuşmak için basit ama etkili kuralları bir makale şeklinde hazırladım. Makaleyi okumayı bitirdiğinizde bu işin göründüğü kadar zor olmadığını öğreneceksiniz. İşte o kurallar: Çok fazla

Şarkılar ile İngilizce

Yurt dışında öğrenmiyorsanız, telaffuz ve anlama sorunu yaşıyorsunuz demektir. Mükemmel bir dilbilgisine sahip olsanız bile pratik imkanınız olmaması sebebiyle iletişim kurma sorunu ile karşı karşıya

VOSCREEN Nedir? Nasıl Çalışır? – Röportaj

Voscreen Nedir? Nasıl çalışır? Kurucusu Deniz Dündar kimdir? Voscreen kullanıcılarını ne gibi yenilikler bekliyor? Bu ve buna benzer bir çok soruyu sizler için sorduk. Vocsreen hakkında merak ettiğiniz her şey bu röportajda...

Adem Özbay ile İngilizce Öğrenimi Üzerine Bir Söyleşi

Son zamanlarda kişisel gelişim üzerine çalışmalarını sürdürmekte olan Adem Özbay yabancı dil öğrenme sistemimizin değişmesi gerektiğini vurguluyor.

İngilizce Kelime Öğrenmek için WordTaboo

Tesadüfen ziyaret ettiğim bir site – kelime öğrenme sistemi– hakkında faydalı bir röportaj hazırladık sizler için. WordTaboo adlı bu siteyi inceleyenleriniz, hatta siteye üye olanlarınız mutlaka
Daha Fazla Sonuç
İletişim Bilgileri

VIP ile Ücretsiz Eğitimi

dil eğitimine yönelik dersler ve materyallerin yanı sıra 4. sınıf , 5. sınıf , 6. sınıf , 7. sınıf , 8. sınıf , 9. sınıf ve 10. sınıf öğrencileri için hazırlanmış konu anlatımları yer almaktadır.

Bizi Takip Edin!
facebook twitter rss katalog
Copyright © 2020 vip.com All rights reserved Privacy Policy Powered by WordPress Site Map