Buradasınız :    Genel İngilizce   Vocabulary (Kelimeler)    

İngilizce Kelime Öğrenmek için WordTaboo

ingilizce kelime

Tesadüfen ziyaret ettiğim bir site –İngilizce kelime öğrenme sistemi– hakkında faydalı bir röportaj hazırladık sizler için. WordTaboo adlı bu siteyi inceleyenleriniz, hatta siteye üye olanlarınız mutlaka vardır. Alışılmışın aksine, daha öğretici ve kalıcı olduğunu savunduğum kelime öğrenme teknikleri siteyi benzerlerinden kolayca ayırt edebilmenize olanak sağlıyor. Projenin başında yer alan Rıfat ERGÜL ile yaptığımız bu röportaj, İngilizce kelime öğrenme konusunda çeşitli ihtiyaçlara yönelik çözümler sunuyor. Lafı daha fazla uzatmadan, yönelttiğimiz sorulara Sayın Ergül’ün verdiği cevaplarla sizi baş başa bırakalım.

İngilizce Kelime Öğrenme Sistemi – WordTaboo (Röportaj)

WordTaboo nedir? Henüz haberdar olmayanlar için “en kısa şekilde” nasıl tanımlarsınız?

İngilizce kelime haznesini geliştirmek isteyenler için kurulmuş analiz tabanlı bir web sitesidir. Analiz tabanlı dememizin başlıca nedeni ise; kelimeleri öğrenilmek istenilen bir kelime kaynağının (okuma parçası, geçmiş sınav soruları, şarkı sözleri vb.) içerdiği kelimeleri doğrudan anlamları ile kullanıcıya gösterebilmesidir. Diğer bir neden ise kullanıcılarımızın kendi kelime haznelerini oluşturmalarına imkan vererek, kelime kaynaklarındaki bildikleri ve bilmedikleri kelimeleri anında gösterebilmesidir. WordTaboo burda anlatamaya vaktimizin yetmeyeceği onlarca özelliği barındıran kelime öğrenmeyi sistemli hale getiren bir web uygulamasıdır.

Projenin arkasında kaç kişilik bir ekip var? Ekibe dahil olanlar site üzerinde nasıl bir rol üstleniyorlar?

Bu projeyi bir arge projesi olarak yapmaya yalnız başladım, daha hızlı daha sistemli Ingilizce kelime nasıl öğretilir problemine çözüm aramak için oluşturduğum bir proje idi. Üzerinden zaman geçtikçe de elle tutulur bir projeye dönüştü; iş yoğunluğu artınca da yeni arkadaşlar projeye dahil oldular. Mevcutta yazılım ihtiyaçları iki kişilik bir ekip tarafından karşılanmaktadır. İş geliştirme süreçlerinde İngilizce öğretmeni arkadaşlarımızdan yararlanmaktayız. Tasarım, pazarlama, network vs. ihtiyaçlarımızı ise outsource çözümler ile gidermekteyiz.

Kelime öğrenme sistemine ziyaretçilerinizin tepkileri / yaklaşımları ile ilgili izlenimleriniz nedir?

Kullanıcılarımızdan çok güzel tepkiler ve övgüler almaktayız, zaten projenin gelişmesindeki en büyük itici güç de bize gelen bu geri dönüşler olmuştur, çoğu kez internette bu özellikleri barındıran bir sitenin olmadığını söylüyorlar, biz de projenin tamamen özgün bir düşünceyle yapıldığını ifade ediyoruz.

Kelime haznesini geliştirmek İngilizce öğrenmek isteyenlerin en çok şikayet ettiği konuların başında yer alır. Bunun “başlıca” sebepleri neler olabilir? Kısaca açıklar mısınız?

İçinde yaşanılan ülkenin günlük dilinden tamamen farklı, yabancı bir dilin kelimelerini öğrenmek, kendiliğinden gerçekleşecek bir süreç değildir, mutlaka emek ve sabır isteyen bir süreçtir. Kelime öğrenmek isteyenlerin en büyük şikayeti de bu sürecin zorluğudur. Aslında haksız da sayılmazlar; bu gün İngilizce 1 milyon kelimeyi geçmiştir. Haliyle kelime öğrenmek isteyen biri, kendisine maksimum faydayı sağlayacak, mutlaka öğrenmesi gereken kelimeleri bulmada problem yaşayacaktır. Birincisi bu problemdir; yani kendine en uygun kelimeleri bulma problemi. İkincisi ise kelimeleri bulduktan sonra ki öğrenme sürecidir. Bunun problem olması ise bu işin ancak sistemli çalışılarak olmasındandır. Çalışmayı bırakmadan günler, haftalar ve aylar boyunca uğraşılması gereken bir süreçtir. Bunu gerçekleştirmek de ancak çok yüksek motivasyon ile olmaktadır. Hepimizin bildiği tekrar eksikliği, kitap okumama vb. sayılabilecek alt nedenlerin ise temelde bu iki nedenden olduğuna inanmaktayız.

REKLAM

Kelimelerin anlamı yanı sıra telaffuzlarının da yer alması sitede göze çarpan bir diğer özellik. Telaffuz, öğrenim sırasında çoğu zaman ikinci plana atılır. Bu konuda kelime öğrenenlere ne gibi önerilerde bulunursunuz?

Hepimizin bildiği bir gerçek var, bir dilde dört farklı eylemle etkileşime girilebilinir bunlar; okuma,dinleme,yazma ve konuşma eylemleridir. Bu eylemler kelime düzeyinde gerçekleştirilemezlerse daha büyük boyutlarda gerçekleştirilemez. Telaffuzunu bilmediğimiz bir kelimeyi cümle kurarak konuşmak çok mümkün görünmüyor. Bu noktadan hareketle projemizde kelime düzeyinde bu dört etkileşime odaklanmaya çalışıyoruz. Mevcut sistemimizde okuma ve dinlemeye yönelik bir çok özellik bulunmaktadır. Fakat aynı şekilde yazma ve konuşmanın da en az diğerleri kadar önemli olduğunu biliyoruz bu yüzden bu iki etkileşime yönelik yeni özellikleri geliştirmeye çalışıyoruz. Kelime öğrenmek isteyen arkadaşlarımızın kelime çalışmalarında telaffuza mutlaka önem vermesini tavsiye ediyoruz, böylece öğrendikleri kelimelerin daha kalıcı olacağını düşünüyoruz.

İngilizcenin spesifik alanlarda kullanımına yönelik çeşitli jargonlar, belirli bir kesimin ihtiyaçları içerisinde yer alıyor. Bu ihtiyaçlar ilgili kullanıcılar tarafından WordTaboo aracılığı ile karşılanabilir mi? Terminoloji konusunda ne gibi çalışmalarınız mevcut?

Terminoloji noktasında özellikle şuan sitemizdeki dosya analizi bölümünde zaman zaman böyle istekler gelmektedir. Örneğin tıp, hukuk ,bilişim, askerî vb. alanlarla ilgili, kullanıcılarımız dosyalarını analiz ederek kelimelerin anlamlarına Excel formatında bir seferde ulaşmak istemektedirler, bu konuyla ilgili çalışmalarımız devam etmektedir. Bunun dışında henüz bir çalışmamız mevcut değil, bu konuda farklı bir istek gelecek olursa ve teknik olarak da yapılabilecekse memnuniyetle yaparız.

Yakın zamanda site üzerinde gerçekleştirmeyi planladığınız yenilikler / güncellemeler var mı?

Site üzerinde kullanıcılarımız için çok faydalı olacağını düşündüğümüz geliştirmelerimize devam etmekteyiz. Özellikle kullanıcılarımızı kelime öğrenme sürecinde yönlendirecek bir sistem yapma gayreti içindeyiz kullanıcılarımızın daha az sürede kendilerine maksimum faydayı sağlayacak kelimeleri en hızlı şekilde öğrenmesi için uğraşıyoruz. Bunun dışında sitede kullanılan kelime öğrenme kaynaklarını zenginleştiriyoruz, sınavlara yönelik de farklı çalışmalarımız devam etmektedir. Kelimelerin doğru telaffuz edilmesi noktasında konuşma ağırlıklı kullanıcı etkileşimli modüller hazırlama gayretindeyiz.

İngilizce öğrenmeye yeni başlayanlar için vereceğiniz “en önemli” tavsiye ne olurdu?

Bir dilde en çok kullanılan 1000 kelime o dilin günlük hayatta kullanılan kelimelerinin %80-90 oranında kapsamaktadır. Bu yüzden stratejik yaklaşarak işe bu kelimeleri öğrenerek başlamak vakit kaybını önleyeceği gibi öğrenme şevkini de artıracaktır. Yeni başlayanlara bir tavsiyem de şu söze kulak asmamalarıdır : “Kelimenin anlamını bilmek zorunda değilsin metin içinden anlamını çıkarırsın” sözüdür. Çünkü bu çok tehlikeli bir sözdür kişinin okuma şevkini artırmaya amaçlarken ters tepki yaparak tamamen soğumasına neden olabilir. Bu yüzden birisi size bu sözü söylerse kulak asmayın ve erinmeden sabırla sözlüğe bakın zira bu söz, belli İngilizce kelime seviyesine gelmiş olanlar için geçerlidir. Bu işin bir süreç olduğunu tekrar belirtmekte fayda var. Gerek İnternette gerekse başka yerlerde “günde şu kadar kelime öğretiyoruz” sözlerine de itibar etmemelerini tavsiye ediyoruz. Yavaş yavaş emin adımlarla ilerlemeleri onlar için daha faydalı olacaktır.

Siteyi ziyaret etmek için; WordTAboo

Değerli vaktini ayırıp, sorularımızı yanıtsız bırakmadığı için Sayın Ergül’e teşekkürlerimizi sunarız.

#1Mert10 Kasım 2012, 03:03

Gayet başarılı bir proje. Bende İngilizce öğrenmek istiyorum uzun süredir. Yeteri kadar zaman ayıramıyorum.

#2ibrahim11 Nisan 2013, 12:16

sizlere teşekkür ederim. aynen sizin gibi mükemmel bir site.

#3Emrah ATAR01 Aralık 2013, 01:18

Bu site gerçekten harikaymış. Paylaşım için sonsuz teşekkürler.

"İngilizce Kelime Öğrenmek için WordTaboo" için 3 yorum yapılmış.

Lütfen Adınız
İletiniz

*

Eğitimi

İngilizce Konuşmak İçin

konuşmak için basit ama etkili kuralları bir makale şeklinde hazırladım. Makaleyi okumayı bitirdiğinizde bu işin göründüğü kadar zor olmadığını öğreneceksiniz. İşte o kurallar: Çok fazla

Eşsesli Kelimeler

’de Homographs olarak bilinen eşsesli kelimeler yazılışları aynı ve anlamları farklı olan kelimelerdir. Örneğin fiil olarak kullanılan bear (taşımak/to carry) ve isim olarak kullanılan bear (büyük

Şarkılar ile İngilizce

Yurt dışında öğrenmiyorsanız, telaffuz ve anlama sorunu yaşıyorsunuz demektir. Mükemmel bir dilbilgisine sahip olsanız bile pratik imkanınız olmaması sebebiyle iletişim kurma sorunu ile karşı karşıya

VOSCREEN Nedir? Nasıl Çalışır? – Röportaj

Voscreen Nedir? Nasıl çalışır? Kurucusu Deniz Dündar kimdir? Voscreen kullanıcılarını ne gibi yenilikler bekliyor? Bu ve buna benzer bir çok soruyu sizler için sorduk. Vocsreen hakkında merak ettiğiniz her şey bu röportajda...

Adem Özbay ile İngilizce Öğrenimi Üzerine Bir Söyleşi

Son zamanlarda kişisel gelişim üzerine çalışmalarını sürdürmekte olan Adem Özbay yabancı dil öğrenme sistemimizin değişmesi gerektiğini vurguluyor.
Daha Fazla Sonuç
İletişim Bilgileri

VIP ile Ücretsiz Eğitimi

dil eğitimine yönelik dersler ve materyallerin yanı sıra 4. sınıf , 5. sınıf , 6. sınıf , 7. sınıf , 8. sınıf , 9. sınıf ve 10. sınıf öğrencileri için hazırlanmış konu anlatımları yer almaktadır.

Bizi Takip Edin!
facebook twitter rss katalog
Önerilen Bağlantılar
Copyright © 2020 vip.com All rights reserved Privacy Policy Powered by WordPress Site Map