Buradasınız :    Genel İngilizce   Listening (Dinleme)    

İngilizce Telaffuz Kılavuzu

forvo

Acaba İngilizce’de * kelimesi nasıl telaffuz ediliyor, merak ediyorum.
İngilizce kelimeleri okunuşları ile birlikte daha verimli öğreniyorum.

Yukarıda sıraladığımız türde ihtiyaçları olanlar için harika bir çözüm önerisi sunacağız. Bu yazımızı okuduktan sonra İngilizce kelimelerin telaffuzunu çok eğlenceli bir yöntemle öğrenmeye başlayacaksınız. Üstelik bu yöntemden seviye farkı gözetmeksizin herkes yararlanabilir. Öncelikle telaffuz kelimesinin sözlük anlamını açıklayalım;

Telaffuz, ilgili sözcük ya da cümlenin kullanıldığı dilin okuma özellikleri ve sese dönüşmesini ifade eder (dilbilim).

Forvo Telaffuz Kılavuzu

Forvo İngilizce’nin yanı sıra bir çok dili destekleyen güncel bir telaffuz kılavuzudur. Telaffuzunu, diğer bir tabirle okunuşunu merak ettiğiniz kelimeyi sitede arayarak karşılığı olan dillerde çeşitli seslendirmelerine ulaşıyorsunuz. Sistemin en güvenilir yanı ise telaffuz edilen kelimelerin ait olduğu dil ile kelimeyi seslendiren kişinin anadilinin aynı olması. Seslendirilen kelimeyi hangi kullanıcı hangi ülkeden telaffuz etmiş görebiliyorsunuz. Bu durum farklı aksanları birbirinden ayırmanıza yardımcı oluyor.

Diğerlerine daha iyi telaffuz etmekte yardımcı olun!

Sizin anadiliniz Türkçe ise yalnızca Türkçe kelimelerin seslendirmesini yapabilirsiniz. Evet, siteye üye olup siz de istediğiniz bir kelimenin telaffuzunu yapabilirsiniz. Dolayısı ile Türkçe kelimelerin telaffuzunu öğrenmek isteyen yabancılara -anadili Türkçe olmayanlara- yardımcı olacaksınız.

Diğer kişilerin telaffuzlarını oylayıp üzerinde tartışın!

Bu uygulama ile hangi kelimelerin daha net/düzgün telaffuz edildiğini görme şansına sahipsiniz. Sisteme göre sizin her hangi bir telaffuzu iyi/kötü olarak değerlendirebilmeniz için bahsi geçen kelimenin ait olduğu dil, anadiliniz olmalı. Aksi halde şöyle bir uyarı alıyorsunuz : Sorry, you can only vote in your language (Üzgünüz, yalnızca kendi dilinizde oylayabilirsiniz).

REKLAM

Telaffuz etmeyi bilmediğiniz kelimeleri ekleyin!

Aradığınız kelimenin telaffuzu mevcut değilse, kelime ekleyip bir başkasının telaffuz etmesini bekleyebilirsiniz. Bu şekilde site üzerindeki eksik kelimelerin tespitini de yapmış olacaksınız. Aynı zamanda telaffuz edilmeyi bekleyen (diğer kullanıcılar tarafından önerilen) kelimeleri görebilir, anadilinizde ise seslendirip eksikleri giderebilirsiniz.

Eklediğiniz kelime ve telaffuzları takip edin!

Favorite pronunciations (Beğendiği telaffuzlar) ile kendi kelime listenizi hazırlayabilirsiniz. Böylelikle listeye eklediğiniz kelimelere ihtiyacınız olduğunda rahatlıkla ulaşabileceksiniz. Bununla paralel, sizin telaffuz ettiğiniz kelimeler ayrıca listelenmektedir. Telaffuz ettiğiniz kelimeleri kimler oylamış; sonuçları görebilirsiniz.

Telaffuzları MP3 olarak indirin!

En güzelini en sona sakladık :) Beğendiğiniz kelimeleri yasal olarak bilgisayarınıza (.mp3 formatında) indirebiliyorsunuz. Daha sonra tercih ettiğiniz audio player ile indrdiğiniz .mp3 dosyalarını dilediğiniz kadar dinleyebilirsiniz. İndirme yapabilmek için öncesinde (ücretsiz) üye girişi yapmayı unutmayın!

Son bir hatırlatma! 2007 yılından bu yana faaliyet göstermekte olan bu site / forvo.com geçtiğimiz dönemde Türkçe arayüz desteği vermeye başladı. Kısaca İngilizce’ye yeteri kadar hakim değilseniz bile yabancılık çekmeyeceksiniz.

Siteyi ziyaret etmek için aşağıdaki linklerden (Türkçe & İngilizce) dilediğinizi tercih edebilirsiniz.

TR : tr.forvo.com
EN : forvo.com

Türkçe arayüzlü üyelik sayfasına direkt ulaşmak için buraya  tıklayınız. Üyelik ücretsizdir! Buna rağmen üye olmadan da kelimelerin telaffuzunu dinleyebilirsiniz.

Umarız Forvo Telaffuz Kılavuzu sizler için faydalı olacaktır. Konu ile ilgili yorumlarınızı bizlerle paylaşabilirsiniz. Sayfayı sosyal ağlarda paylaşarak İngilizce öğrenmek isteyenlere yardımcı olabilirsiniz..

#1senem kahraman24 Eylül 2012, 16:21

harika bir yazı olmuş :)

#2fırat23 Kasım 2014, 21:16

İngilizce cümleri telafuz etmek istiyorum

"İngilizce Telaffuz Kılavuzu" için 2 yorum yapılmış.

Lütfen Adınız
İletiniz

*

Eğitimi

İngilizce Kelimeler ve Okunuşları

Sitemize zaman zaman kelimeler ve okunuşları hakkında sorular iletilmektedir. Sizler için kelimelerin okunuşları ya da diğer bir tabirle telaffuzlarının bulunduğu bir liste hazırlamaya karar

Uçakta İngilizce Diyaloglar

Uçakta Diyaloglar / Konuşmalar (Plane Conversations) Uçakta seyahat anında karşılaşmanız muhtemel bir takım ingilizce diyaloglara yer verdik bu sayfada. cümlelerin hemen altında Türkçe çevirileri

Havaalanı Diyalogları / At the Airport

Havaalanı Diyalogları / Konuşmaları (At the Airport) Havaalanında karşılaşmanız muhtemel diyalogları bilmeniz yararınıza olacaktır. Tabi bu konuşmalar kimi zaman doğaçlama devam edebilir. Buna rağmen sizler

Otel Diyalogları / Otel Konuşmaları

otel konuşmaları ya da ingilizce otel diyaloglarını bu video ile görerek ve dinleyerek öğrenebilirsiniz. Otelde rezervasyon nasıl yapılır izleyin ve öğrenin.

İngilizce Olasılık Zarfları (Probably)

‘de olasılık zarfları birbirlerine benzerlikleri yüzünden ciddi şekilde kafa karıştırır ve yerine göre yanlış kullanıma bizi iterler. Oysaki durum hiçte o kadar iç karartıcı değil.
Daha Fazla Sonuç
İletişim Bilgileri

VIP ile Ücretsiz Eğitimi

dil eğitimine yönelik dersler ve materyallerin yanı sıra 4. sınıf , 5. sınıf , 6. sınıf , 7. sınıf , 8. sınıf , 9. sınıf ve 10. sınıf öğrencileri için hazırlanmış konu anlatımları yer almaktadır.

Bizi Takip Edin!
facebook twitter rss katalog
Önerilen Bağlantılar
Copyright © 2020 vip.com All rights reserved Privacy Policy Powered by WordPress Site Map