Buradasınız :    Genel İngilizce   Speaking (Konuşma)    

Neden İngilizce Konuşamıyoruz?

english

Yıllardır gitmediğim kurs, almadığım özel ders kalmadı; ancak hâlâ ingilizce konuşamıyorum. Karşı tarafın ne demek istediğini anlıyorum fakat ingilizce konuşmaya çalıştığımda yetersiz kalıyorum. Gramer kurallarını düşünmekten dolayı cümle kuramıyorum, neden ingilizce konuşamıyorum?

Yukarıdaki paragrafta yer alan şikayetler size tanıdık geliyor mu? Sizi bilmem ama İngilizce öğrenme aşamasında bir çok insan bu tür şikayetler ile gündeme geliyor. Siz de aynı dertten muzdaripseniz unutmayın; yalnız değilsiniz!

Konu Alt Başlıkları (Neden İngilizce Konuşamıyoruz?)

  • Ana Dilinizi Neden Bu kadar Akıcı Konuşuyorsunuz?
  • Türkçe Düşünmek ve İngilizce Konuşmak
  • İngilizce Konuşmayı Yokuşa Süren Diğer Durumlar
  • “İngilizce Konuşamıyorum” Hastalığı ve Reçetesi

Şu an okuduğunuz makalenin alt başlıkları hemen yukarıda yer alıyor. Devamında sizlerle bilgi ve tecrübelerimi paylaşırken bir takım sorular yönelteceğim ve siz kendi açınızdan yanıtlayacaksınız. Muhtemelen soruları yönelten kişi olarak verdiğiniz cevapları duyamayacağım. Bu benim açımdan sorun değil; nitekim vereceğiniz cevaplar beni değil, sizi ilgilendirecek! Dilerseniz başlayalım..

Ana Dilinizi Neden Bu kadar Akıcı Konuşuyorsunuz?

Bebekler ve çocuklar, yetişkinlere nazaran çok daha hızlı öğrenirler. Yaş ilerledikçe öğrenme hızı azalan bir ivme gösterecektir. En başında beyin paketinden yeni çıkarılmış bir sünger gibidir, süratli bir şekilde sıvıyı (bilgiyi) emecektir. Ana dilinize bu kadar hakim olmanızın bir nedeni de budur. Minik birey etrafındaki nesneleri görerek, dokunarak ve tadarak keşfetmeye başlar. Çok iyi bir gözlemci ve dinleyicidir. Birey okuma – yazma öğrenmeden önce ana dilinde konuşmaya başlayacaktır.

Ebeveynleri tarafından kendisine uzatılan paketi eline alacak, paketi açtığında içinden çıkan ve tadına bakacağı ‘çikolata’ nın adını sonraki yıllarda – yaşamı boyunca – defalarca duyacaktır.

neden ingilizce konuşamıyoruz

Çikolata :)

Şimdi sıra sizde, aynı soruyu kendinize sorun; ana dilinize yani Türkçe’ye nasıl bu kadar hakimsiniz? Eminim daha yaratıcı örneklerle bu durumu kendinize açıklayabilirsiniz.

Türkçe Düşünmek ve İngilizce Konuşmak

Neden İngilizce Konuşamıyorum? sorusuna cevap arayanların önündeki en büyük engellerden biri ile karşı karşıyayız. Konuşma esnasında Türkçe düşünüp akabinde İngilizce cümleler kurmak oldukça meşakkatli bir yoldur. Çünkü beyniniz bu sırada birden fazla işlemi aynı anda yapmaya çabalıyor olacak. Bu tıpkı kitap okurken şarkı söylemek gibi zor bir yöntemdir. İkisini aynı anda yapabiliyor ve verim alıyorsanız sizi tebrik ederim; kesinlikle dahisiniz! Dilerseniz deneyebilirsiniz, izninizle ben makaleme devam edeceğim :)

İngilizce düşünemiyorsanız, beyniniz kelimeleri tek tek çevirecek ve hatta bununla yetinmeyip gramer kurallarına uygun bir yapıda cümle kurmaya çalışacak. Ne zor değil mi? Bu zor durum İngilizce konuşmanıza engel teşkil edecektir. Topu yine size atıyorum; İngilizce düşünebiliyor musunuz? Yoksa hem kitap okuyup aynı anda şarkı mı söylüyorsunuz?

REKLAM

neden ingilizce konuşamıyorum!

Türkçe Düşünmek ve İngilizce Konuşmak

Bir önceki paragrafta anlattıklarımı yukarıdaki görsel izah ediyor sanırım. Kelimenin Türkçe’sini düşünüp İngilizce karşılığını arıyorsunuz ve sonrasında gramer kurallarına sağdık kalarak uygun yere yerleştiriyorsunuz. Dikkat ederseniz bu süreç konuşma anında sizi hem yoracak hem zaman kaybına uğratacaktır.

İngilizce Konuşmayı Yokuşa Süren Diğer Durumlar

Güven zedeleyici unsurlar İngilizce konuşmaya engel teşkil edebilir derler. Örneğin, konuşurken telaffuz ya da gramer hatası yaptınız ve sizi dinleyen(ler) bu duruma gülerek tepki gösterdi. Bu durumu topluluk önünde konuşmak gibi lanse ediyor kimi uzmanlar. Ancak kısmen doğru olsa dahi İngilizce konuşmanıza set çeken bir engel olduğunu düşünmüyorum. Hatırlayın, kendi ana dilinizde konuşurken dahi zaman zaman hatalar yaparsınız ve çevrenizdekilerle birlikte bu duruma güler geçersiniz. Asla ana dilinizde konuşmaktan vazgeçmezsiniz değil mi? Vermek istediğim mesaj hata yapmaktan korkmayın, İngilizce konuşmanın keyfini çıkarın.

Beyninize sadece veri girişi olmamalı. Aynı zamanda çıktı sunabilmelisiniz. Örneğin bir kelime öğrendiniz bunu sesli olarak dışa vurun. Sadece İngilizce şarkı dinlemekle yetinmeyin, şarkıya eşlik edin. Sessiz kalmayın, sesli düşünün. Bu sirkülasyonu sağlamalısınız; aksi halde bu durum İngilizce konuşmanızı yokuşa sürecektir.

Şimdi bunları kendi açınızdan değerlendirin. Ne durumdayız?

“İngilizce Konuşamıyorum” Hastalığı ve Reçetesi

Aşağıda sıraladığım maddeleri okumakla yetinmeyin, imkanlarınız dahilinde uygulayın. “Neden konuşamıyorum?” yerine “Nerede hata yapıyorum?” sorsunu kendinize sorun.

1- Gramer kurallarına gereğinden fazla itimat göstermeyin. Gramer bilmeyen bir insanın konuşmasına bir çok kez şahit olduğunuzu hatırlayın. Grameri aklınızdan çıkarın demiyorum! Konuşmak için mükemmel derecede gramer bilgisine sahip olmanıza lüzum yok diyorum.

2- İngilizce – İngilizce sözlük kullanmak İngilizce düşünme yapısını kazanmanıza yardımcı olacaktır. Seviyenize uygun sözlükler tercih etmelisiniz. Aksi halde bu aktivite öğretici ve eğlenceli olmaktan çıkabilir. Buna rağmen genelleme yaparak, harikulade bir sözlük önerisinde bulunacağım.

İngilizce – İngilizce Sözlük : http://dictionary.reference.com/

Yukarıda linkini paylaştığım sözlüğü mutlaka sık kullanılanlara ekleyiniz. Bu sözlük içerisinde aradığınız İngilizce kelimenin anlamını yine İngilizce açıklamasıyla bulabilirsiniz. Ama asıl marifeti, açıklama içerisinde yer alan diğer kelimelere referans vermesi. Bu da demek oluyor ki; açıklamada yer alan bilmediğiniz bir kelimeye tıklayarak o kelimenin de İngilizce açıklamasına ulaşabilirsiniz. Ayrıca telaffuzlarını dinlemenize olanak sağlayan bir play butonu mevcut. İncelerseniz ne kadar kullanışlı bir sözlük olduğunu fark edeceksiniz. Tekrar hatırlatıyorum; bu şekilde İngilizce düşünmeyi alışkanlık haline getireceksiniz. Türkçe sözlük ile anlamına herkes bakar :)

3- Yurtdışında – İngilizce konuşulan ülkelerde – bulunma şansınız varsa kaçırmayın. Ancak ne yazık ki herkesin bu şansı olmuyor. O nedenle bunun üzerinde çok durmayacağım. Umarım dileyen herkes bu şansı yakalayabilir.

4- En önemli maddeyi sona sakladım. Belki bir şekilde akıcı olarak İngilizce konuşmaya başladınız. Ancak dil süreklilik ister ve İngilizce’yi hayatınızdan çıkarırsanız, ‘unutacağınızı’ unutmayınız! Kısaca İngilizce’yi hayatınıza dahil edin. Bu dili öğrenmek, bu dilde konuşmak istiyorsanız kesinlikle bilgi ve tecrübelerinizi rafa kaldırmayın. Süreklilik için tüm imkanlarınızı seferber edin. Hiç bir şey yapamıyorsanız İngilizce dublaj filmler, diziler izleyin. Yolda – ulaşım esnasında – dahi İngilizce şarkılar dinleyin. Yine bu dilde yazılmış gazete, dergi ve kitapları takip edin. İnternette ilgi alanınıza yönelik İngilizce yayın yapan siteleri keşfedin, bu sitelere abone olun. Kendinize farklı ülkelerden arkadaşlar edinin, onlarla sohbet edin. Böylece İngilizce öğrenmenin yanı sıra farklı kültürleri de tanımış olacaksınız.

“Neden İngilizce konuşamıyoruz?” sorusuna olabildiğince açıklayıcı ve günlük yaşantıdan somut örneklerle yanıt vermeye çalıştım. Akabinde olası çözüm yollarını paylaştım. Umarım İngilizce konuşamıyor olmanızın nedenini açıklayabilmişimdir. Sizlere bu konuda faydam dokunduysa ne mutlu bana. Dilerseniz Neden İngilizce Konuşamıyorum? sorusu için kendinize özgü cevabınızı bizlerle paylaşabilirsiniz.

Şakır şakır İngilizce konuşmanız dileğiyle :)

Eğitimi

İngilizce Konuşmak İçin

konuşmak için basit ama etkili kuralları bir makale şeklinde hazırladım. Makaleyi okumayı bitirdiğinizde bu işin göründüğü kadar zor olmadığını öğreneceksiniz. İşte o kurallar: Çok fazla

Şarkılar ile İngilizce

Yurt dışında öğrenmiyorsanız, telaffuz ve anlama sorunu yaşıyorsunuz demektir. Mükemmel bir dilbilgisine sahip olsanız bile pratik imkanınız olmaması sebebiyle iletişim kurma sorunu ile karşı karşıya

VOSCREEN Nedir? Nasıl Çalışır? – Röportaj

Voscreen Nedir? Nasıl çalışır? Kurucusu Deniz Dündar kimdir? Voscreen kullanıcılarını ne gibi yenilikler bekliyor? Bu ve buna benzer bir çok soruyu sizler için sorduk. Vocsreen hakkında merak ettiğiniz her şey bu röportajda...

Adem Özbay ile İngilizce Öğrenimi Üzerine Bir Söyleşi

Son zamanlarda kişisel gelişim üzerine çalışmalarını sürdürmekte olan Adem Özbay yabancı dil öğrenme sistemimizin değişmesi gerektiğini vurguluyor.

İngilizce Kelime Öğrenmek için WordTaboo

Tesadüfen ziyaret ettiğim bir site – kelime öğrenme sistemi– hakkında faydalı bir röportaj hazırladık sizler için. WordTaboo adlı bu siteyi inceleyenleriniz, hatta siteye üye olanlarınız mutlaka
Daha Fazla Sonuç
İletişim Bilgileri

VIP ile Ücretsiz Eğitimi

dil eğitimine yönelik dersler ve materyallerin yanı sıra 4. sınıf , 5. sınıf , 6. sınıf , 7. sınıf , 8. sınıf , 9. sınıf ve 10. sınıf öğrencileri için hazırlanmış konu anlatımları yer almaktadır.

Bizi Takip Edin!
facebook twitter rss katalog
Copyright © 2021 vip.com All rights reserved Privacy Policy Powered by WordPress Site Map